Změna času nám může i ublížit

Změna času se blíží. Jak připravit tělo na změnu času, aby nás to negativně nepoznamenalo?

Jarní změna času nás obírá o hodinu spánku. A některý organismus se s tím zkrátka nedokáže snadno vyrovnat. Ostatně i vědecké studie naznačují, že změna času může mít negativní vliv na naše zdraví. Jak se tedy se změnou času co nejlépe vyrovnat, abychom ji zvládli bez problémů?

Změna času byla původně navržena jako způsob optimalizace denního světla. Mělo se za to, že to přinese velké úspory energie. Údajně by mohla také pomoci předcházet dopravním nehodám a snižovat kriminalitu. Podle odborníků dnes však nic z toho neplatí a změna času je naprosto zbytečná záležitost. I přes varování vědců, že změna času může mít škodlivé následky na zdraví, není na pořadu dne její zrušení.

Změna času může ublížit

Přesto, že jde o pouhou jednu hodinu spánku, může mít ve výsledku její absence negativní vliv na naše zdraví. Významně negativně může působit především u jedinců, kteří spí méně než doporučených sedm až devět hodin. A dále u lidí s chronickými zdravotními obtížemi. Výzkum provedený před čtyřmi lety rovněž odhalil, že kvůli narušení hlubokého spánku kvůli změně času, přibývá týden po přetočení ručiček na hodinách dopravních nehod. A to v průměru o šest procent! Podobně studie publikovaná v říjnu v roce 2018 potvrdila významný nárůst úrazů či nehod a tudíž i návštěv na pohotovosti. Zvýšená čísla se opět týkají jednoho týdne po změně času. Problém je zároveň i to, že studie z roku 2021 upozorňuje na 18procentní nárůst lidkých chyb souvisejících s bezpečností. Opět se to děje první týden po změně času ze zimního na letní.

Čtěte také:

Orgánové hodiny podle čínské medicíny

Vitamínové hodiny: Víte, jak správně užívat vitamíny? 

Stejně jako lidé, i rostliny mohou být ranní ptáčata nebo noční sovy. Mají totiž své “vnitřní hodiny”

Změna času rozhodí vnitřní hodiny

Změna času může mít také dlouhodobě neblahé účinky na naše vnitřní hodiny. Přitom ná cirkadiánní rytmus si můžeme představit jako takový náš vnitřní “rozvrh”, kterým se řídí všechny naše tělesné orgány. Tělo jej striktně dodržuje, jelikož nám to pomáhá udržovat každodenní tělesní funkce. A nejde jen o spánek a bdění, ale rovněž například o metabolismus, srdeční funkce, trávení a podobně. Naše vnitřní hodiny jsou zvyklé na den a noc, které se pravidelně střídají. Jakékoliv změny v tomto směru jsou pro organismus náročné a tělu tak může chvíli trvat než se jim přizpůsobí.

Změna času a kortizol

Ostatně mnoho tělesných systému a procesů se řídí právě cirkadiánními rytmy, které jsou konzistentní. Tyto rytmy spouštějí fyzické, mentální a behaviorální změny v těle a snaží se nás udržet ve zdraví. Pokud je narušíme, mohou se objevit zdravotní problémy. Ostatně právě nejcitlivější na tyto změny je naše srdce. Což potvrzují i vědci, neboť právě v jarním období narůstá až o čtvrtinu riziko vzniku srdečního infarktu.

Na změnu času je dobré se připravit

A opět se to týká prvního týdne po změně času. Na vině by mohl být hormon kortizol, jelikož změna času může narušit jeho pravidelné uvolňování. Kortizol je uvolňuje pravidelně ráno ve stejnou dobu, aby nám dodal energii, díky které se dostaneme ze spánku do bdělého stavu. 

Tipy, jak ustát změnu času

  • Kvalitní spánek: Čím lepší je nás spánek před změnou, tím lépe se naše tělo se změnou času srovná. Nezapomínejte ani na důkladné dodržování spánkové hygieny před spaním. Choďte spát i vstávejte ve stejný čas. A spěte ideálně v dobře vyvětrané místnosti.
  • Snadnější změna času: Aby pro vás změna času nebyla šoková, začněte si upravovat dobu spánku již před změnou. Začněte vstávat třeba o deset nebo patnáct minut dřív než jste zvyklí. Tělu to může pomoci lépe se přizpůsobit.
  • Večerní jídlo: Na noc nekonzumujte příliš těžké jídlo. Poslední jídlo snězte nejpozději dvě hodiny před usnutím. Organismus se tak nebude muset tolik soustředit na zažívání. Ve výsledku si tak lépe odpočinete.
  • Přetočte všechny hodiny: Večer, před změnou času, doma přetočte všechny hodiny. Ráno pro vás nebude změna času tolik matoucí. Probudíte se do nového dne a nebudete již muset v tomto směru nic řešit.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Luxusní postele z přírodních materiálů Saffron Beds
Luxusní manželské postele Saffron jsou…
AD ALBIM: květinářství, Děčín
Stačí vejít do květinářství AD ALBIM v Děčíně

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!