Jak moc nám může ublížit změna času?
Změna času 2020 je tu! V noci se bude opět posouvat čas. Řada z nás se na tuto změnu netěší. Některým lidem dělá problém přizpůsobit svůj denní režim posunu času o celou hodinu. Zdá se to být pouhá hodina, ale přesto nás to může ovlivnit. Někoho méně, jiného více. Kdy přesně nastane v roce 2020 změna času a jak se na to můžeme připravit?
Změna času 2020
Letošní změna času 2020 nastane v noci ze soboty na neděli 29. března 2020. Tehdy se posouvá čas ze druhé na třetí hodinu a začíná platit letní čas. Znamená to tedy, že budeme spát o hodinu méně a večer bude déle světlo. Už tak můžeme pozorovat v přirozeném běhu přírody, jak se na jaře prodlužuje den a později se stmívá. Každá změna času pro člověka představuje určitou zátěž a potřebuje se tomu přizpůsobit. Někteří lidé to snášejí hůře a hovoří se o zavedení jednotného času. Změna času nám totiž narušuje naše přirozené biorytmy.
Na podzim nás znovu čeká posun času z letního na zimní, což nastane 25. října 2020, opět ze soboty na neděli. Tentokrát se posune čas ze tří hodin na dvě. Právě tento zimní čas je ten standardní, který by mohl platit neustále a bez jakýchkoliv změn. Otázkou je, zda bude platnost zimního času po celý rok vůbec zavedena a kdy v Evropské Unii skončí střídání času.
V roce 2018 proběhlo dotazování respondentů, které zjistilo, že až 84 % lidí je pro zavedení jednotného času. Prokázalo se, že neustálé změny času lidem opravdu vadí. Prozatím však nedošlo k dohodě států a nepadlo žádné konečné rozhodnutí. Věc se odložila o pár let a je stále v jednání.
Jak nás ovlivňuje změna času?
Negativní dopad střídání času spočívá především v tom, že se člověk dobře a kvalitně nevyspí, vstává v jinou dobu a změní se celý režim jeho dne. To rozhodně souvisí i s fungováním celého organismu, s biorytmy, a také s citlivostí našeho imunitního systému. Unavený a vnitřně rozhozený člověk je pak i více náchylný k nemocem, psychickým rozladám, úrazům a nehodám. Citlivějším lidem tedy změna času rozhodně neprospívá.
Změna času 2020: Pomoci může to, že o tom víme předem a začínáme se již se změnou času srovnávat ve své mysli a připravovat se na ni. Měli bychom dostatečně spát a dbát na svou kondici, zdravou výživu a mít dobrý přísun vitamínů a minerálů. Každý člověk je však tvor přizpůsobivý a schopnost adaptability máme velkou, proto se nemusíme bát, všechno se zase postupně brzy vrátí do normálu. Každopádně by asi většina z nás uvítala zavedení jednotného času, proto doufejme, že Evropská Unie tento požadavek brzy schválí.
Diskuse k článku
Ellen