Meruňky: Proč bychom je měli jíst a jak na pěstování meruněk?

Meruňky: Proč bychom je měli jíst a jak na pěstování meruněk?

 

Čerstvé meruňky jsou bezkonkurenčně nejlepší formou

Veškeré tyto přínosy pro zdraví zaručují čerstvé meruňky. V jejich sušené podobě jsou sice živiny obsaženy v koncentrovanější formě, ale mají na druhou stranu zase více kalorií. Ve sto gramech čerstvých meruněk je kalorií pouze 57. Jsou tak ideálním mlsáním i pro ty, kteří chtějí hubnout.

Tato ovocná dřevina byla známa v Číně už v roce 2000 př.n.l., v západní Evropě jsou známé od roku 800 a ve státech střední Evropy až od 14. století.

Plody meruňky dozrávají obvykle uprostřed léta. Tyto plody jsou oblíbené pro svoji příjemnou vůni a sladkokyselou chuť. Pěstování meruněk se u nás těší velké oblibě, ačkoliv nároky na teplo tohoto stromu jsou poměrně velké, mnoho meruňkových stromů najdeme v oblasti jižní Moravy. 

Sázení a řez meruněk

Při sázení meruněk je velice důležité najít stromu to správné stanoviště, kde se mu bude dařit a bude dobře plodit. Stromy poměrně špatně snášejí mrazy, potřebují ke svému prospívání slunné stanoviště v nižší nadmořské výšce, kde se roční průměrné teploty pohybují nad osmi stupni Celsia.

Stromečky meruňky se vysazují na jaře, nebo na podzim. Na podzim však pouze v tom případě, že se jedná o mírnější klimatické pásmo. Rozhodně meruňky vysazované v podzimním čase neřežte.

Na jaře pak můžete sázet meruňky i na místech, kde jsou drsnější klimatické podmínky. Jarní výsadbu provádíme od konce dubna do začátku května a na jaře vždy meruňku i prořezáváme, podobně jako jabloň.

Stromům meruňky svědčí středně těžká, dobře propustná, hlinitopísčitá půda, která je bohatá na živiny. Menší odrůdy meruněk můžeme sázet čtyři metry od sebe, běžně vzrůstající odrůdy pak šest metrů od sebe a minimálně do 60 centimetrové hloubky. Při výsadbě meruňku mulčujte trávou. 

V druhém roce růstu stromku vyřízněte jeho zahušťující a konkurenční výhony na hlavním terminálu stromu a na kosterních větvích. Doporučuje se v tomto období provést také tzv. Šittův řez, což je zkrácení letorostů asi o jednu třetinu. Tento řez se provádí od konce května do půlky června.

V dalším roce je vhodné korunku meruňky prosvětlit, výhony kosterních větví asi o jednu třetinu zkrátit.

Ve čtvrtém roce přírůstky řízněte stejně jako v předchozích letech a kosterní větve už nadále nezkracujete. Dále provádějte pouze udržovací řez, kterým je myšleno případné odstraňování nemocných větví meruňky.

Aby stromy dobře prospívaly, je nutné dbát na dostatečný přísun vláhy a živin. Jednou měsíčně můžete strom postříknout stimulátorem. Sklizeň meruněk se provádí od července od září. Plody nechte co nejvíce dozrát, zároveň je však nenechte pokud možno opadat, na zemi rychle hnijí. 

Pěstování meruněk

Meruňky je možné pěstovat v nižších i středních polohách. Pro tyto stromy jsou ze všeho nejnebezpečnější výkyvy teplot. Je možné je však před nimi částečně chránit.

Pro jejich růst je optimální polostín a lehké propustné půdy. Jarní výkyvy teplot mohou ohrozit kmeny meruněk, které pak někdy praskají. Před sluncem stromy chráníme také bílými nátěry, obalením apod.

V oblastech, které jsou chladnější, meruňky plodí pouze na chráněnějších místech, jako jsou jižní svahy, prostory u vyhřívané zdi atd.

Meruňky nesnáší přemokření, mnohem lépe zvládají sucho. U kořenů meruňky potřebují dostatečnou vzdušnost. Nejlépe budou meruňky prospívat ve vzdušné, lehké, záhřevné půdě s neutrální reakcí. 

Meruňky na stromě

Meruňky a jejich choroby

Monilióza – choroba meruněk 

Tato choroba napadá obvykle peckoviny, u meruněk jde o jednu z hlavních příčin úhynu tohoto druhu v České republice. Choroba je vyvolána společně s infekcí, také proměnlivostí počasí. Jedná se o houbovou chorobu, která způsobuje i hnití plodů při jejich zrání. Pro šíření choroby jsou rizikové období vlhkosti a kolísání teplot. „Nejvhodnější“ pro šíření doba je vlhké počasí a teploty kolem 12 stupňů. 

Příznaky moniliózy jsou bohužel patrné až v době, kdy není možné chorobě a jejím následkům předcházet. Na napadených částech se objevují tzv. klejotoky. Klejotok je pryskyřici podobná hmota vyloučená rostlinami na povrch borky nebo i plodu. Jedná se o pevnou a polotuhou, nebo řídkou, amorfní a lepkavou hmotu, která může být průhledná nebo průsvitná. Hmota bývá zbarvena žlutě, červenohnědě nebo oranžově, vlivem obsažených nečistot i černě. Klejotok, pokud je v menší míře, tak neodstraňujeme, neboť jej dřevina vytváří pro svou ochranu. 

Listy na napadených větvičkách vadnou a usychají, přičemž však zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené. Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem.  

Hniloba, která je následkem choroby, se projevuje zejména na plodech a letorostech. Slupka i dužina plodů následkem onemocnění hnědne a měkne. Na hnědém povrchu se pak tvoří bělavé polštářky uspořádané do kruhů. Plody napadené moniliózou opadají nebo ještě dlouho do zimy visí takzvaně mumifikované na holých větvích stromů. 

V zimě tato choroba přezimuje na neočesaných, neupravovaných stromech, starých nekrotických plodech a odumřelých infikovaných větvičkách. Na jaře se monilióza meruněk do okolí šíří pomocí větru, z přezimujících výtrusnic se přenáší na další nenapadené části a dřeviny, kde se za vlivu vhodných klimatických podmínek dále vyvíjí. 

Chceme-li ošetřit napadený strom jinak než chemickým postřikem, který se ovšem v některých případech jeví jako nutný, pak je vhodné aplikovat nepřímou ochranu v podobě řezu nebo střihu napadených rostlin. Napadené výhony a větve meruněk odstraňujeme při opětovném prorašení zcela neodumřelých výhonů. Pro cílenější boj je vhodná chemická obrana v podobě postřiku po opadu listů, likvidace napadených plodů a infikované plody odstraňujeme ještě před opadem listů. 

Na počátku veškerého boje proti moniliové hnilobě plodů je prevence. Před sklizní nebo při nenadálém poškození plodů je potřeba provést ošetření stromů. Rovněž u odrůd s větší náchylností k napadení nebo v rizikových lokalitách by se prevence neměla zanedbávat. 

Hnědnutí listů meruňky

Na napadených listech meruněk se začíná projevovat tato choroba v průběhu měsíce června tvorbou žlutozelených neohraničených skvrn. Skvrny se zvětšují a uvnitř dochází k nekrózám. Později dochází ke spojování těchto nekróz, až je celý list pokryt. Dochází také k jejich svinování a předčasnému opadávání. Na hnědnutí listů meruněk jsou účinné postřiky fungicidními přípravky. 

Škůdci meruněk

Svilušky na meruňkách

Svilušky mívají velikost 0,4 až 0,7 milimetrů a žijí obvykle na spodní straně listů meruněk a dalších rostlin. Následkem sání svilušek jsou listy na lícní straně drobně skvrnité a postupně nabývají světlejšího, stříbřitého nebo bronzovitého zbarvení. Na rostlinách, které jsou sviluškami napadeny, se začnou na spodní straně listů a vrcholech výhonů objevovat jemné pavučiny. Silněji napadené listy postupně hnědnou a předčasně zasychají. Při výrazném napadení je třeba použít k ochraně stromu chemický postřik

Štítenky na meruňkách

Štítenky mívají tělíčko kryté voskovitým štítem, který s ním není pevně spojen a lze jej snadno odstranit. Štítek mívá okrovou, krémovou nebo hnědou barvu.Škůdci jsou na povrchu jakoby nalepení, nijak zvlášť se nepohybují a pod štítkem se poměrně rychle rozmnožují.

Štítenky se přisají na listy meruněk, kde způsobují velké skvrny, dle míry vysávání buněčné šťávy. Listy meruněk zežloutnou, kroutí se a opadávají. Následkem toho meruňka přestává růst, větvičky a stonky se lámou, rostlina usychá a hyne.

Štítenky jsou nebezpečné převážně z toho důvodu, že larvy štítenek se velmi rychle rozlezou po celé rostlině a vysají ji. Štítenku je nutné zlikvidovat v počátečním stadiu.

Pilatky na meruňkách

Poměrně vzácným, ale objevujícím se škůdcem meruněk je pilatka švestková. Ta způsobuje opad mladých plodů, později i starších plodů. Na každém plodu najdete jeden až dva tmavé okrouhlé otvůrky, vnitřek plodu je vyplněn drtí a trusem. Plody meruněk mívají vyžrané jádro. Větší spadlé plody je nutné ihned sesbírat a zničit, aby se škůdci nadále nemnožili na Vaší zahradě. 

Meruňky a zdraví 

  • Beta-karoten je v meruňkách obsažen v poměrně vysokém množství, brání poškození organismu agresivními volnými radikály, posiluje rovněž imunitní systém člověka.
  • Konzumace meruňky pomáhá také snižovat hladinu škodlivého cholesterolu.
  • Čerstvé meruňky jsou zdrojem vitaminu C. 
  • Meruňky podporují imunitu člověka
  • Omlazují a zpomalují stárnutí buněk
  • Zlepšují náladu
  • Podporují tvorbu buněk
  • Působí ozdravně na sliznice, kůži, vlasy i nehty
  • Zlepšují krevní obraz
  • Zmírňují projevy a příznaky astmatu
  • Zbavují únavy a nesoustředění
  • Pomohou od suchosti sliznic krku a nosohltanu
  • Zmírňují astmatické příznaky 

Ovoce utržené ze stromu se doporučuje před jídlem omýt horkou i studenou vodou. Meruňky můžete i na pár vteřin ponořit do horké vody, tak ale ztratí velkou část vitamínu C a kyselinu listovou. Přílišná konzumace meruněk není vhodná pro těhotné ženy, obsahují totiž hodně mědi. Také osoby se sklony k průjmům by měly meruňky pojídat jen v omezenějším množství. Při větším požití mohou meruňky tuto dispozici podpořit a způsobit i malátnost



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 19. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 22. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 23. 04. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 24. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 25. 04. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jan Chaloupka: výkup palet a boxů, Pardubice
Máte k dispozici dřevěné palety,…
Krajcar, s.r.o.: kvalitní koupelnový nábytek
Koupelnový nábytek: skří…
ELmodul.eu Daniel Hlaváč: osazování plošných spojů
Společnost ELmodul.eu se zaměřuje na v…
Gamajun, s.r.o.: Tvorba softwaru a aplikací na zakázku
Brněnská společnost Gamajun sdružuje inovativn…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

to jsem presne ted po precteni rekla manzelovi, celkem slusna spolecnost :)

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Rychlá a spolehlivá půjčka do 24 hodin Potřebujete spolehlivou a rychlou půjčku pro ná...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Rychlé a spolehlivé online financování Nabízím všechny typy úvěrů a investic od 20 0...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

seriózní a rychlá nabídka půjčky Okamžité úvěrové půjčky a financování. Nabíz�...
Zobrazit všechna témata

5 chyb, kvůli kterým můžete snadno a rychle zničit váš vztah

Vztahy jsou křehké a i malá nedorozumění mohou způsobit jejich postupné rozpadání. Mnozí se však často dopouštějí chyb, které mohou mít okamžité a devastující následky. Od nedostatku komunikace po neschopnost r...

Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle

Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při živ...

Zelená jídla rychle a levně: Nejlepší tipy na Zelený čtvrtek

Zelený čtvrtek je skvělou příležitostí, jak se inspirovat zdravými a chutnými jídly plnými zelené barvy. Ať už se jedná o tradiční pokrmy nebo moderní variace, zelené ingredience, jako jsou špenát, brokolice, n...

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.