Ochlazení nablízku: Jak se na něj připravit? Změňte jídelníček
Blíží se podzim a s ním ochlazení. Jak je letos zvládnout s minimem zdravotních škod a psychických propadů? Cesta samozřejmě není jedna, stejně jako naše osobnosti nejsou stejné. Určitá pravidla však existují napříč všemi typy. Základem je samozřejmě správná a pravidelná podpora imunity, pohyb a změna jídelníčku, která odpovídá ročnímu období.
Ochlazení: Podpořte svá střeva
Střevní mikroflóra (mikrobiom) je považován za sídlo naší imunity. Jen pro úplnost: tenké střevo je zodpovědné za vstřebávání potřebných látek, tlusté střevo nás zbavuje všeho již neupotřebitelného či dokonce toxického. Pokud máme střevní spoje pevné a mikrobiom pestrý (k tomu přispívá i pestrá a vyvážená strava, ideálně přizpůsobená ročnímu období), pak je i naše imunita efektivnější. Jestliže je střevo naopak propustné, vzniká v těle řada zánětů, jež mohou vyústit v záněty chronické či nějakou z autoimunitních nemocí. To imunitu oslabuje. A bez funkční imunity se ochlazení špatně zvládá.
Ochlazení a změna jídelníčku
Uvědomte si, že změna jídelníčku by měla být postupná. Stejně jako léto pomalu přechází do podzimu. Důvodem je, že se mikroorganismy v našich střevech musí změně přizpůsobit, to znamená vybudovat si příslušné kolonie, jež jsou schopny dodanou potravu zpracovat. Jinak může i vhodná strava organismus paradoxně zatížit, případně být chvilkově nedostatečná. Tělo ji není schopno v dodatečné míře zpracovat.
Změna jídelníčku: Zařazujte potraviny, které zahřejí
Zatímco v létě jste si smlsli na okurce, salátu či cuketě, nyní bychom měli jídelníček obohatit spíše o potraviny, které naše tělo zahřejí. Letní dobroty totiž obsahují velké množství vody a zpravidla tělo ochladí. To samé platí pro potraviny, které dovážíme z „teplých“ krajů (pomeranče, citróny, mandarinky…). Výjimku tvoří banány. Lehkou nápovědou, jak se na podzim a při ochlazení stravovat nám může být naše zahrada. Příroda totiž ví, že změna jídelníčku je potřebná pro naši imunitu, ale i psychiku a kondici.
Mezi zahřívací potraviny patří: dýně, luštěniny, pohanka, vejce, tepelně opracované maso, vařená či grilovaná zelenina, chřest, kozí a ovčí sýry, zázvor, pepř, rozmarýn, skořice, hřebíček, křen, česnek a cibule, kakao (holandského typu), rýže… Neutrálně působí například kořenová zelenina či červená řepa.
Změna jídelníčku: Hledejte a kombinujte
S příchodem ochlazení samozřejmě není třeba rezignovat na zeleninu, která v syrovém stavu ochlazuje. Dalšími ochlazujícími potravinami jsou například kravské mléko, džusy, jogurty a například máta. Prvním krokem tedy je zeleninu tepelně opracovat, případně si připravit zeleninový (či masový vývar). Ten se ostatně považuje za stálici podpory imunity. V syrovém stavu je možné ji doplnit/kombinovat o kozí sýr, zálivku, semena, ořechy, švestky, luštěniny či mořské plody (ty patří mezi potraviny neutrální).
Změna jídelníčku tak nemusí být v potravině samotné, ale v její úpravě. Například kvalitně vás zahřejí, imunitně posílí a dodají imunitu snídaně v podobě obilných kaší, které doplníte o povařená jablka či hrušky. Nemusíte doslazovat! Pokud máte chuť na pomeranč. Zkuste ho s čerstvým zázvorem a trochou skořice.
Ochlazení má vliv i na psychiku
Naše psychika je ovlivněna nejen momentální životní situací, množstvím prožívaného stresu a zdravotním stavem, ale také počasím. S podzimem a ochlazením ubývá světla a řada lidí podléhá chmurným myšlenkám. Dešťové plískanice také zrovna nepomáhají. Je třeba si uvědomit, že příroda se připravuje na zpomalení. Naše západní společnost se však od tohoto rytmu odtrhla a vyžaduje stálé výkony. Dopřejte si odpočinek. Nesnažte se dohonit léto. Vedle nižších teplot je to právě nedostatek světla je důležitým faktorem vedoucí k depresím. Osvětlete tedy své domovy, respektive upravte teplotu světla.
Ochlazení: 5 tipů, jak se bránit chmurám
- Sladké náladu nezlepší, naopak nás unaví a ochladí. I když možná chvilku pocítíte slast, když se sladkost ocitne v blízkosti chuťových buněk, rychlý příval energie obvykle opadne
- Cvičte. Kdo by nemiloval endorfiny, hormony štěstí! Při ochlazení je třeba se dobře rozcvičit a nepodcenit oblečení.
- Choďte ven. Moderní materiály nabízí nepromokavou úpravu, takže výmluvy nechte doma. Podzimní příroda dokáže nabídnout mnohé. Stačí jen sledovat proměnlivost.
- Otužujte se. Zvolit můžete saunování, ale také například ponory do ledové vody v přírodě či pod dohledem instruktorů.
- Zařaďte teplé snídaně. Změna jídelníčku v tomto duchu vaše tělo nejen nakopne, ale i ohřeje.
Autor článku: Markéta Palatin
Diskuse k článku