Hudba má na psychiku silný vliv. Co konkrétně podpoří podle vědců?
Hudba má v životě mnohých z nás pevné místo. Dokáže zlepšit náladu, podpořit odpočinek a třeba i koncentraci. Je to kulturní potrava každého člověka, bez ohledu na jeho hudební preference. Zjistěte společně s námi, co konkrétně mohou libé muzikální tóny ovlivnit.
Oddáváte se hudbě pouze tehdy, když jdete na koncert? Nebo si pravidelnou dávku tónů dopřáváte každý den do sluchátek? Ať to děláte, jak chcete, vědci mají pro všechny velmi pozitivní zprávy! Na co přišli v souvislosti s poslechem hudby?
Vědci se domnívají, že heavy metal či techno hudba má na psychiku člověka nulový či dokonce škodlivý vliv. Proto je vhodnější poslouchat jiné žánry.
Čtěte také:
Hudba příznivě ovlivňuje kognitivní funkce
Jeden z výzkumů se soustředil na to, jak hudba působí na koncentraci a paměť lidí. Výsledky jsou velmi povzbudivé, neboť se přišlo na to, že poslech pozitivně laděné hudby (ať už přímo nebo jako kulisa) má příznivý vliv na soustředěnost, a dokonce může podpořit lepší pracovní výsledky a paměťové procesy! Vědci však radí, soustředit se primárně na instrumentální skladby, neboť ty, které mají složité texty, mohou působit naopak rušivě. Pusťte si tedy pro lepší produktivitu nějakou oblíbenou muziku!
Hudba pomáhá redukovat stres
Žijeme ve velmi zrychlené době, která na nás zvyšuje čím dál více nároky. Lidé jsou neustále ve střehu a za celý den musí řešit celou řadu složitých úkolů. Pokud tento proces zátěže trvá dlouhé období, může se dostavit stresová reakce (v podobě duševního vyčerpání či nemoci). Tu pak horko těžko člověk eliminuje, když nemá čas sám na sebe. Vědci ovšem tvrdí, že relaxace po hektickém dni je obzvlášť důležitá pro redukci nakumulovaného stresu! Právě meditační nebo uklidňující hudba vám v tom může pomoci. Rychleji se tak oklepete z napětí a načerpáte novou životní energii.
Hudba může podpořit vaše snahy o zhubnutí!
Že jste o tom ještě neslyšeli? Hudba má skutečně takovou moc! Díky jedné ze studií (probíhajících v restauracích) nyní víme, že tišší i klidnější hudba a skromnější osvětlení může podněcovat lidi k nižší konzumaci jídla. Vědci přišli konkrétně na to, že konzumace jídla byla v takovýchto zařízeních o 18 % nižší než v těch, kde hrála hlasitá hudba a bylo prudké světlo. Obecně je to způsobené tím, že lidé se v příjemném a klidném prostředí cítí uvolněnější, a tak jí mnohem pomaleji (tím dříve se dostaví pocit sytosti). Můžete to tedy zkusit i doma. K večeři si pusťte relaxační skladbu a vsaďte na tlumené osvětlení.
Hudba pomáhá i s chronickou bolestí
Není divu, že se v některých zařízeních hudba používá i k tlumení bolestí chronického charakteru. Muzikoterapie je v tomto opravdovým zázrakem, což ostatně potvrdila i studie z roku 2015, při které pacienti poslouchali hudbu před, během i po operacích a následně pociťovali mnohem menší bolesti a úzkosti. Analgetické účinky hudby ovšem potvrzují i další výzkumy, což představuje jakousi nadějnou vlaštovku pro to, používat muzikoterapii v budoucnu jako přirozenou a stálou součást léčby chronické bolesti.
Hudba si poradí i s nespavostí a špatnými náladami
A v neposlední řadě se může hudba stát velmi zdravým a prospěšným prostředkem při léčbě nespavosti, na rozdíl od medikamentů podporujících spánek. Vědci zjistili, že poslech relaxačních skladeb před spaním může spánkový proces velmi příznivě ovlivnit. Co se týká nálad, je muzikoterapie skvělým prostředkem pro to, vytvořit si lepší a pozitivnější den! Jistě jste to už také zkusili… Ostatně používá se již nějaký ten čas i jako účinný podpůrný prostředek v léčbě depresí a úzkostných stavů!
Věděli jste, že rychlé tempo hudby může zvýšit i fyzický výkon při cvičení, a to pomalé jej naopak sníží?
Zajímavosti o hudbě na závěr aneb Věděli jste, že…
- lidé, kteří se profesionálně věnují hudbě, mají dle australských vědců život kratší v průměru o 25 let? Studie zkoumala známé světové hudebníky působící v letech 1950 až 2014.
- nejvíce hudebníků zaměřených na metal žije ve Finsku?
- rostliny na hudbu také reagují, a to rychlejším růstem! Zjistili to jihokorejští vědci.
- žádný z členů skupiny Beatles nerozuměl teorii hudby, tedy nikdo z nich neuměl psát ani číst hudbu v notách? To potvrzuje, že za úspěchem nemusí být vždy jen teoretické znalosti, ale i pouhopouhé nadání.
- děti, které se učí už od útlého věku na nějaký hudební nástroj jsou zodpovědnější, sebevědomější, emočně vyspělejší, týmovější a kreativnější? To vše pak zúročí samozřejmě i v dospělosti.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku