Jak si zdravě nastavit hranice s druhými? Nenechte sebou manipulovat a stůjte si za svým!
Zdravé hranice si nastavujeme s dětmi, ale měli bychom je mít nastavené i my s ostatními lidmi okolo nás. Ať už jde o rodinu, patrnera, přátele, sousedy nebo třeba spolupracovníky v práci. Bez toho nám mohou veškeré vztahy přerůstat přes hlavu. Nenechte nezdravé vztahy dojít do fáze, kdy vás druzí začnou využívat.
Hranice nejsou vidět, tudíž jsou mnozí zmateni z označení “nastavení hranic”. Začnete-li si nastavovat nějaké limity, můžete se cítit provinile nebo dokonce sobecky. Pamatujte si však, že nastavení hranic je důležitá součást péče o sebe. Ve finále pak vede v pevnějším a zdravějším vztahům. Nastavení hranic je proto rozhodně nutné.
Hranice jako psychologické opevnění
Hranice je prostor nebo jakési pomyslné opevnění mezi vámi a jinou osobou. Slouží pro vytvoření bezpečného a zdravého vztahu. Ať už jde o fyzické nebo emocionální limity. Zajistit mají respektování a udržování duševního a emocionálního zdraví. Někteří lidé mají hranice pevně nastavené a není pro ně přípustné, aby je kdokoliv jakkoliv překračoval. Jiní zase mají hranice naprosto volné. Obojí může být ve výsledku problematické. A to v případě, že takové hranice brání nebo narušují smysluplnost vztahů.
I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu
Workoholismus ničí zdraví i vztahy. Jste workoholik? Udělejte si test!
Rodinné konstelace – vyřešte vztahy v rodině jednou provždy díky oblíbené terapii
Jestliže máte například problém s udržením přátel nebo se naopak vyhýbáte blízkým vztahům, může to být důsledek až příliš pevně nastavených hranic. Na druhou stranu, jestliže máte problém říkat “ne” a vždy upřednostňujete jen blaho druhých před svým vlastním, pak tím jen svému okolí ukazujete, že si s vámi může dělat, co se mu zachce. Nastavení hranic je proto dobré nejen pro vás samotné, ale i pro lidi ve vašem okolí. Dáváte tak jasně najevo, co očekáváte od ostatních a co ostatní lidé mohou očekávat od vás.
Fyzikální nastavení hranic
Každý člověk má nějaký svůj osobní prostor. Ve chvíli, kdy mu někdo další začne do tohoto osobního prostoru zasahovat, můžete se začít cítit nepříjemně, špatně a velice nekomfortně. A nejde jen o to, že se k vám někdo třeba jen příliš naklání, když s vámi mluví. Může jít i o nechtěné objetí, podání ruky nebo polibek na tvář. Fyzické hranice ale představují i váš osobní prostor doma. Asi vám nebude moc příjemné, když někdo zavítá do vaší ložnice a ulehne na vaši postel. Ostatně toto platí nejen u ložnice, ale u celého domu. I proto nejsou příliš vhodné neohlášené a neočekávané návštěvy. Jestliže vám toto není příjemné, měli byste taktně druhé straně naznačit, že toto jednání pro vás není přípustné.
Sexuální nastavení hranic
Takzvané sexuální hranice jsou nejen mezi partnery, ale i mezi přáteli, kteří spolu udržují jakýsi platonický vztah. Proto se poslední dobou tolik hovoří o souhlasu před sexuálním stykem. Je nutný k vytvoření bezpečného a respektujícího prostoru. Zároveň je nutné diskutovat o tom, co vám vyhovuje, co se vám líbí a co nikoliv. Nátlak, nucení k čemukoliv nebo nechtěné sexuální komentáře či nevítané dotyky jsou činy, které překračují sexuální hranice.
Emocionální nastavení hranic
Překračování emocionálních hranic či limitů může znamenat sdílení příliš velkého množství informací a očekávání smysluplné reakce nebo nuceného vyslechnutí. Rovněž může jít o kladení nevhodných nebo nechtěných otázek, případně nevyžádané kritiky. Emocionální hranice jsou nezbytným prostorem mezi lidmi a posilují pocit individuality a oddělenosti. Nastavení hranic v rovině emocionální přispívá k vaší originalitě a jedinečné identitě.
Intelektuální nastavení hranic
V dnešní době je společnost rozdělena na dva tábory. Jedni, kteří věří oficiálním informacím v médiích a druzí, kteří tuto pravdu popírají nebo k ní mají výhrady. Z toho důvodu vzniká mnoho nepříjemných konfliktů. Je však nutné uvědomit si, že respektování individuálních názorů, případně zastavení konverzace, jestliže se z vašeho pohledu ubírá špatným směrem, je způsob, jak nastavit zdravé intelektuální hranice.
Nastavení hranic zdravě a lehce
Nastavení hranic je v některých případech snadné, v jiných zase nikoliv. Některé limity je snazší odhalit, jiné jsou méně nápadné a vyžadují, abyste se spoléhali na svůj vrozený výstražný systém.
- Respekt: Pamatujte si, že respekt (ať už k druhým nebo k vám samotným) je vždy na prvním místě. Jestliže netušíte, jak hranice nastavit, sepište si, co vám ve vztahu s druhými nedělá dobře. Tímto krokem podporujete sebeuvědomění a vlastně poznáváte lépe i sami sebe či své pocity.
- Otevřenost: Je to obtížné a někdy i nepříjemné. Ale pokud vám něco nedělá dobře, musíte to protistraně sdělit. Trénujte svoji rozhodnost. A nebojte se ani případné konfrontace.
- Jednoznačnost: Nikdy nevysílejte smíšené signály. Buďte ve svém jednání i mluvení jednoznační. Ať je všechno jasné! Je nutné, abyste si uvědomili svoji hodnotu!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku