Jste introvert nebo extrovert? Otestujte se!
Možná jste si někdy během svého života pokládali jednoduchou otázku „Jsem introvert nebo extrovert?“. Porozumění sobě samotnému je velmi důležité pro pohodový život bez stresu. Můžete tak lépe naslouchat svým vlastním potřebám. Potlačování osobní podstaty je totiž nežádoucí jak pro duši, tak pro tělo. Pojďte společně s námi zjistit, zda jste spíše uzavřený či společenský typ.
Jestli vás zajímá, zda jste introvert nebo extrovert, nemusíte pro odpovědi „chodit“ příliš daleko. Pravděpodobně již dávno tušíte, jak to vlastně s vámi ve skutečnosti je. Obsáhlým testováním se ničeho převratného nedopátráte. Můžete si ovšem položit několik zásadních otázek, které vám předají jasné resumé či utvrzení.
Když jste introvert aneb Několik otázek, které pravděpodobně zodpovíte kladně
Říká se, že pokud jste introvert, upřednostňujete spíše samotu před společností – tím také dobíjíte svou energii. Větší kumulace lidí vás naopak dost vyčerpá a musíte se na nějaký čas separovat od svého okolí, abyste opět mohli fungovat. Zřejmě také nejste rádi středem pozornosti a spíše nasloucháte, než hovoříte. A v neposlední řadě jste podle vědců citlivější na vnější podněty (tedy nejen na lidskou přítomnost, ale i na hluk či více úkolů najednou). Váš mozek dle všeho zpracovává informace o něco pomaleji – tím ale rozhodně není ovlivněna vaše inteligence a jiné schopnosti! Zkrátka potřebujete více času na vstřebávání podnětů, což hraje do karet i jisté rozvážnosti.
Osobní rozvoj je pro harmonický život nezbytný. Jakým způsobem posilovat svou mysl a duši?
Otázky, které mohou potvrdit to, že jste introvert:
- Získáváte energii prostřednictvím samoty a vnitřní reflexe?
- Upřednostňujete spíše jen pár hlubších vztahů s nejbližšími před mnoha neformálními?
- Pociťujete po socializaci velkou únavu, a to i přesto, že jste si to užili?
- Nejprve hodně přemýšlíte, až poté něco druhým sdělíte?
- Jste mistři písemného projevu?
- Dodávají vám impulzy spíše nápady než vnější aktivity?
Pakliže jste na většinu výše uvedených otázek odpověděli kladně, pravděpodobně jste introvert. Vyhovovat vám tedy bude nejspíš taková práce, která vyžaduje konkrétní zaměření na jednu věc, delší čas i větší hloubání. Multitasking pak nemusí být tak úplně vaší silnou stránkou.
Když jste extrovert aneb Několik otázek, které pravděpodobně zodpovíte kladně
Pakliže o sobě rádi tvrdíte, že jste extrovert – už toto samotné vyjádření je projevem extroverze. Máte potřebu mluvit s ostatními velmi často, socializace je tedy vaší životní náplní. Naprosté odloučení od společnosti (dlouhá samota) ve vás naopak může vzbuzovat negativní pocity až dokonce úzkosti či deprese. Lidi zkrátka ke svému životu potřebujete. A vůbec vám nevadí okolní chaos nebo hluk – vlastně jej ani nijak zvlášť nevnímáte. A možná dost často přemýšlíte nahlas a potřebujete zpětnou vazbu! Vědci o extrovertech ostatně tvrdí, že jsou to mistři multitaskingu, nenechají se jen tak něčím rozptýlit a informace zpracovávají o dost rychleji než introverti.
Otázky, které mohou potvrdit to, že jste extrovert
- Dáváte přednost spíše vnějšímu světu před tím vnitřním?
- Získáváte energii při socializaci či z toho, že jste „venku“?
- Jakmile jste dlouho o samotě, cítíte se vyčerpaní a unavení?
- Upřednostňujete rozhovory s druhými před „tichým“ přemýšlením?
- Jste mistři ve verbálním projevu?
- Přemýšlíte nahlas?
Většina kladných odpovědí na výše uvedené otázky, je více méně jasným potvrzením toho, že jste extrovert. Vyhovovat vám tedy bude zcela určitě akční práce, kde uplatníte svůj mistrovský multitasking (dělání více věcí najednou) i dobrý slovní projev. Trvalá práce z domova o samotě nejspíš nebude nic pro vás.
Někdo mezi introvertem a extrovertem – víte, jaké znaky osobnosti nese tzv. ambivert?
Možná už dávno víte, zda jste introvert či extrovert, existují však lidé, které ani do jedné z definic nepasují. Jsou to takzvaní ambiverti. V nich se snoubí introvertní i extrovertní vlastnosti, což může být ve výsledku velmi přínosné pro život. Hovoří se o nich také jako o lidech, kteří jsou na první pohled „harmoničtí“. Mohou například lépe reagovat na jisté situace tím, že budou vědět, kdy skutečně naslouchat a kdy již reagovat verbálně (mísí se v nich ovšem nejen asertivita ale i nadšení). Ambiverti se tedy mohou stát dokonalými šéfy nebo prodejci jakéhokoliv zboží. Jediným případným úskalím ambivertů je ale rychlé střídání nálad – tedy z extroverze do introverze a naopak. V praxi to může vypadat například tak, že jeden den vám typický ambivert s nadšením odsouhlasí "party", ale druhý den zaleze pod deku a nikam se mu nebude chtít.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku