Sociální fobie významně omezuje život. Jak se strachu zbavit?
Sociální fobie není o tom, že je daný jedinec pouhým introvertem a obává se projevů na veřejnosti. Jedná se o vážnou úzkostnou poruchu, která může vyústit až v absolutní izolování se od ostatních. Proto je nasnadě tyto problémy co nejdříve řešit.
Jak již sám název napovídá, sociální fobie je strach z kontaktu s okolním světem. Dotyčný se může cíleně vyhýbat pro něj nepříjemným sociálním interakcím a situacím, a to jak v osobní, tak telefonické rovině. Kromě jiného má obavy, že jej druzí lidé zkritizují.
Sociální fobie a její vznik
Medicína stále nepřišla s přesnou definicí příčiny sociální fobie. Teoretických spouštěčů je v tomto ohledu tedy nespočet. Počátky strachů ze sociální interakce je možné zpozorovat už v mladém věku. Zpravidla to bývá kolem patnácti let, kdy je člověk ve velmi citlivém období dospívání. „Přiživit“ může vnitřní obavy jakýkoliv neúspěch anebo také znevažování vlastními rodiči. Samozřejmě má vliv i charakter. Introvert může k sociální fobii inklinovat mnohem častěji nežli extrovert. Celkově se dá říct, že v Česku trápí sociální úzkost kolem čtyř až třinácti procent lidí.
Sociální fobie a její projevy
Vesměs se dá sociální fobie dobře vypozorovat. Mezi její typické příznaky patří cílené vyhýbání se lidem, což může činit problémy v běžném životě. Dotyčný není schopen leckdy vyjít do společnosti, má problémy se seznamováním a také s veřejnými projevy. Potíže pak dělají fobikovi i běžné činnosti, jako telefonování a nakupování. To vše může vést k tělesným projevům, jako je například třes, pocení, zrychlené dýchání, zrychlený pulz, zarudnutí v obličeji, nevolnost, koktání a podobně. Dále se objevují i nezvladatelné úzkosti a strach.
Sociální fobie člověka doslova „ochromí“ a její důsledky mohou být závažné
Je více než jasné, že sociální fobie člověku v podstatě může zničit život. V jejím důsledku fobik není schopen běžně existovat. Nezřídka kdy přestává chodit do zaměstnání, do školy a zcela se izoluje od okolního světa. Obává se, že bude raněn druhými, proto před nimi „utíká“. Postupem času se fyzické a především psychické potíže prohloubí a rozvine se těžká deprese, s kterou si není radno zahrávat. Pokud potíže nejsou řešené včas, vytanou na mysli i sebevražedné myšlenky.
Sociální fobie a její řešení
Jakmile u sebe, nebo svého blízkého zpozorujete příznaky sociální fobie, je nutné zasáhnout. Pravděpodobně se neobejdete bez návštěvy psychoterapeuta či psychologa. V závažných případech pak dokáže pomoci i psychiatr, který předepíše psychofarmaka (léky proti depresi a úzkosti). Velkou oporou pak mohou být i ti nejbližší v podobě partnera, rodiny a přátel. Snažte se s nimi o svých pocitech hovořit a neuzavírejte se do sebe. A krůček po krůčku se snažte svých obav zbavit. Choďte mezi lidi, které máte rádi a posilujte sebevědomí. Lze toho docílit jakýmikoliv způsoby. Ze všeho nejdůležitější tedy je, zaměřit se sám na sebe a mít se rád. Ostatní přijde s časem.
Sociální fobie jako „strašák“: Otestujte se, zda nejste rizikoví
Abyste zjistili, zda vás sociální fobie skutečně ohrožuje, můžete si vyzkoušet jednoduchý „test“. Ten spočívá v zodpovězení několika otázek. Pakliže zazní odpověď ANO 3x a více, zpozorněte. Jdeme na to. Otázka první: Nejste schopní usednout v jídelně anebo restauraci na oběd či večeři, aniž by vám to bylo velmi nepříjemné? Otázka druhá: Dělá vám problém pracovat v kolektivu? Otázka třetí: Nedokážete překonat obavy z projevu na veřejnosti? Otázka čtvrtá: Ve společnosti více lidí se necítíte komfortně? Otázka pátá: Ostýcháte se komunikace s opačným pohlavím? Otázka šestá: Nejste schopní jít na nákup, protože se obáváte větší kumulace lidí?
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku