Klaustrofobie – když malý prostor skličuje
Abnormální až ochromující strach není nikdy zdraví prospěšný. Přesto se někteří lidé s těmito pocity potýkají. Fobie jsou nekontrolovatelné obavy až děsy z určitých momentů v našem životě. Tyto nepříjemné pocity přichází náhle a nedokážeme je většinou ovládat. Stejně tak i klaustrofobie dokáže dotyčného doslova paralyzovat. O jaký strach se vlastně v tomto případě jedná?
Přihodí se vám při obyčejné jízdě ve výtahu, nebo když musíte pro zavařeninu do sklepa, kde není žádné okno. Nepopsatelný pocit úzkosti, který je skličující. To je klaustrofobie, strach z uzavřených prostor.
Klaustrofobie – jak může vzniknout?
Proč vlastně u některých lidí klaustrofobie vzniká není stále zcela objasněno. Někteří odborníci tvrdí, že ve vzniku fobie může hrát určitou roli i narušená funkce amygdaly, což je ta oblast mozku, která je zodpovědná za naše emoce, tudíž i strach. Klaustrofobie se může ale vyvinout i ze zcela zjevných příčin, jako jsou těžká traumata spojená s dlouhodobým pobytem v temných, uzavřených, nebo jen pro dotyčného velice frustrujících prostorách. I obyčejný koncert v interiéru bez oken může vyvolat neobvyklou klaustrofobickou reakci, které se pak člověk jen tak nezbaví. Vlivů, které mohou vznik klaustrofobie podnítit je tedy nespočet a u každého se samozřejmě příčina liší.
Klaustrofobie a zapovězené prostory
Jak již bylo řečeno, klaustrofobie je strach z uzavřených prostor, proto klaustrofobika budou děsit především tyto prostory, které jsou pro něj prakticky zapovězené:
- výtah: deprimující může být zejména náhlé a nečekané uvěznění ve výtahu, kvůli technickým potížím
- tunel: místo, kde může klaustrofobika také postihnout neobvykle stísňující strach, obzvlášť, když je cesta tunelem delšího charakteru
- sklep: i prostá cesta do sklepa pro brambory může být děsivým zážitkem, když se bojíte uzavřených prostor
- jeskyně: klaustrofobika nejspíš výlet do Koněpruských jeskyní, nebo vojenských pevností příliš nepotěší
Dalšími prostory, které mohou vyvolat neadekvátní reakci plnou strachu a úzkosti jsou například myčky pro automobily, letadlové prostory, nebo obyčejné vyšetření pomocí magnetické rezonance. Klaustrofobie může tedy dotyčného potkat kdekoliv. Obecně klaustrofobikovi vadí místnosti bez oken, které v něm vyvolávají nepříjemný pocit.
Klaustrofobie a její příznaky
Mezi typické příznaky klaustrofobie patří především pocení, bušení srdce, zrychlený dech, pocit paniky a strachu, který nabírá na síle. Dále je možné u dotyčného zpozorovat i dušnost, třes, celkovou slabost, malátnost, nevolnost a zimnici. U každého se ale klaustrofobie může projevovat jinak.
Klaustrofobie a léčba
Pokud jste zjistili, že nejspíš trpíte klaustrofobií a vaše strachy vás již omezují v běžném životě, je určitě nasnadě zkontaktovat buď psychologa, nebo psychiatra a poradit se s ním, jak tyto potíže řešit. Obvykle velice dobře zabírají různé druhy psychoterapií, jako je například metoda kognitivně behaviorální terapie, která vám může pomoci vypátrat příčinu problému a strachů. Také vás podnítí k tomu, abyste své myšlení a chování v souvislosti s klaustrofobií dokázali ovládat. Další možností, jak se pokusit klaustrofobie zbavit, je takzvaná expoziční terapie, která vás přímo vystavuje nepříjemným a obávaným situacím. Pakliže budete opakovaně pobývat v uzavřených prostorách a pokoušet se strach překonat, můžete klaustrofobii porazit. V nejnutnějších a nejzazších případech se pak přistupuje i k medikaci, která je zaměřená především na podávání antidepresiv, nebo léků na potlačení úzkostných stavů. Pomoci může i relaxace s vizualizací nepříjemných stavů v uzavřených místnostech, která rovněž podpoří odstranění příčin fobie.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku