Ergofobie: Neovladatelný strach z práce a silná úzkost z pracovního procesu
Na první pohled může ergofobie působit komicky. Přece jen není moc lidí, kteří se do zaměstnání těší a mají z práce radost. Ovšem ergofobie příliš úsměvná není a vůbec ne pro ty, kteří jí trpí. Takoví jedinci trpí obrovskými úzkostmi a chronickým iracionálním strachem z pracovních činností.
Začne vás bolet břicho, jakmile se na práci jen vzpomenete? Máte závratě či mdloby, když jste v práci? Ergofobie je strach jen ze samotné práce, ale rovněž z provádění specifických úkolů, které vyžadují zvláštní dovednosti, znalosti či schopnosti. Ergofobie však rozhodně není lenost. Je to skutečný strach.
Ergofobie: Přehnaný strach z práce
Termín ergofobie pochází ze starořeckého “ergon” (práce) a “phobos” (strach). Příznaků je mnoho, avšak u každého jedince se mohou lišit. Objevují se například bolesti břicha před nástupem do zaměstnání, výjimkou nejsou poruchy spánku, těžké úzkosti, studený pot nebo návaly horka, bušení srdce či záchvaty paniky. Na pracovišti se pak objevuje pocit nevolnosti nebo závratě. Vzhledem k tomu, že se ergofobie projevuje poměrně širokou škálou příznaků, bývá obtížné stanovit diagnózu.
Strach z randění opravdu existuje. Nazývá se sarmassofobie a dokáže potrápit váš milostný život
Ergofobie jako problém
Někdo má strach z uzavřených prostor, jiný z pavouků, další zase třeba z místnosti plné lidí. Fobie vládnou světem a téměř každý z nás má z něčeho iracionální obavy či strach. Běžně si však s takovým strachem dokážeme alespoň částečně poradit. Avšak ergofobie patří do kategorie fobií hůře zvladatelných. Ergofobie navíc není příliš známá a nemluví se o ní. Přitom lidé, kteří jí trpí nemohou chodit do práce a nejsou dokonce ani schopni si práci hledat. Podle psychologů má tento druh fobie základy v těžkém traumatu. Může jít o profesní selhání, šikanu či dlouhodobé ponižování v práci. Lidé, které ergofobie trápí vědí, že jejich strach není racionální. Nejsou však schopni se s tím sami popasovat.
Ergofobie má vždy nějaký důvod
Jakákoliv fobie má vždy původ v nějakém našem vnitřním konfliktu. Může jít o nedostatek sebevědomí nebo sebeúcty, emoční šok, trauma či nějaké selhání. Ať už osobní nebo profesní. Vznikem ergofobie jsou, podle psychologů, nejvíce ohroženi mladí absolventi, dlouhodobí zaměstnanci, živnostníci nebo senioři na konci kariéry. Ergofobie může postihnout prakticky každého. Všeobecně se však více týká lidí, kteří jsou náchylnější k syndromu vyhoření nebo těch, kteří jsou až příliš oddáni své práci.
Ergofobie a účinná léčba
Jestliže se ergofobie stane pro člověka nepřekonatelná a není tedy schopen se s ní sám vyrovnat, je rozhodně nutné navštívit terapeuta. Zpočátku, zvláště v případě značně vysilujících příznaků (panika, úzkosti a podobně), které ovlivňují každodenní život jedince, je nutné nasadit léky. Souběžně s tím by však měla probíhat terapie. Tu odborník zvolí přímo šitou na míru danému klientovi či pacientovi. Terapie bývají v tomto případě značně účinné a v průběhu času je pak možné postupně vysadit i léčiva.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku