Strach nebo fobie ze školy: Odmítá vaše dítě chodit do školy? Má bolesti břicha nebo po ránu pláče? Nenuťte jej, pomozte mu!
Strach nebo fobie ze školy je stav, který postihuje až pět procent dětí a studentů. Postihuje malé děti i ty dospívající. A dokonce se nevyhýbá ani vysokoškolským studentům. Na děti je vyvíjen určitý tlak, chtějí za každou cenu uspět a nejde jim to, výjimkou nejsou ani špatné vztahy nebo dokonce šikana. Strach nebo fobie ze školy se rozhodně musí řešit. A dobrou zprávou je, že řešení je hned několik.
Strach nebo fobie ze školy je řešitelná záležitost a je třeba odkrýt ji a začít hledat východisko co nejdříve. Může jít například “jen” o úzkost ze školního prostředí, což může vyřešit například terapie. Ale fobie ze školy za sebou může skrývat i šikanu. Ať už od dětí nebo dokonce od učitelů. A dítě o ní nechce nebo z nějakého důvodu nemůže mluvit. Proto objeví-li se strach ze školy nebo fobie ze školy je rozhodně nutné řešit, proč se tak stalo a co za tím stojí.
Strach ze školy a fobie ze školy
Strach ze školy může mít malé dítě, pokud jde do nového prostředí, mění školu, nebaví ho to ve škole, není připravené na test nebo má špatné známky a bojí se všeho, co ve škole přijde. Naopak fobie ze školy v sobě skrývá už mnohem větší problém nebo problémy. Fobie ze školy byla definována už v roce 1974 neuropsychiatrem a psychoanalytikem Dr. Ajuriaguerrou. Ten ji popsal jako odmítnutí chodit do školy z iracionálních důvodů. Tento odpor se následně projeví velmi úzkostnými reakcemi a/nebo panickými příznaky, pokud je dítě donuceno do školy jít. Ještě předtím, v roce 1969 popsal psychiatr Ian Berg fobii ze školy jako značné potíže s docházkou, silné emocionální otřesy a zároveň nepřítomnost antisociálních poruch. Paradoxem, podle odborníků je, že některé děti, které fobie ze školy trápí, mají školu rádi. Nejsou však schopné do ní chodit.
Svobodná škola nemá osnovy ani učitele. Děti se samy rozhodují, co se naučí
Montessori versus Waldorf: Která škola je pro vaše děti nejlepší?
Fobie ze školy má mnoho příčin
Fobie ze školy za sebou může skrývat potíže s učením, konflikty s učitelem, stres, úzkosti, problémy s ranním vstáváním a dokonce i rodinné problémy. Nezřídka jde i o nátlak rodičů, kteří na dítě či studenta vyvíjejí příliš velký tlak. Faktorů je mnoho a student od studenta se liší. Diagnostika fobie ze školy bývá náročnější, jelikož dítě někdy není schopno popsat, proč vlastně do školy nechce chodit. Týká se to tedy zejména mladších dětí.
Existují však příznaky, které by měly upozornit na to, že je něco v nepořádku a situace by se rozhodně měla řešit. Rodič by si měl všímat především somatických příznaků. Jako jsou ranní bolesti břicha, hlavy, nervózní a úzkostné dítě a podobně. O víkendu je pak většinou všechno v pořádku a fobie ze školy se spouští opět až v pondělí ráno. Rozhodně není radno tento stav zanedbat, jelikož neřešená fobie ze školy může přejít do skutečné nemoci. Mohou se začít objevovat i poruchy spánku, ztráta chuti k jídlu, depresivní myšlenky nebo dokonce i myšlenky na sebevraždu. A u některých mladších dětí se může objevit i noční pomočování.
Fobie ze školy patří do rukou psychologa
První věc, kterou je třeba rozklíčovat, je identifikace fobie ze školy. Pokud rodič nebude schopen sám situaci vyřešit, pak je rozhodně rozumnou volbou obrátit se na vhodného terapeuta nebo psychologa. Ten je schopen objevit a identifikovat zdroj stresu. A zároveň navrhnout vhodné řešení. Jestliže je fobie ze školy už dlouhodobější a dítě má nějaké somatické příznaky, pak je rozhodně dobrou volbou nechat dítě ještě vyšetřit u pediatra, aby se případně nezanedbalo nějaké skutečné onemocnění.
Fobie ze školy skrývá i šikanu
Jestliže trápí vašeho potomka fobie ze školy, je nutné informovat i školu, tedy třídního učitele, případně ředitele. A zkuste hledat řešení společně, pokud je to možné. Rovněž se zajděte podívat do školy. Zjistěte, jak vypadá výuka, jak se dítě začleňuje do kolektivu během přestávky a podobně. Velice často za sebou fobie ze školy totiž skrývá i šikanu, kterou je těžší identifikovat. A dítě o ní samo nemluví, neboť se bojí udat své agresory, aby mu neprovedli ještě něco horšího.
Fobie ze školy má řešení
Školní docházka je sice povinná, naštěstí má dnes mnoho řešení, po kterých se dá sáhnout. Vyzkoušet pochopitelně můžete změnu třídy nebo změnu školy. Rovněž je možné dítě přihlásit do nějaké alternativní školy (například typ Montessori, Waldorf), případně vyzkoušejte komunitní školu nebo dětskou skupinu. Možností je skutečně mnoho. Vzhledem k tomu, že fobie ze školy může být způsobena i tím, že to dítě ve škole opravdu nebaví, nudí se tam, je pod velkým tlakem a nemá o tento směr výuky zájem, může být vhodným řešením soukromý učitel nebo domácí vzdělávání.
Soukromý učitel je schopen dítěti se mnohem více věnovat. Naučí jej skutečně jen podstatné věci a na to nedůležité neklade důraz. Může dítě učit zábavnou formou, zaujmout ho a věnovat mu. Díky němu může dítě znovu získat sebevědomí a doplnit si mezery. Domácí vzdělávání je zase náročnější pro rodiče, kdy právě oni doma učí své dítě. Záleží však, co od takového domácího vzdělání očekáváte. Chcete-li, aby dítě mělo všechny znalosti, které by jinak získalo ve škole nebo zda mu dáte prostor pro jeho osobní rozvoj a budete ho provázet směrem, kterým chce samo.
Zkrátka a dobře, možností je mnoho. Psychologové však jednotně říkají, že fobie ze školy se v žádném případě nesmí zlehčovat ani podceňovat. Věřte svému potomkovi, stůjte při něm a vymyslete společně to nejlepší možné řešení. Nikdy a za žádných okolnosti nezlehčujte jeho emoce!
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku