Období, kdy se děti odstěhují bývá pro rodiče náročné

Syndrom opuštěného hnízda: Když se děti odstěhují

V životě nás potká řada výzev, které dělí náš život na před a po. Jedním z takových mezníků je i příchod dítěte. Sotva si zvykneme, že nejsme „jen“ dva, ale víc, dítě odroste a pomalu se rozhlíží, kam jeho život bude směřovat. Jednou se stane, že vyletí z hnízda. Pro rodiče může být tato skutečnost pořádným stresorem, a to přesto, že dětem přejí jen to dobré. Jak se vyrovnat se syndromem opuštěného hnízda?

Syndrom opuštěného hnízda: Pozor na opičí lásku

Když je dítě malé, obvykle se náš rodičovský vesmír smrskne na témata okolo mimina, pak řešíme školku, školu, kroužky, prevenci drog, dovolenou, tábory… Roky letí a my jsme v koloběhu dětských starostí a práce, abychom to všechno utáhli. Nejednomu rodiči se stane, že pro samou pozornost k dítěti tak trošku pozapomene sám na sebe. Pak přijde „ten“ den a naše dítě naprosto přirozeně roztáhne křídla a chce vyletět. Jsme schopni dítě pustit? Anebo jej rozumovými argumenty nebo citovým vydíráním ještě podržíme doma? A když zamáčkneme slzu, která je tu naprosto správně a dítěti popřejeme hodně štěstí (případně přidáme i něco do začátku), můžeme se druhý den po odstěhování dítěte ocitnout na nějakém zvláštním konci. Nebo začátku? A tím toto období rozhodně je.

Syndrom opuštěného hnízda: Prověrka vztahu

Období, kdy „děti“ dosáhnou věku, kdy by za normálních okolností vylétly z hnízda (což je něco kolem 20. roku), dochází k mnoha rozchodům a rozpadům manželství. Některá partnerství jsou tzv. dávno mrtvá a na tuto událost čekali jako na smilování, jiná se ocitnout před úkolem, na který se nenachystali – žít spolu. Najednou chybí výmluva, že… Zůstává jen realita, že žijeme dva dospělí v jednom bytě a otázkou je, zda máme život vedle sebe anebo ještě trochu i spolu. Pokud váš vztah měl nějaké trhliny, pak se z nich nyní stanou pravděpodobně krátery. Přesto lze mnoho vztahů oživit, postavit mosty, najít nová témata a spojení. K tomu jsou však třeba obě strany a touha toho dosáhnout.

Čtěte také:

Univerzita třetího věku: Skutečně je jen pro seniory?

Syndrom opuštěného hnízda vytáhne emoce

Dříve, než začnete řešit, jak na tom vlastně ten váš vztah je, srovnejte si hlavně to, jak to máte vy teď. Odchod dítěte z domu je na škále stresorů na dost vysokém místě. I když si někteří rodiče upřímně oddychnou, že se potomka „zbavili“ a vyslali ho do života, přesto je mohou pocity osamělosti a jisté ukončenosti přemoci. A spolu s těmito bolavými, ale často očistnými emocemi můžeme činit rozhodnutí, kterých po čase litujeme. Dovolte si tedy klidně „truchlit“, že tato etapa je za vámi. Zároveň si dejte prostor, aby vás mohlo oslovit něco nového. Hledat však útěchu ve chvilkových zábavách s myšlenkou: „Teď už konečně můžu,“ též nebývá dlouhodobým řešením. Pozor na věci, které nelze vzít zpět (plastické operace, tetování, utrácení velkých částek…). Obvykle je to jen zalepení bolesti.

Syndrom opuštěného hnízda: Stará a nepotřebná?

Velkým tématem odchodu dětí je i fakt, že si (možná poprvé) naplno uvědomíme svůj věk. Ti malí caparti jsou zkrátka dospělými. Psychologie tento čas spojuje i s krizí životního středu (pozor, ne středního věku). Jedinec si uvědomí, že jeho život se pomalu, ale jistě přehoupl do své druhé poloviny. Není čas na výmluvy a pokud něco chceme, měli bychom za tím jít. Už není čas stihnout všechny naše plány, je třeba si vybrat.

Na druhou stranu existují rodiče, kteří si důležitost přechodu mladého dospělého do vlastního života uvědomují a chtějí je v tom podpořit. Jenže, dětem se z „vyhřátého“ hnízda nějak nechce. To je však samostatná kapitola.

Osamostatnění je důležité. Pozor, aby vás nezválcoval syndrom opuštěného hnízda

Jak zvládnout syndrom opuštěného hnízda

  1. Uvědomte si, že odchod dítěte z domu není jeho úmrtí. Je to nezbytná fáze osamostatnění. Trucování, citový nátlak nebo časté návštěvy/telefony nemusí vaše vztahy s dítětem zrovna podpořit.
  2. Odchod dítěte není jeho nevděk. Je to vstupenka do jeho vlastního života. Vy tam místo máte, ale není to „hlavní“ role.
  3. Vaše dítě je samostatná jednotka! Nepatří vám.
  4. Zjistěte, co vás baví a najděte způsob, jak se k tomu vrátit, začít to anebo prohloubit.
  5. Alespoň zpočátku si můžete udělat plán, co s „volným“ časem budete dělat. Nechtějte po nikom, aby vás bavil.
  6. Pokud máte dobrou kamarádku/kamaráda, může být nápomocná sklenka vína anebo káva s dortíkem.
  7. Vnoučata nejsou záchranou, nesnažte se hledat náhradu. Vaše mateřství/otcovství se nezmenšuje odchodem dítěte z domu, pouze má jinou formu. Být babičkou či dědečkem je úplně jiná etapa.
  8. Dětský pokoj může být pracovnou, dílnou, posilovnou či meditační/odpočinkovou místností. Nemusíte jej nechávat jako památník, kam chodíte na postel ronit slzy.
  9. Proberte skříně a ponechte si jen skutečné poklady, které se vejdou do menší krabice. Nezapomeňte, že ty věci, které máme v bytech naskládány po nástavcích a pod postelemi jsou jen zahnívači energie.
  10. Věnujte se sobě! Máte na to právo.
  11. Nebojte se vyhledat odborníka, pokud vás dlouhodobě drží smutek, vyhoření a ztráta smyslu žít. Tato etapa nemusí být snadná.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...