Období, kdy se děti odstěhují bývá pro rodiče náročné

Syndrom opuštěného hnízda: Když se děti odstěhují

V životě nás potká řada výzev, které dělí náš život na před a po. Jedním z takových mezníků je i příchod dítěte. Sotva si zvykneme, že nejsme „jen“ dva, ale víc, dítě odroste a pomalu se rozhlíží, kam jeho život bude směřovat. Jednou se stane, že vyletí z hnízda. Pro rodiče může být tato skutečnost pořádným stresorem, a to přesto, že dětem přejí jen to dobré. Jak se vyrovnat se syndromem opuštěného hnízda?

Syndrom opuštěného hnízda: Pozor na opičí lásku

Když je dítě malé, obvykle se náš rodičovský vesmír smrskne na témata okolo mimina, pak řešíme školku, školu, kroužky, prevenci drog, dovolenou, tábory… Roky letí a my jsme v koloběhu dětských starostí a práce, abychom to všechno utáhli. Nejednomu rodiči se stane, že pro samou pozornost k dítěti tak trošku pozapomene sám na sebe. Pak přijde „ten“ den a naše dítě naprosto přirozeně roztáhne křídla a chce vyletět. Jsme schopni dítě pustit? Anebo jej rozumovými argumenty nebo citovým vydíráním ještě podržíme doma? A když zamáčkneme slzu, která je tu naprosto správně a dítěti popřejeme hodně štěstí (případně přidáme i něco do začátku), můžeme se druhý den po odstěhování dítěte ocitnout na nějakém zvláštním konci. Nebo začátku? A tím toto období rozhodně je.

Syndrom opuštěného hnízda: Prověrka vztahu

Období, kdy „děti“ dosáhnou věku, kdy by za normálních okolností vylétly z hnízda (což je něco kolem 20. roku), dochází k mnoha rozchodům a rozpadům manželství. Některá partnerství jsou tzv. dávno mrtvá a na tuto událost čekali jako na smilování, jiná se ocitnout před úkolem, na který se nenachystali – žít spolu. Najednou chybí výmluva, že… Zůstává jen realita, že žijeme dva dospělí v jednom bytě a otázkou je, zda máme život vedle sebe anebo ještě trochu i spolu. Pokud váš vztah měl nějaké trhliny, pak se z nich nyní stanou pravděpodobně krátery. Přesto lze mnoho vztahů oživit, postavit mosty, najít nová témata a spojení. K tomu jsou však třeba obě strany a touha toho dosáhnout.

Čtěte také:

Univerzita třetího věku: Skutečně je jen pro seniory?

Syndrom opuštěného hnízda vytáhne emoce

Dříve, než začnete řešit, jak na tom vlastně ten váš vztah je, srovnejte si hlavně to, jak to máte vy teď. Odchod dítěte z domu je na škále stresorů na dost vysokém místě. I když si někteří rodiče upřímně oddychnou, že se potomka „zbavili“ a vyslali ho do života, přesto je mohou pocity osamělosti a jisté ukončenosti přemoci. A spolu s těmito bolavými, ale často očistnými emocemi můžeme činit rozhodnutí, kterých po čase litujeme. Dovolte si tedy klidně „truchlit“, že tato etapa je za vámi. Zároveň si dejte prostor, aby vás mohlo oslovit něco nového. Hledat však útěchu ve chvilkových zábavách s myšlenkou: „Teď už konečně můžu,“ též nebývá dlouhodobým řešením. Pozor na věci, které nelze vzít zpět (plastické operace, tetování, utrácení velkých částek…). Obvykle je to jen zalepení bolesti.

Syndrom opuštěného hnízda: Stará a nepotřebná?

Velkým tématem odchodu dětí je i fakt, že si (možná poprvé) naplno uvědomíme svůj věk. Ti malí caparti jsou zkrátka dospělými. Psychologie tento čas spojuje i s krizí životního středu (pozor, ne středního věku). Jedinec si uvědomí, že jeho život se pomalu, ale jistě přehoupl do své druhé poloviny. Není čas na výmluvy a pokud něco chceme, měli bychom za tím jít. Už není čas stihnout všechny naše plány, je třeba si vybrat.

Na druhou stranu existují rodiče, kteří si důležitost přechodu mladého dospělého do vlastního života uvědomují a chtějí je v tom podpořit. Jenže, dětem se z „vyhřátého“ hnízda nějak nechce. To je však samostatná kapitola.

Osamostatnění je důležité. Pozor, aby vás nezválcoval syndrom opuštěného hnízda

Jak zvládnout syndrom opuštěného hnízda

  1. Uvědomte si, že odchod dítěte z domu není jeho úmrtí. Je to nezbytná fáze osamostatnění. Trucování, citový nátlak nebo časté návštěvy/telefony nemusí vaše vztahy s dítětem zrovna podpořit.
  2. Odchod dítěte není jeho nevděk. Je to vstupenka do jeho vlastního života. Vy tam místo máte, ale není to „hlavní“ role.
  3. Vaše dítě je samostatná jednotka! Nepatří vám.
  4. Zjistěte, co vás baví a najděte způsob, jak se k tomu vrátit, začít to anebo prohloubit.
  5. Alespoň zpočátku si můžete udělat plán, co s „volným“ časem budete dělat. Nechtějte po nikom, aby vás bavil.
  6. Pokud máte dobrou kamarádku/kamaráda, může být nápomocná sklenka vína anebo káva s dortíkem.
  7. Vnoučata nejsou záchranou, nesnažte se hledat náhradu. Vaše mateřství/otcovství se nezmenšuje odchodem dítěte z domu, pouze má jinou formu. Být babičkou či dědečkem je úplně jiná etapa.
  8. Dětský pokoj může být pracovnou, dílnou, posilovnou či meditační/odpočinkovou místností. Nemusíte jej nechávat jako památník, kam chodíte na postel ronit slzy.
  9. Proberte skříně a ponechte si jen skutečné poklady, které se vejdou do menší krabice. Nezapomeňte, že ty věci, které máme v bytech naskládány po nástavcích a pod postelemi jsou jen zahnívači energie.
  10. Věnujte se sobě! Máte na to právo.
  11. Nebojte se vyhledat odborníka, pokud vás dlouhodobě drží smutek, vyhoření a ztráta smyslu žít. Tato etapa nemusí být snadná.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?