Terapie barvami: Jaký odstín oblečení zvolit pro duševní pohodu, větší kreativitu nebo lepší náladu?
Terapie barvami je odborně nazývaná jako chromoterapie. Je založená na konceptu pozitivního působení vzhledem k fyzickému a duševnímu zdraví. Ostatně, každý ví, že barvy ovlivňují do jisté míry náladu člověka. Proto se jimi velmi rádi obklopujeme nejen v domácím interiéru ale i v exteriéru (cítíme se dobře například v přírodní zeleni). Samostatnou kapitolou je pak oblečení – každý den volíme odstíny, které jsou nám sympatické a udržují naši vnitřní rovnováhu a pohodu. Víte, jaký konkrétní význam mají jednotlivé barvy oděvů?
Možná vás nepřekvapí, že každý člověk má ve svém šatníku jeden dominující odstín oděvů. Ten také může představovat jeho osobnost. Lze v tom tedy hledat i velký psychologický význam. Udělejte si každý den terapii barvami – oblečte se podle toho, jak se zrovna potřebujete cítit!
Terapie barvami s uklidňující modrou
Pokud pociťujete dlouhodobě úzkosti, či špatně spíte, vsaďte na terapii barvami! V tomto ohledu bude pro vás věrnou společnicí „modrá“. Představuje totiž klid, vyrovnanost a bezpečí. Světlejší odstín modré (tyrkysová) je pak vhodný pro lidi, kteří potřebují zlepšit komunikaci, nebo jsou věčně zaneprázdnění – jim poskytne i v těch nejrušnějších dnech pevnou půdu pod nohama a jisté duševní pohodlí (v teplých dnech má i chladivý efekt). A oblíbená námořnická modř umocní u nositele autoritu.
Terapie barvami se zábavnou fialovou
Mocná terapie barvami může pomáhat nejen ve složitých životních situacích, ale i v kreativních povoláních. Například fialový odstín je pro podporu tvořivosti jako dělaný! Když tedy nemáte zrovna nápady (ať už jste spisovatel, malíř, sochař či jiný umělec), sáhněte po fialovém oblečení! Tzv. lila je však spojena i se spiritualitou, introverzí a smutkem – při hojení různých duševních traumat napomáhá k rekonvalescenci.
Terapie barvami s energickou žlutou
Žlutý odstín je na první pohled veselý a nabíjející. A právě proto je také dokonalý v terapii barvami! Má léčivý a povznášející účinek na duševní zdraví člověka, ale stimuluje příznivě i nervový a trávicí systém. Jakmile se obléknete do žluté, můžete se cítit více energicky, optimisticky a radostně, což oceníte zejména v období jakéhokoliv vnitřního smutku nebo letargie. Žlutá má krom jiného i hřejivý efekt – na podzimní a zimní kousky do šatníku se perfektně hodí!
Terapie barvami s divokou červenou
Intenzivní červená barva působí jako katalyzátor sebevědomí. Povzbuzuje, abyste navenek prezentovali své lepší já. Z hlediska terapie barvami může pomoci duševně motivovat, pokud chcete v životě něco dokázat. Jakmile se obléknete do červené, budete zcela určitě pociťovat v myšlení i chování větší dynamiku a možná se vám také zrychlí tep. Pro velice aktivní lidi je ale červená spíše kontraproduktivní, neboť v nich může probouzet více agrese, vzteku a stresu. Ti potřebují naopak zklidnění v podobě jiného odstínu.
Terapie barvami s regenerační zelenou
V terapii barvami se zdaleka nejvíce osvědčuje zelená. Ostatně, každý, kdo miluje přírodu, ví, o čem je řeč. Zeleň zklidňuje, uzemňuje, oživuje, léčí a harmonizuje. Také přináší povznášející energii, pokud se vydáváte novým směrem. Nejvíce k zelenému odstínu inklinují lidé dobrosrdeční a citliví. Je totiž spojen se srdeční čakrou. A pakliže máte silnou potřebu neustále se obklopovat touto barvou a ve vašem šatníku je přemíra zelené, možná se vám nedostává dostatek osobního prostoru a velmi po něm toužíte.
Terapie barvami s ochrannou černou
Černé oblečení je velmi módní a také se dobře kombinuje s jinými odstíny. Proto jej lze najít snad v každém šatníku. Více k němu mohou inklinovat mladší ročníky, černá je totiž spojena s jakýmsi sebezapřením – lidé se do ní oblékají, pokud nemají v nějakém prostředí pocit bezpečí. Instinktivně tak nechtějí být vidět, anebo si myslí, že budou snadněji přehlédnutelní. Podle terapie barvami dodává černá pocit ochrany a také jemné sebevědomí.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku