Zaručené rady, jak najít terapeuta, který vám skutečně pomůže
Najít dobrého terapeuta je v dnešní době vcelku nadlidský úkol. Většina z nich má plno a nové klienty či pacienty vůbec nepřijímají. A ti, kteří si na vás čas udělají, mají zase dlouhé objednací lhůty. Bude pro nás ale právě tento terapeut ten pravý? Poradíme vám, jak vybrat správně.
Kvůli obrovské vytíženosti psychologů a psychiatrů se v dnešní době vyrojilo spoustu těch, kteří se nazývají terapeuty. Ne každý z nich je však pro nás vhodný. Vybrat dobrého terapeuta, který nám “sedne”, je poměrně obtížný úkol. Navíc najít takového člověka musíte sami, v tomto směru vám nikdo jiný nepomůže.
Není terapeut jako terapeut
Problém je totiž v tom, že každý jsme jiný a co nebo kdo bude vyhovovat jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Tedy terapeut, kterého vám doporučil váš přítel jako “naprosto skvělého” pro vás nemusí být vůbec vhodný. K tomu, abyste našli terapeuta, který vám bude pasovat, je nutné věnovat určitý čas i úsilí. Musíte si spolu lidsky “sednout” a musíte si rozumět. To je naprostý základ. Když vám terapeut nebude jakkoliv sympatický, neobjednávejte se k němu, nebude to fungovat.
Může mi psychoterapie pomoci? 10 případů, kdy vyhledat psychoterapeuta
Druhy psychoterapie: Jaká léčba vám pomůže s depresí nebo s fóbií?
Každý terapeut má svoji specializaci
Většina terapeutů má nějakou odbornou specializaci. Někdo se zaměřuje na řešení rodinný vztahů, jiný na dětskou psychologii, další zase řeší vztahová témata či duševní zdraví. Rozhodně byste si proto měli hledat terapeuta, která má zkušenosti s řešením podobných témat, jako řešíte vy.
Terapeut a druh terapie
V dnešní době je nepřeberné množství terapií. Někteří terapeuti nabízejí skupinová sezení, jiní zase preferují výhradně individuální přístup. Někteří terapeuti jsou více “medicínští”, jiní zase alternativnější. Opět je na vás, která z těchto dvou cest je vám bližší. A po té se vydejte. Pokud si nejste jistí, pak se ptejte. Než si terapeuta definitivně vyberete, je důležité získat o něm i jeho metodách co nejvíce informací.
Terapeut naživo nebo on-line?
V dnešní době je skutečně mnoho možností. Pokud vám není příjemně mezi lidmi nebo zkrátka nemáte chuť nikam dojíždět, zkuste se poohlédnout po terapeutovi, který nabízí on-line sezení. Případně kombinaci offline a on-line schůzek. V mnoha ohledech to může být velká výhoda. Sami se pak společně dohodnete, jak vaše terapie bude ve výsledku vypadat.
Terapeut: Soukromý nebo na pojišťovnu?
V tomto směru rozhodně nepočítejte s tím, že soukromý terapeut, kterého si platíte, bude kvalitnější. Žádné rovnítko zde není. Navíc mnoho zdravotních pojišťoven dnes přispívá i na služby soukromých terapeutů. Pokud potřebujete finance spíše šetřit, poptejte se na možnosti u své zdravotní pojišťovny.
Reference na terapeuta
Nikdy neuškodí nějaké reference na odborníka, ke kterému se chystáte jít. Není to sice záruka toho, že budete mít stejnou zkušenost i vy, ale třeba budete mít štěstí. Ptejte se kamarádů, známých, lidí v rodině nebo si alespoň vyhledejte nějaké reference a recenze na internetu. Minimálně můžete zjistit, jestli je tento člověk skutečně dobrý a trpělivý posluchač. Zda věnuje pacientům dostatek času. Jak se chová, jak na lidi působí a podobně.
Rozhovor s terapeutem
První sezení s terapeutem by měl být spíše jen takový úvodní pohovor. Zeptejte se ho na všechno, co potřebujete vědět, co vás zajímá. Nebojte se položit otázky na kvalifikaci, zkušenosti, praxi a podobně. Jde o to, abyste se s tímto člověkem blíže seznámili a zjistili, zda mu můžete důvěřovat. Zbytek už bude jen na vašem instinktu a rozhodnutí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku