Rybí speciality zpestří vaše svátky! Skvělý bude žralok či platýs
Rybí speciality dodají vašim Vánocům zase o trochu jiný rozměr. Pokud chcete letos experimentovat a ochutnat s rodinou rybky tak trochu netradiční, ale přeci jen lahodné, neváhejte a jděte do toho. Na trhu se nabízí celá řada druhů, které jsou neuvěřitelně jemné konzistence, a dokonce z nich budou mít radost i vaše ratolesti.
Mezi rybí speciality, které vnesou do svátečních dnů trochu té exotiky, můžeme zařadit například žraloka, platýse, mořského vlka, nebo úhoře. Každá z těchto ryb je skvostná. Přesvědčit se můžete sami. Připravte si chutné pokrmy, které zpestří vaši sváteční tabuli.
Rybí speciality: Jemný steak ze žraloka s citronovou omáčkou
Mezi delikátní rybí speciality patří jednoznačně žraločí steak. Pokud jste ho ještě nejedli, určitě jej zkuste. Mnoho lidí říká, že chutí připomíná jemné králičí maso. A protože nemá kosti, patří mezi jedny z nejoblíbenějších rybích mas na přípravu. K zhotovení žraloka s citronovou omáčkou potřebujete:
- steak ze žraloka (dle počtu strávníků)
- cca 2 česnekové stroužky
- sůl a mletý pepř dle chuti
- 2 až 3 lžíce másla (na smažení) + 1 malá lžička (do omáčky)
- ½ hrnku hladké mouky (na obalení ryby) + 25 gramů (na omáčku)
- špetka muškátového oříšku
- 280 mililitrů smetany na vaření
- trochu citronové šťávy a kůry
Až budete mít vše potřebné připravené, můžete se pustit do výroby své rybí speciality. Nejprve si očistěte steak ze žraloka a pak jej dle chuti osolte, opepřete a potřete lisovaným česnekem z obou stran. Pokud preferujete rybí koření, můžete ho také použít. Nyní maso obalte v hladké mouce a dejte chvíli stranou. V další fázi je potřeba zhotovit si omáčku. V malém rendlíku si rozpusťte lžičku másla a poté do ní vsypte 25 gramů hladké mouky. Až se vytvoří mícháním jíška, přilévejte k ní smetanu na vaření. Pomocí metličky vše propojte do zhoustnutí. Doba varu se odhaduje na 4 až 5 minut. Na závěr dochuťte solí, pepřem, muškátovým oříškem, strouhanou citronovou kůrou a šťávou. Nakonec ještě osmahněte na rozpáleném másle žraloka dozlatova z obou stran, přelijte citronovou omáčkou a podávejte třeba s bramborovým salátem. Hodit se však budou i vařené brambory či salát vídeňský. Dobrou chuť.
Rybí speciality: Platýs na bylinkách
Platýs je rovněž králem moře a právem se řadí mezi excelentní rybí speciality. Jeho maso se téměř rozplývá na jazyku. S touto rybou nemusíte provádět nic zvláštního. Sama o sobě bude skvělá. Proto se můžete inspirovat tímto snadným receptem s bylinkami. Pro 4 osoby potřebujete:
- 8 filetů platýse
- čerstvý rozmarýn (cca 2 snítky)
- čerstvou šalvěj (cca 8 až 9 lístečků)
- ¼ lžičky mleté papriky nebo dle chuti
- ¼ lžičky mletého kmínu nebo dle chuti
- 3 až 4 lžíce másla
- sůl dle potřeby
Než se pustíte do přípravy platýse, nahrubo si nasekejte lístky šalvěje, aby se rozvoněly. Snítky rozmarýnu nechte vcelku. Nyní si filety ryby osolte dle preferencí, posypte je také kmínem a paprikou. Posléze ve velké pánvi rozpalte máslo k němu přihoďte snítky rozmarýnu a šalvějové lístky. Bylinky lze nechat pouze rozvonět, nebo se mohou opékat s rybou (o to intenzivnější bude mít maso aroma). Platýse osmahněte z obou stran dozlatova, a nakonec podávejte s opečenými či vařenými bramborami. Hodit se ale bude i klasický bramborový salát. Tak skvostné rybí speciality, jako jsou platýsové filety, si rozhodně oblíbíte. Přejeme vám dobrou chuť.
Rybí speciality: Mořský vlk se zeleninovou omáčkou
Jste milovníci lehkých pokrmů, v kterých naleznete i kousek nějaké zeleninky? Pak vás tento recept jistě uchvátí. Mezi delikátní rybí speciality patří i mořský vlk se zeleninovou omáčkou z rajčátek, šalotky, kapar, oliv a česneku. Spojení těchto chutí s jemnou rybou vás dostane. Obstarejte si pro 4 osoby:
- cca 600 až 700 gramů filetů z mořského vlka
- 2 šalotky
- 8 lžiček nakládaných kapar
- cca 10 lístků čerstvé bazalky
- 2 až 3 stroužky česneku
- 1 lžíci olivového oleje (nebo dle potřeby)
- 1 lžíci másla (nebo dle potřeby)
- cca 25 ks cherry rajčátek
- cca 25 ks vypeckovaných nakládaných oliv (černé)
- trochu citronové šťávy
- sůl a mletý pepř dle chuti
U této rybí speciality vám zachutná nejen lahodné maso mořského vlka, ale i samotná zeleninová omáčka. Nejprve se tedy pusťte do její přípravy. Šalotky si oloupejte a najemno nakrájejte. Poté sceďte i nakládané kapary a vložte je do misky. Olivy nakrájejte na stejně široká kolečka a loupaný česnek si prolisujte. Cherry rajčátka je dobré po omytí překrojit na půlky. V další fázi si rozpalte na pánvi olivový olej a na tuku osmahněte jako první šalotku, kapary a černé olivy. Po minutě a půl přisypte překrojená rajčátka a lisované česnekové stroužky. Důkladně vše promíchejte a nechte asi dvě až tři minuty provařit. Nakonec směs dochuťte citronovou šťávou, najemno nasekanou bazalkou, solí a případně i pepřem. Mořského vlka netřeba nijak dochucovat. Jen ho orestujte zprudka na rozpáleném másle z obou stran (nejprve na kůži). Před podáváním osolte dle chuti a přidejte zeleninovou omáčku (přílohu). K rybě se bude hodit i vařený brambor. Přejeme dobrou chuť.
Rybí speciality: Úhoř v zázvorové krustě
A na závěr pro vás máme přímo královský recept na úhoře v zázvorové krustě. Dopřejte si rybí speciality hodné šlechtice nejen na Vánoce. Budete potřebovat tyto ingredience:
- cca 800 gramů již vykuchaného úhoře
- 1 lžičku sušeného tymiánu
- 6 až 7 česnekových stroužků
- cca 2 šálky hladké mouky
- asi 1 cm čerstvého zázvoru
- 3 až 4 vajíčka
- cca 2 šálky strouhanky
- sůl a mletý pepř dle chuti
- máslo dle potřeby
Začněte tím, že si oloupete česnek a prolisujete ho. Pak jím očištěné a naporcované filety úhoře (můžete nakrájet i na menší kusy) potřete a také nezapomeňte dle preferencí osolit. Takto se bude ryba „marinovat“ asi 45 až 60 minut. Mezitím si oloupejte zázvor a nastrouhejte ho do velké misky najemno. Přidejte k němu hladkou mouku, sušený tymián a promíchejte. Ochucené rybí maso v moučné směsi obalte a posléze pokračujte v rozšlehaných vejcích a strouhance. Nakonec steaky úhoře osmažte na rozpáleném másle z obou stran dozlatova a podávejte s bramborovou kaší, vařeným bramborem, nebo bramborovým salátkem. Dobrou chuť.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku