Tipy na zdravé svačiny pro děti, které vás přijdou na pár korun
Zdravé svačiny pro děti řeší kdejaký rodič, který chce svým potomkům zajistit nejen chutné ale i nutričně přínosné jídlo. Pokud v tomto ohledu tak trochu tápete, inspirujte se několika jednoduchými, avšak i levnými recepty, jež padnou zcela určitě na úrodnou půdu. Některé svačinky lze dokonce připravit ratolestem i do školy!
Pod pojmem „zdravé svačiny pro děti“ si leckdo vybaví kus zeleniny nebo ovoce. Se skutečnou konzumací to však může být o něco obtížnější. Jestli máte doma rozmlsané předškoláky či školáky, vsaďte třeba na čerstvé jablko doplněné o arašídové máslo či obyčejně neobyčejné pečené brambory. V nabídce je toho ale daleko více!
Zdravé svačiny pro děti: Jablko s arašídovým máslem nebo pečené brambory
Jablko je velmi oblíbenou zdravou svačinou pro děti, někteří mlsouni jej ovšem mohou samotné odmítat. Ovoce plné vlákniny tak dostanete do potomků jednodušeji, když jej pokrájené na plátky doplníte o misku s povoleným arašídovým máslem. Jablkové kousky mohou do pomazánky namáčet (nebo si je pomazat) – a vězte, že neodoláte ani vy! Dalším snadným, levným a rychlým tipem jsou pak i pečené brambory (klidně i se slupkou). Upéct je můžete jak v horkovzdušné fritéze, tak v klasické troubě. A pokud jsou nesolené, lze je ozvláštnit i strouhaným sýrem. Je to dobrota, které málokdo odolá.
Zdravé svačiny pro děti: Vajíčko natvrdo nebo pečená cizrna
Vejce jsou nutričně velmi výživná, a tak je lze také zařadit mezi zdravé svačiny pro děti. Poskytnou notnou dávku bílkovin, ale i vitaminů a minerálů. Abyste měli rychlou a chutnou svačinku neustále po ruce, uvařte pár vajíček natvrdo a dejte je do lednice. Spotřebovat byste je však měli od uvaření do 10 až 12 dnů (při skladování v chladu ledničky). A pokud máte v rodině rádi křupavé dobroty, připravte si pečenou cizrnu, která je rozhodně výživnější a zdravější než jakékoliv pražené oříšky nebo smažené chipsy. Až ochutnáte, nebudete chtít přestat „chroupat“. Cizrna krom jiného doplní důležité minerály, vitamíny a také vlákninu.
A jak tuto zdravou svačinu /nejen/ pro děti připravíte? Konzervu s nakládanou cizrnou sceďte a pak ji přemístěte do mísy. Zde ji mírně zakápněte olivovým olejem a přidejte oblíbené koření, tj. například česnekový prášek, cibulový prášek, sladkou papriku, kmín a sůl. Řádně cizrnu promíchejte a pečte v troubě při 200 °C po dobu 20 až 30 minut do křupava. V polovině pečení cizrnu promíchejte.
Zdravé svačiny pro děti: Domácí mléčný koktejl nebo tvaroh s ovocem
Domácí mléčné koktejly jsou skvělou volbou, pokud jde o zdravou svačinu pro děti. Oproti těm kupovaným mohou obsahovat mnohem méně cukru či dokonce žádný. Cukr lze ostatně při domácí přípravě nahradit hodnotnějšími alternativami. TIP na vanilkovo-banánový koktejl: do mixéru vlijte hrnek mléka, vložte také půlku mraženého zralého banánu a přidejte jednu lžičku javorového sirupu (nebo medu). Vše dochuťte ještě dvěma kapkami vanilkového extraktu a rozmixujte. Výtečný je koktejl i z neslazeného mandlového mléka! A co se týká mléčných domácích dobrot, nelze opomenout ani sladký tvaroh, který vám ve výsledku vyjde levněji, než když si ho koupíte hotový. Jednoduše si kupte vaničku neslazeného polotučného tvarohu a dochuťte jej dle libosti čerstvým či konzervovaným ovocem. Dosladit lze tvaroh třeba i medem nebo rostlinným sirupem.
Zdravé svačiny pro děti: Banánové ovesné sušenky nebo nepečené ovesné kuličky
Mezi zdravé svačiny pro děti lze zařadit i jakékoliv ovesné produkty, které obsahují dostatečné množství vlákniny, vitaminu i minerálních látek. Zapomeňte však na ty kupované a připravte si ty výživnější domácí! Recept na banánové ovesné sušenky: v misce si rozmačkejte tři zralé banány a smíchejte je spolu s 80 gramy povoleného kokosového oleje, 160 gramy jemných ovesných vloček a 80 až 90 gramy sušeného ovoce (lze použít i mini čokoládové lupínky). Těsto můžete dochutit i 5 ml vanilkového extraktu. Z homogenní hmoty následně tvarujte kuličky, které mírně zploštěte dlaní. Polotovary sušenek vyskládejte na plech s pečícím papírem a pečte v troubě při 175 °C po dobu asi 15 až 20 minut. Recept na nepečené ovesné kuličky: smíchejte v míse 80 gramů jemných ovesných vloček, 115 gramů medu, 125 gramů povoleného mandlového másla, 55 gramů lněných semínek či chia semínek (těch 110 g) a doplňte o 5 ml vanilkového extraktu a 80 gramů sušeného ovoce dle obliby. Ze směsi poté tvarujte kuličky, které před podáváním vychlaďte v lednici.
Další tipy na zdravé svačiny pro děti
Výše uvedenými tipy na zdravé svačiny pro děti to ale zdaleka nekončí! Maminky i tatínkové z celého světa totiž v každodenní rutině nacházejí mnoho jiných zajímavých receptů/tipů, jak do potomků dostat co nejvíce zdravých potravin příjemnou a chutnou cestou. Inspirujte se také tímto:
- Řapíkatý celer s neslazeným arašídovým máslem a rozinkami: dobrota, které je přezdíváno „mravenci na kládě“. Připravíte ji jednoduše tak, že na cca deseticentimetrový kousek očištěného řapíkatého celeru namažete arašídové máslo a na vrch vyskládáte pár rozinek. Ty lze ovšem nahradit třeba i kousky oříšků a borůvkami.
- Cuketové mini pizzy: toto je zdravá svačina pro děti i dospělé (ti si mohou na cuketovou mini pizzu přidat i plátky feferonek)! Je výtečnou alternativou ke klasické pizze – cuketu omyjte, nakrájejte na plátky a grilujte v rozehřáté troubě z každé strany asi 2 minuty. Poté vrch plátků pomažte sugem (rajčatovou omáčkou), posypte strouhanou mozzarellou a nasekanou bazalkou. Dopékejte v troubě, dokud se sýr nerozpustí. Dobrota!
- Smoothie: je dokonalou volbou, pokud chcete rychlou a zdravou svačinu pro děti (klidně i do školy). Kombinovat lze více oblíbených ingrediencí z řad ovoce a zeleniny, jako například jahody, borůvky, maliny, banány, špenát, avokádo, červenou řepu a další. Konkrétní recepty na smoothie najdete třeba ZDE. Zředit lze zdravé nápoje buď jen vodou nebo třeba kravským či rostlinným mlékem.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku