Vietnamská kuchyně ozdraví váš jídelníček. Připravte si tyto tři typické pokrmy
Vietnamská kuchyně je plná intenzivních vůní a chutí. Převážná většina receptů obsahuje velké množství zeleniny. Dá se tedy říct, že jsou výsledné pokrmy i prospěšné pro zdraví. Pokud budete chtít odlehčit těžší český jídelníček, vsaďte na jídla původem z Vietnamu. Jsou svěží a skvěle vás i celou rodinu zasytí.
Jak již bylo uvedeno, vietnamská kuchyně je lehká, ale i pestrá. Představíme vám tři typické pokrmy, které má v oblibě celá řada Čechů. Nic nepředčí aromatickou a chuťově dokonalou polévku Pho Bo, nebo třeba smažené závitky Nem Ran. Zatoužili jste ovšem po vydatnějším masitém jídle? Tak vsaďte na Bún Chả, což je opečený vepřový bůček s nudlemi a hromadou zeleniny.
Vietnamská kuchyně ozdraví váš jídelníček: Recept na vydatnou polévku Pho Bo
Rádi s rodinou navštěvujete vietnamské restaurace a s oblibou si dopřáváte voňavou polévku s hovězím masem, nudlemi, intenzivním kořením, bylinkami a zeleninkou zvanou Pho Bo? Pak vás jistě potěší recept na ni. Domácí je prostě domácí. Pro čtyřčlennou rodinu si připravte tyto ingredience:
- hovězí kližku: ½ kilogramu
- hovězí oháňku: ½ kilogramu
- hovězí kýtu: ½ kilogramu
- morkové kosti: 3 kusy
- žlutou cibuli: 1 kus
- červenou cibuli: 2 kusy
- celou skořici: 1 kus
- čerstvý zázvor: asi 70 až 80 gramů
- celý badyán: 4 až 5 kusů
- celý kardamom: 3 až 4 kusy
- čerstvý koriandr: 3 až 4 snítky
- čerstvou mátu: 2 až 3 snítky
- jarní cibule: 4 stonky
- rýžové nudle: dle počtu strávníků
- mungo výhonky: cca ½ kilogramu na 4 osoby
- čerstvý citron: 1 kus
- chilli papričky: 2 kusy nebo dle preferencí
- rybí omáčku: dle chuti
- sůl: dle chuti
Vietnamská kuchyně si při přípravě pokrmů dává na čas, proto se připravte, že polévku Pho Bo budete vařit zhruba 7 hodin. Začněte tedy ideálně ráno, pokud ji chcete na oběd. Nejdelší dobu varu vyžaduje samozřejmě vývar. Začněte tím, že do velkého hrnce umístíte morkové kosti, přelijte je studenou vodou a přiveďte k varu. Pro lepší čirost polévky je vhodné provést výměnu vody zhruba po půl hodině vaření. Do druhé várky tekutiny přidejte hovězí oháňku. Po zhruba dalších třiceti minutách odstraňte pěnu z hladiny vývaru a vložte do něj hovězí kližku, také na suché pánvi opražený zázvor (paličkou poklepaný, přepůlený, neloupaný) i cibuli (loupanou a přepůlenou), badyán, kardamom a skořici. Dále vsypte do tekutiny i jednu až dvě lžíce soli a vařte vývar po dobu alespoň pěti hodin na mírném až středním plamenu. V momentu, kdy bude vývar hotový, dochuťte jej dle preferencí rybí omáčkou.
V další fázi se pusťte do servírování polévky Pho Bo. Je potřeba do misek vyskládat veškeré další suroviny, které budete přelévat vývarem. Hovězí kýtu pokrájejte na velice tenké plátky a syrovou ji vložte do misek v přiměřeném množství. Poté přidejte na kolečka pokrájenou červenou cibuli, mungo výhonky, lístky důkladně opláchnuté máty a koriandru, nasekanou jarní cibuli a předem rozmočené rýžové nudle. Vše přelijte horkým vývarem z hovězího masa, tím se kýta „uvaří“ a podávejte s půlměsíčky citronu k zakápnutí polévky a nasekanou chilli papričkou (tyto suroviny si každý přidá sám, proto je dejte stranou). A nyní se můžete ponořit do chutí a vůní skvostného jídla. Vietnamská kuchyně vás zcela pohltí a „roztančí“ vaše chuťové pohárky.
Vietnamská kuchyně ozdraví váš jídelníček: Recept na křupavé závitky Nem Ran
Nyní vám představí vietnamská kuchyně dokonale křupavé závitky Nem Ran, které prostě musíte ochutnat. I přesto, že jsou smažené, jsou prakticky zdravé. Obsahují totiž opět velké množství zeleniny a bylinek. Obstarejte si tyto suroviny:
- mletý vepřový bok: ¼ kilogramu
- Jidášovo ucho (sušené houby): cca 1 menší šálek
- čerstvý koriandr: 1 až 2 snítky
- čerstvou kedlubnu: ½ kusu
- mrkev: 1 kus
- cibuli: 1 kus
- česnekové stroužky: 2 až 3 kusy
- vajíčka: 2 kusy
- rybí omáčku: 1 lžíci
- rýžový papír: cca 15 listů
- rýžový olej: dle potřeby na osmažení závitků
- skleněné nudle: 50 gramů
- sůl: dle chuti
- mletý pepř: dle chuti
Vietnamská kuchyně je dá se říct pro opravdu trpělivé kuchaře. Pokud jím jste, pak začněte s vařením. Namočte si nejprve skleněné nudle do studené vody, aby zvláčnily, a to samé proveďte i se sušenými houbami (k nim přidejte horkou vodu). Poté si oloupejte mrkev a kedlubnu a obě suroviny nastrouhejte nahrubo do hlubší nádoby. K zelenině přidejte i najemno nasekanou cibuli a česnek. Postupně také do mísy vkládejte vejce, namočené houby, skleněné nudle, nasekaný čerstvý koriandr, mletý vepřový bok, osolte, opepřete, zakápněte rybí omáčkou dle chuti a dobře rukama směs ingrediencí promíchejte. Nyní se pusťte do balení závitků. Do suché a čisté pánve si nalijte trochu vody (můžete použít i tmavé pivo) a v tekutině namáčejte rýžové listy. Do každého vláčného listu pak pečlivě zabalte zhruba lžíci až dvě masové směsi se zeleninou. Nakonec závitky smažte na rýžovém oleji dozlatova z obou stran. Podávejte ihned po přípravě. Hodit se bude k pokrmu třeba typická vietnamská omáčka Nuoc Cham (postup naleznete v posledním receptu). Přejeme dobrou chuť.
Vietnamská kuchyně ozdraví váš jídelníček: Recept na vepřový bůček Bún Chả
Vietnamská kuchyně s oblibou pracuje s vepřovým masem. Opečený nebo chcete-li grilovaný vepřový bůček Bún Chả si zamilujete už po prvním soustu. Je dokonale křupavý a v kombinaci s rýžovými nudlemi, česnekem, aromatickými surovinami a pikantní omáčkou je prostě božský. Pro 4 osoby potřebujete tyto ingredience:
- vepřový bůček: 600 gramů
- rýžové nudle: množství dle preferencí
- česnekové stroužky: 4 kusy
- cibuli: 2 kusy
- šťávu z limet: 4 lžíce
- sójovou omáčku: 2 lžíce
- třtinový cukr: 6 lžic
- rybí omáčku: 4 lžíce
- mungo výhonky: dle chuti
- mrkev: cca 3 kusy
- čerstvý koriandr: 2 až 3 snítky
- listový salát: dle preferencí
Vietnamská kuchyně má v oblibě univerzálně použitelnou omáčku/zálivku Nuoc Cham, která má pikantní chuť a k vepřovému bůčku se také skvěle hodí. Připravte si na její zhotovení:
- chilli papričku: 2 kusy
- česnekové stroužky: 4 kusy
- vlažnou vodu: 6 lžic
- rybí omáčku: 2 lžíce
- šťávu z limet: 2 lžíce
- krupicový cukr: 2 lžíce
V první fázi si naložte vepřový bůček v marinádě, kterou jste si v misce připravili z jemně nasekané cibule, lisovaných česnekových stroužků, sójové omáčky, limetové šťávy, rybí omáčky a třtinového cukru. Maso nechte marinovat ideálně 8 až 12 hodin v lednici. Poté jej vyjměte a nakrájejte na asi 3 až 4 milimetry silné plátky. Ty buď opékejte zprudka na pánvi nebo nechte grilovat v rozpálené troubě dozlatova a křupava. Mezitím si rozmočte rýžové nudle (dle návodu) a posléze je umístěte do misek. K nim přidejte nasekaný čerstvý koriandr, listový salát dle výběru, nahrubo nakrouhanou a loupanou mrkev a mungo výhonky. Nakonec se ještě pusťte do přípravy zálivky Nuoc Cham. Jemně si nasekejte chilli papričky a vložte je do hlubší mísy, pak přidejte jemně nasekaný či lisovaný česnek, zalijte vlažnou vodou, rybí omáčkou a dochuťte cukrem a limetovou šťávou. Omáčkou přelijte nudle s dalšími ingrediencemi a na vrch pokládejte grilovaný bůček. Ihned podávejte. Přejeme dobrou chuť. Doufáme, že vás vietnamská kuchyně alespoň trochu zaujala a zařadíte ji do jídelníčku.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku