Letní snídaně musí být lehká a tak akorát sytá

Zdravá snídaně rychle a jednoduše: Připravte si vynikající odlehčené letní snídaně 

Letní snídaně by měla být odlehčená, abychom zbytečně nezatěžovali trávení. Jak bychom tedy měli správně začínat den v horkém létě? Zdravá snídaně, která nezatíží náš zažívací systém, je rozhodně správnou volbou.

V horku tělo nemá zájem o těžce stravitelné pokrmy, potřebuje svěží lehká jídla, která nás osvěží. Letní snídaně by proto v žádném případě neměla přeplnit žaludek a měli bychom se po ní cítit dobře. Zdravá snídaně v létě by také měla obsahovat syrové nebo jen mírně tepelně upravená jídla. Naopak bychom se měli zcela vyhnout smaženým nebo mastných pokrmům.

Zdravá snídaně v létě

Jak by tedy měla vypadat ideální zdravá snídaně v léte? Ráno je dobré začít tak, že krátce po probuzení vypijete sklenici čerstvé vody s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou nebo lžící jablečného octa. Tato varianta vás dostatečně hydratuje po dlouhém spánku a navíc v kombinaci s kyselým citrónem povzbudí zažívání před nadcházející snídaní.
Letní snídaně můžete volit sladké či slané. V každém případě však platí, že letní snídaně by měla být lehká, snadno stravitelná, osvěžující. Vyhnout byste se měli smaženým variantám (palačinky, anglická snídaně, volská oka, slanina), uzeninám, tučným sýrům, opékaným pokrmům (topinky, toasty), ale také třeba pohance, která se hodí spíše pro chladnější dny. Z obilovin jsou vhodné jáhly, rýže, kukuřičná krupice, quinoa, teff.

Čtěte také:

Proč je snídaně pro děti tak důležitá a jaká by měla být?

Zdravá snídaně je základ úspěšného dne

Ovesná kaše – dobrá snídaně, nebo největší omyl?

Správná teplota zdravé letní snídaně

Rozhodně také není nejlepším řešením zařadit na menu letní snídaně ledové nebo velmi studené potraviny, protože jídlo nás sice momentálně pocitově osvěží, ale tělo musí vyvinout energii na ohřátí potraviny a ve výsledku nás daný pokrm spíš ohřeje, což je kontraproduktivní. Proto volte raději vlažná jídla, a to včetně nápojů. Můžete sami vyzkoušet, že popíjení vlažného bylinkového čaje vás zbaví žízně lépe než stejné množství čaje ledově vychlazeného. 

Zdravá snídaně 30x jinak! Co k snídani, když chcete být štíhlí a fit?

V opravdu tropických dnech se tělo rovněž více potí, a proto máme i vyšší výdej minerálních látek. Z toho důvodu je dobré častěji zařazovat mořské řasy. Klidně si s nimi připravte hned ráno vlažnou polévku. Je to ideální volba zdravé snídaně v létě.

Sladké, ale zdravé letní snídaně

Pokud máte raději zdravé snídaně ve sladké variantě, můžete si dát ovocné nebo zeleninové koktejly, kaši nebo třeba jáhlový dezert. Obměn a kombinací na tyto lehké zdravé snídaně je nesčetně mnoho. Volte vždy suroviny co nejčerstvější a vybírejte sezónní a lokální ovoce. Jen tak nabídnete tělu nejvíce vitamínů a minerálů. Stejně to platí i v případě bylinek. Sušené nechejte na chladné dny na čaje, v létě vyrážejte do přírody a natrhejte si vždy čerstvé.

Zdravá snídaně bez lepku. Nabijte se hned po ránu pořádnou dávkou energie

Letní snídaně: Lehký borůvkový koktejl

Přísady:

  • ½ l mandlového mléka
  • 1 hruška
  • 2 lžíce jemných ovesných vloček
  • hrst borůvek
  • pár lístků máty

Příprava:

Do mixéru dáme všechny suroviny. Několik lístků máty si necháme na ozdobu. Rozmixujeme na hladký nápojPodáváme okamžitě

Letní snídaně: Meruňková kukuřičná kaše

Přísady:

  • ½ hrnku instantní kukuřičné krupice
  • 2 hrnky konopného mléka
  • špetka soli
  • 1 lžíce loupaných konopných semínek
  • 2 meruňky
  • pár lístků meduňky

Příprava:

Z kukuřičné krupice, soli a mléka uvaříme kaši. Kaši dozdobíme meruňkami, konopnými semínky a lístky meduňky. Ihned servírujeme. 

Čtěte dále: Zdravá snídaně, která vás nastartuje

Letní snídaně: Netradiční omeleta s hráškem a petrželkou 

Přísady:

  • 100 g pikantní hrašky
  • 200 ml vody
  • ½ hrnku čerstvého hrášku
  • 1 jarní cibulka
  • hrst petrželky
  • 1 lžíce slunečnicového oleje
  • špetka černé soli
  • ½ lžičky kmínu

Příprava: 

Hrašku, vodu, kmín a černou sůl roxmixujeme v mixéru na jemnou hmotu. Jarní cibulku orestujeme na oleji, přihodíme hrášek a ihned zalijeme připraveným těstíčkem. Posypeme petrželkou a zvolna opékáme. Podáváme s čerstvou zeleninou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!