Tajemná místa v ČR: Hrady a další stavby opředené tajemstvím

Tajemná místa v ČR: Hrady a další stavby opředené tajemstvím

Tajemná místa v ČR: Hrad Houska na Kokořínsku

Hrad Houska se nachází v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Je tak trochu ztracený v labyrintu pískovcových skal. Jeho historie je tajemná a opředená řadou prazvláštních pověstí. Hrad byl založen v 2. pol. 13. století, pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. Trochu nepochopitelné je už samotné umístění hradu. Panovník zakládal obvykle hrady tam, kde vedly obchodní cesty nebo hranice, což ani v jednom z těchto případů pro hrad Houska neplatí. V 16. století se hrad dostal přestavby, která mu vtiskla renesanční ráz.

Legenda, která je zřejmě tou nejznámější, se váže k samotnému vzniku hradu Houska. Byl postaven na skále, která byla údajně bránou do pekel, tou procházely na náš svět zlé síly. Aby se vstupu těchto sil zabránilo, byl zde postaven hrad a na místě bývalé průrvy hradní kaple.

Ještě před tím, než naši předkové pekelnou díru utěsnili, býval na hradě Houska žalář a v něm člověk odsouzený na doživotí. Tehdy dostal nabídku, že bude propuštěn, nechá-li se do díry spustit a zmapuje, co se v ní nachází. Souhlasil, avšak na půli cesty si to rozmyslel a vrátil se. Pak prý pravil, že peklo, které tam je, je daleko horší než doživotní žalář.

Karel Hynek Mácha a hrad Houska

Záhadná je návštěva Karla Hynka Máchy na hradě Houska. Karel Hynek Mácha strávil na Housce jednu noc a o svém pobytu napsal v dopise příteli Eduardovi. Tento dopis je známý a přístupný v knihách o literární historii. Mácha v dopise popisuje, jak k němu na hradě přistoupila dívka jménem Dídó a před ním měla otevřít něco jako skříňku pohyblivými obrázky. Mácha se ženy ptal na to, jaký letopočet se právě píše, a ona mu odpověděla, že 2006.

Karel Hynek Mácha viděl proudící davy lidí, kteří směřovali k hradu Houska. Prý byli šaškovsky oblečení a vozili je sem příšery se svítícíma očima. To mohly být autobusy. Podle Máchy byly bytosti lidské nevidomé (měly sluneční brýle?). Stejně tak z hradu v dálce viděl pískovcová doupata se svítícíma očima (možná panelové domy v dáli?).

Hrad Houska patří svou energií mezi nejznámější tajemná místa v ČR

Záhadná je i zmíněná kaple, její stěny jsou neustále vlhké a porostlé lišejníkem i za nejparnějších dnů, a to i přesto, že stěny sousední místnosti jsou naprosto suché. V kapli je k vidění sousta maleb, které jsou pro kapli poněkud netypické, například bojové scény apod. Psi do kaple nechtějí většinou vstoupit a i někteří turisté popisují, že je zde rozbolela hlava a bylo jim nepříjemně.

Při rekonstrukcích byla objevena zasypaná místnost, která není zanesena v plánech hradu Houska, ani dřívější pisatelé se o ní nikde nezmiňují. Není tedy vůbec jisté, kdy vznikla, ani k čemu sloužila.

Další pověst, která se k hradu váže, je z období někdy kolem 17. století. Na hradě Houska se usadila banda švédských vojáků. Vedl je Oront, který byl prý ve spolku s ďáblem, od kterého dostal kouzelnou černou slepičku. Ta prý přinášela svému pánovi nesmrtelnost. Banda bez milosti plenila celé okolí, což se samozřejmě nelíbilo místním poddaným. Ti se rozhodli, že čaroděje přemůžou. Místní vědma očarovala pušky myslivců, v nedaleké kovárně pro ně ulili speciální kule. Myslivci se schovali ve starém domě nedaleko hradu. Zavolali na Oronta. Ten se vyklonil z okna, netušil, že jde o lest. Dříve než se stihl rozkoukat, myslivci po něm vypálili a neminuli. Černokněžník už nestačil přivolat svou kouzelnou slepičku, padl k zemi mrtev. Od té doby prý bloudí po hradě Houska a hledá svou černou slepici, která mu dopomůže zpět mezi živé.

Hrad Houska: zdraj foto - Wikipedie

Tajemná místa v ČR: Chrám v Panenském Týnci

Nedokončená gotická stavba v Panenském Týnci na Lounsku patří mezi nejmystičtější místa u nás a údajně vyzařuje mnoho pozitivní energie. Stavitelem chrámu byl pravděpodobně rytíř Jaroslav Plichta ze Žerotína, který byl členem družiny českého krále Jana Lucemburského. Byl jedním z nejproslulejších českých rytířů, padl v bitvě u Mühldorfu roku 1322, tím byla zastavena i stavba chrámu.

Uvnitř chrámu se nachází pozitivní, uzdravující zóna. Tato energie pomáhá lidem s psychickými problémy, s nízkým sebevědomím, depresivními stavy a po úrazech hlavy. Toto místo je oblíbené pro konání romantických svatebních obřadů.

Tajemstvím je opředen i sousední klášter. Byl postaven roku 1280 pro sv. Anežku Českou, která podle pověsti uzdravila z neplodnosti manželku zakladatele kláštera Habarta ze Žerotína. Dokonce se říká, že pod ním jsou uloženy i ostatky sv. Anežky.

Chrám se nachází přímo uprostřed městečka Panenský Týnec. Zónu s pozitivní energií poznáte mezi sloupy velmi snadno, z trávníku ji nejde přehlédnout.

Hřbitovy patří bezesporu mezi nejtajemnější místa. Více o nich se dočtete v článku Tajemná místa v ČR: hřbitovy.

Tajemná místa v ČR: Nápis na dveřích hradu Potštejn

Podle pověsti se pod hradem Potštejn nachází rozsáhlé bludiště podzemních chodeb a sálů, ve kterých by měl být ukryt poklad, který zde ukryl loupeživý rytíř někdy ve čtrnáctém století. Hrabě Jan Antonín Harbuval-Chamaré, který byl vlastníkem hradu v 18.tém století pověsti o pokladu uvěřil a zahájil hledačské práce. Po celých 35 let pak dělníci kopali a hledali. Impulsem pro zahájení prací se hraběti údajně stal nápis vytesaný gotickým písmem do kamenného kvádru v nároží paláce. V průběhu prací kopáči velmi dobře zmapovali podzemní systém chodeb a štol. Říká se, že kopáči narazili na kameny se záhadnými značkami a nakonec i na tajemné dveře, za kterými se údajně ukrýval poklad. Když však chtěli vzít za kliku, znenadání se na nich objevil ohnivý varovný nápis – „Ještě není čas!“ Velice se vyděsili nejen kopáči, ale i sám hrabě, který všechny práce zastavil a dveře nechal pro jistotu zazdít. Pověst se stala základem pro příběh Aloise Jiráska „Poklad“.

Tajemná místa v Českém Krumlově: Kamenní bratři a dům čarodějnice

Nedaleko Krumlova na křižovatce polních cest se nacházely dvě kamenné sochy, které si byly podobné, a tak jim lidé říkali kamenní bratři. Poutníci k nim přicházeli zdaleka, a protože se u soch scházelo mnoho lidí, rozhodla městská radnice, že bude lépe je odstranit. V místě, kde byly sochy vykopány, zůstaly dvě hluboké jámy, které se nedařilo zasypat. Sochy pak byly uloženy v kůlně, odkud se však v noci ozývaly podivné hlasy a také odsud vycházelo zvláštní světlo. Šafář dvora zneklidněl a dal sochy opětovně postavit. Jednu z nich umístil do kaple uprostřed statku, druhou do trojického lesa. U soch se opět scházely davy poutníků a znovu bylo rozhodnuto sochy odstranit. Povozem byly sochy odváženy pryč a všude, kudy povoz projížděl, se samy od sebe rozeznívaly zvony kaplí i kostelíků. V Budějovicích pak všechny stopy spřežení zmizely.

Dům čarodějnice se nacházel v Českých Budějovicích v Dlouhé ulici č. p. 94. V tomto domě žila čarodějnice Anabella, měla zde i otevřené ohniště, na kterém prováděla svoje čáry. V roce 1947 však byl dům přestavěn a ohniště zrušeno, Na římse se však našly nádoby, v některých z nich byly bylinné směsi, v jiných zas kosti. Ve sklepení domu se nacházely kasematy, vězeňské kobky o rozměrech 1 x 1 metr, které měly na zdech okovy. Když v domě bydleli osídlenci ze Slovenska, jedno z dětí se nešťastnou náhodou v kobce zavřelo a zemřelo tam. Poté byl přístup ke kobkám zazděn.  

Tajemná místa na Šumavě: Statek Pohádka

Nedaleko šumavské vesnice Čachrov, na samotě, se nachází statek, který byl postaven v 16. století. Do známosti přichází v roce 1828, kdy dochází na statku k první tragédii. Podle legendy bydlela nedaleko statku stařena, která byla považována za čarodějnici. Když zasáhlo městečko požár, pověrčiví obyvatelé hnedle našli viníka této události a označili za něj právě tuto stařenu. Vyhnali ji z její chalupy, pronásledovali ji a házeli po ní kamení. Potlučená a zmlácená se dobelhala až ke statku Pohádka, zkrvavenýma rukama pak objala břízu, která zde rostla a stavení proklela. Od té doby toto místo stíhá jedno neštěstí za druhým.  

Statek Pohádka nepřinesl štěstí rodině Panglerových, kteří se do ní nastěhovali, ani nikomu dalšímu, kdo statek obýval. Panglerovi byli povoláni do Německa a nikdo neví, co se s nimi potom stalo. Jediný ze synů Panglerových, když se po válce vracel domů, byl přímo u Pohádky zastřelen. Další, kdo Pohádku obýval, byl klatovský podnikatel se svojí přítelkyní. Toho si však vyčíhal vrah Ivan Roubal a oba brutálně zavraždil. Od té doby je statek Pohádka opuštěný.

I ti, kteří dnes Pohádku navštíví, popisují, že cítí tíseň a smutek, někdy i chladné závany vzduchu. V Pohádce se otisklo neštěstí, které se tam událo.    

Tajemná místa v Praze: Vyšehrad

Vyšehrad je místem oblíbeným pro výhled na Prahu, který se z něj návštěvníkům otvírá. Vyšehrad proslul tím, že se jedná o místo, odkud kněžna Libuše věštila slávu Praze. Na Vyšehradě se nachází hřbitov Slavín, na kterém je pochováno mnoho slavných osobností a poměrně rozlehlý park je doplněn krásnými sousošími.

V minulosti na Vyšehradě žili bohatí měšťané a tak tam nechyběly bujaré oslavy plné jídla a pití, zkrátka hojnost. To ovšem jen do doby, než přišli husité a vydrancovaný Vyšehrad poté zpustl. Pod Vyšehradem se nacházejí místnosti, ve kterých mají být údajně ukryty cennosti, které vyzařují velmi silnou energii. V podzemí se prý nacházejí v kovové truhlici i ukryté církevní předměty.

Na Vyšehradě stojí také rotunda svatého Martina, která je dalším záhadným místem. Vyzařuje z ní prý rovněž silná energie a také se zde prý objevují různá zjevení. Záhadou je i tzv. Čertův sloup, nacházející se východně od chrámu Petra a Pavla. Podle pověsti jej zde upustil čert, jedná se o tři kusy rozlámaného kamenného válce, který připomíná rozlámaný sloup. Čert se vsadil s místním knězem, že přinese sloup z římského chrámu dříve, než on doslouží mši. Nepodařilo se mu to ale, sázku prohrál a vzteky sloupem mrštil o zem a ten se rozlámal.

Tajemná místa v ČR nejsou jen stavby, ve kterých je cítit silná energie. Může jít i o přírodní památky, o kterých se více dočtete zde.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Vratislávka – malebná obec v Jihomoravském kraji
Rádi jezdíte na kole, chodíte na pě…
Obec Kyjov: malá víska v okrese Žďár nad Sázavou
Obcí Kyjov se v Česku nachází…
Obec Lety, okr. Písek
Malebná obec Lety se rozprost…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.