Blíží se vám termín porodu? Na co myslet
Pokud už stránky ve vašem těhotenském průkazu ubývají, je jasné, že se blíží termín porodu. Toto období finálního očekávání bývá plné napětí a zejména prvorodičky chtějí mít vše pod kontrolou. Pokud si chcete tedy psychicky trošku oddechnout, zkuste si připravit malý seznam, co by vám v porodnici nemělo chybět a naopak, bez čeho se obejdete.
Příprava na porod: Starší dítě
Jestliže už doma máte jedno či více dětí je dobré předem domluvit hlídání, pakliže váš partner bude s vámi u porodu. Doporučuje se spíše pozvat hlídání (prarodiče, sourozenci nebo i profesionální hlídačka) spíše k vám domu. Už tak to bude na starší děti pořádná zátěž. Na jednu stranu se pravděpodobně těší, na tu druhou tuší, že nic už nebude stejné a také mohou mít strach. Mluvte tedy s nimi a dle věku vysvětlete, co se pravděpodobně bude dít. Buďte trpěliví.
Příprava na porod: Domácí mazlíček
Podobná pravidla platí i v případě, že máte doma domácí mazlíčky. Těm tak docela nevysvětlíte, že si jednoduše odskočíte a vrátíte se s miminkem. Zatímco morčatům, hadům, králíkům či běžným papouškům to bude zřejmě jedno, psi, kočky, ale také větší ptactvo už tuto změnu nemusí nést tak docela hladce. Buďte tedy po návratu ostražití. Každopádně si zajistěte včas hlídání. Psa můžete umístit do psího hotelu, případně ke známým (trénujte předem). Kočka a ostatní ocení, když nebudou muset byt opustit, a naopak někdo se o ně přijde postarat.
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Příprava na porod: Taška k porodu
Protože miminka mají tendenci trošku ignorovat lékařské předpoklady, připravte si tašku do porodnice opravdu včas. Klidně měsíc a půl (cca 6 tt) předem a nechte ji uloženou někde, kde ji jednoduše jen popadnete. Co všechno by v takové tašce nemělo chybět?
- Doklad totožnosti, těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce, oddací list, případně rodný list otce a souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, pokud nejste sezdaní a prohlášení o jménu dítěte.
- Volný oděv (šaty s rozepínáním, košile, tričko), který vás na těle nebude obtěžovat v předporodních fázích a snadno jej svléknete, pokud zatoužíte po sprše.
- Župan (někdy se doporučují i teplé ponožky – porod s tělem mává a někdy se dostaví zimnice).
- Osuška, žínka, omyvatelné a snadno nazouvací/vyzouvací přezuvky
- Těhotenské kalhotky (jednorázové nebo jakékoli starší, které jste ochotni vyhodit).,
- Přibalte i léky, které užíváte (nicméně o jejich pojídání se domluvte s lékařem).
- Možná máte talisman pro štěstí, nebo vám děti něco vyrobily.
Přihoďte při odjezdu: svačinu, pití (i pro partnera)
Co se doporučuje, ale obejdete se bez toho
- Masážní olej (vůně může uvolnit psychické napětí i pomoci zvládnout fyzickou zátěž)
- Hudba (lze řešit reprobedýnkou s napojením na mobil)
- Fotoaparát – samozřejmě je to zážitek, který stojí za zaznamenání, ale možná nebudete úplně v kondici. Hodí se jednorázová varianta.
- Byliny, případně homeopatika k porodu a po porodu.
Příprava na porod: Porodní plán
Ať už volíte variantu ryze lékařské cesty anebo si přizvete dulu, máte právo na vytvoření tzv. porodního plánu, kde určíte, co si přejete a co nikoli. Jednotlivé kroky je vhodné předem konzultovat, neboť často nedokážeme jako „laici“ dohlédnout, co to znamená. Zbytečně pak vznikají konflikty a nevraživost. Určité procedury je možné provést pouze v konkrétní chvíli a ne později.
Příprava na porod: Co na šestinedělí
Porodem to začíná, ale v nemocnici pravděpodobně strávíte nějaký ten čas. Co tedy přibalit do své tašky na toto období?
- Mycí potřeby (zvolte jemnou kosmetiku), ručník
- Noční košile (rozepínací pro snadné kojení)
- Poporodní kalhotky
- Poporodní vložky! Ne každá nemocnice je má ve standardních službách.
- Kojící podprsenku a vložky do podprsenky.
- Poporodní polštář na sezení (případně nafukovací dětský kruh).
- Knížku, časopis, telefon a nabíječku na mobil
- Boty a oblečení na cestu domů – i když nebudete již těhotná, bříško bude stále ještě velké (na upnuté džíny zapomeňte), navíc odcházejí „jedovaté“ očistky.
- Vlastní čaj – pozor na složení, vše co sníte a vypijete jde složením automaticky k miminku
Tip: Můžete přibalit i odsávačku, případně kloboučky na kojení (o jejich použití je vhodné se poradit s laktační poradkyní nebo lékařem), nějaký přípravek na ošetření prsou.
Poznámka: U císařského řezu bude třeba v budoucnu (obvykle nikoli přímo v nemocnici) ještě ošetřovat jizvu. Tak jako tak, bude třeba tělo rozhýbat už v nemocnici.
Příprava na porod: Co pro miminko?
Před odjezdem do porodnice pořiďte dětskou autosedačku, která lze v ideálním případě kombinovat s kočárem. Také si předem zjistěte, co nemocnice, kde plánujete rodit poskytuje jako první výbavičku miminkům. Některé mají své oblečení, pleny i kosmetiku, v jiných si vše musíte donést. Každopádně na odvoz domů budete potřebovat:
- Overal, body, čepička, případně rukavičky. Obvyklá velikost narozeného dítěte je 56–62. Menší velikosti jsou spíše pro dvoj a vícerčata nebo nedonošené děti.
- Dle počasí pak i různé fusaky nebo kombinézy.
- Pomůcky pro přebalování (pokud neposkytuje nemocnice nebo to máte domů daleko), narozená miminka mívají velikost 1, ta předčasně narozená 0. Obvykle má dítě spotřebu 10–12 plen/den.
- Látkové pleny na otření dítěte (jsou nejšetrnější)
- Líh na pupík
- Kosmetiku na mimino (včetně té k potírání zadečku)
Hodí se: zavinovačka (případně rychlozavinovačka), dudlík (záleží na osobních preferencích), teploměr (obvykle je v nemocnici volně k použití).
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku