Těhotenství je krásným obdobím očekávání.

Císařský řez u rodičky a jeho specifika: V jakých případech je indikován a co si pod ním představit?

Císařský řez je definován jako chirurgický zákrok prováděný u těhotné ženy za účelem porodu dítěte – pakliže jej nelze porodit běžnou vaginální cestou. Může být buď plánovaný nebo akutní a vede k němu celá řada indicií spojených s komplikacemi. Pojďme si říct, kdy k němu lékař přistupuje, jak se provádí a co čekat od rekonvalescence.

Víte, že v Česku je indikováno k císařskému řezu kolem 20 % těhotných žen, a že si samy nemohou tento zákrok zvolit? V některých jiných státech (zejména v USA) je však možné, aby si nastávající matka porod císařským řezem svobodně vybrala místo klasického porodu. 

Jaké komplikace vedou k plánovanému císařskému řezu?

Než se porodník rozhodne u těhotné pro plánovaný císařský řez, předchází tomu celá řada vyšetření. Indikace častokrát přichází v těchto případech:

Čtěte také:

Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

  • U dítěte je zjištěna tzv. cefalopelvická disproporce. To znamená, že hlavička miminka či jeho tělo je příliš rozměrné pro průchod vaginální cestou. Problematická je také situace, kdy rodička disponuje příliš úzkou pánví a je rizikové rodit klasickou cestou.
  • Těhotná žena má rodit vícerčata. Porod více jak dvou nebo tří dětí může také vyžadovat císařský řez.
  • Dítě leží v děloze šikmo nebo napříč. Při ultrazvukovém vyšetření lékař zjistí, zda je poloha miminka v děloze v pořádku (hlavičkou směrem dolů). Pakliže je miminko umístěné vodorovně nebo leží na boku, přistupuje se k císařskému řezu.
  • Hrozí porod koncem pánevním. To znamená, že dítě je v děloze otočené opačně – tedy zadečkem dolů, nikoliv hlavičkou.

Dalšími důvody k indikaci plánovaného císařského řezu bývají vrozené anomálie u miminka nebo vážné srdeční onemocnění rodičky a genitální herpes u těhotné v době porodu.

Jaké komplikace vedou k neplánovanému císařskému řezu?

Pro neplánovaný porod císařským řezem se může lékař rozhodnout i kvůli akutním komplikacím u rodičky. Nejčastěji to bývají tyto situace:

  • nepostupující porod vaginální cestou (dítě se přestane pohybovat porodními cestami)
  • pupeční šňůra je omotaná kolem krku miminka nebo zachycena mezi hlavou dítěte a dělohou
  • pupeční šňůra vychází z dělohy dříve než dítě
  • odtržení placenty (její oddělení ještě před porodem dítěte)
  • fetální tíseň (může se projevovat nepravidelností srdeční frekvence plodu)

Co rodičku čeká před císařským řezem?

Ať je císařský řez plánovaný nebo neplánovaný, předoperační přípravy se provádí těsně před uvedením rodičky do celkové narkózy (aby dítě nebylo ohroženo vysokou dávkou anestetika). Týkají se zejména vycévkování ženy, oholení intimních partií a jejich okolí, klystýru, bandáže dolních končetin, podání léků (většinou antiemetika proti nevolnosti a antibiotika), dezinfekce operačního pole a jeho sterilní přípravy (zarouškování).

U plánovaného císařského řezu je pak samozřejmě možnost spinální nebo epidurální anestezie. Tyto druhy jsou dle všeho pro miminko šetrnější.  

Porod císařským řezem je podle lékařů až 6x rizikovější než porod klasický.

Průběh porodu císařským řezem

Porod císařským řezem zahajuje lékař po uvedení rodičky do celkové narkózy nebo po podání spinální či epidurální anestezie. Gynekolog nejprve provede asi deseticentimetrový řez v dolní části břicha. Následně se dostává do dělohy, odkud vyjme novorozence, přestřihne pupeční šňůru a také odstraní placentu. Když je dutina břišní řádně očištěna, ránu operatér sešívá obvykle vstřebatelným stehem. Celá operace trvá v průměru 30 až 45 minut.

Stav po císařském řezu

Po porodu císařským řezem může žena pociťovat ještě několik dní až týdnů bolesti břicha v oblasti jizvy nebo plynatost. Pomoci v tomto ohledu mohou běžně dostupná a šetrnější analgetika. Po zákroku pak ještě zůstává novopečená maminka zpravidla 2 až 6 dní v nemocnici, kde personál pečuje především o pooperační ránu. V domácím prostředí je vhodné, aby žena ránu sprchovala první dva týdny bez použití mýdla. Koupání je v tuto dobu také vyloučené. Až po zhruba čtrnácti dnech je vhodné jizvu masírovat. 

Prvních 60 dní po císařském řezu by žena neměla zvedat nic těžkého a nutné je omezit i fyzickou zátěž (výpomoc ze strany partnera a rodiny je tedy žádoucí). Cvičení je možné po zhojení rány bez omezení. Pozor však na posilování břišní stěny! K tomu by mělo dojít nejdříve po čtvrt roce od porodu. Maminka ovšem bývá instruována při propouštění z nemocnice zdravotnickým personálem a je záhodno tyto rady dodržovat. 

Kojení miminka po zákroku není vyloučené! Může ale o chvíli déle trvat, než se podaří.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 10. 07. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ČTVRTEK 11. 07. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Nejslavnější čeští řezbáři z historie i současnosti

KOntaktujte mě ohledně řezbářství-historie na: vs-sova@seznam.cz, anebo tel.723547413
S pozdravem
Soudil

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?