Císařský řez u rodičky a jeho specifika: V jakých případech je indikován a co si pod ním představit?
Císařský řez je definován jako chirurgický zákrok prováděný u těhotné ženy za účelem porodu dítěte – pakliže jej nelze porodit běžnou vaginální cestou. Může být buď plánovaný nebo akutní a vede k němu celá řada indicií spojených s komplikacemi. Pojďme si říct, kdy k němu lékař přistupuje, jak se provádí a co čekat od rekonvalescence.
Víte, že v Česku je indikováno k císařskému řezu kolem 20 % těhotných žen, a že si samy nemohou tento zákrok zvolit? V některých jiných státech (zejména v USA) je však možné, aby si nastávající matka porod císařským řezem svobodně vybrala místo klasického porodu.
Jaké komplikace vedou k plánovanému císařskému řezu?
Než se porodník rozhodne u těhotné pro plánovaný císařský řez, předchází tomu celá řada vyšetření. Indikace častokrát přichází v těchto případech:
- U dítěte je zjištěna tzv. cefalopelvická disproporce. To znamená, že hlavička miminka či jeho tělo je příliš rozměrné pro průchod vaginální cestou. Problematická je také situace, kdy rodička disponuje příliš úzkou pánví a je rizikové rodit klasickou cestou.
- Těhotná žena má rodit vícerčata. Porod více jak dvou nebo tří dětí může také vyžadovat císařský řez.
- Dítě leží v děloze šikmo nebo napříč. Při ultrazvukovém vyšetření lékař zjistí, zda je poloha miminka v děloze v pořádku (hlavičkou směrem dolů). Pakliže je miminko umístěné vodorovně nebo leží na boku, přistupuje se k císařskému řezu.
- Hrozí porod koncem pánevním. To znamená, že dítě je v děloze otočené opačně – tedy zadečkem dolů, nikoliv hlavičkou.
Dalšími důvody k indikaci plánovaného císařského řezu bývají vrozené anomálie u miminka nebo vážné srdeční onemocnění rodičky a genitální herpes u těhotné v době porodu.
Jaké komplikace vedou k neplánovanému císařskému řezu?
Pro neplánovaný porod císařským řezem se může lékař rozhodnout i kvůli akutním komplikacím u rodičky. Nejčastěji to bývají tyto situace:
- nepostupující porod vaginální cestou (dítě se přestane pohybovat porodními cestami)
- pupeční šňůra je omotaná kolem krku miminka nebo zachycena mezi hlavou dítěte a dělohou
- pupeční šňůra vychází z dělohy dříve než dítě
- odtržení placenty (její oddělení ještě před porodem dítěte)
- fetální tíseň (může se projevovat nepravidelností srdeční frekvence plodu)
Co rodičku čeká před císařským řezem?
Ať je císařský řez plánovaný nebo neplánovaný, předoperační přípravy se provádí těsně před uvedením rodičky do celkové narkózy (aby dítě nebylo ohroženo vysokou dávkou anestetika). Týkají se zejména vycévkování ženy, oholení intimních partií a jejich okolí, klystýru, bandáže dolních končetin, podání léků (většinou antiemetika proti nevolnosti a antibiotika), dezinfekce operačního pole a jeho sterilní přípravy (zarouškování).
U plánovaného císařského řezu je pak samozřejmě možnost spinální nebo epidurální anestezie. Tyto druhy jsou dle všeho pro miminko šetrnější.
Průběh porodu císařským řezem
Porod císařským řezem zahajuje lékař po uvedení rodičky do celkové narkózy nebo po podání spinální či epidurální anestezie. Gynekolog nejprve provede asi deseticentimetrový řez v dolní části břicha. Následně se dostává do dělohy, odkud vyjme novorozence, přestřihne pupeční šňůru a také odstraní placentu. Když je dutina břišní řádně očištěna, ránu operatér sešívá obvykle vstřebatelným stehem. Celá operace trvá v průměru 30 až 45 minut.
Stav po císařském řezu
Po porodu císařským řezem může žena pociťovat ještě několik dní až týdnů bolesti břicha v oblasti jizvy nebo plynatost. Pomoci v tomto ohledu mohou běžně dostupná a šetrnější analgetika. Po zákroku pak ještě zůstává novopečená maminka zpravidla 2 až 6 dní v nemocnici, kde personál pečuje především o pooperační ránu. V domácím prostředí je vhodné, aby žena ránu sprchovala první dva týdny bez použití mýdla. Koupání je v tuto dobu také vyloučené. Až po zhruba čtrnácti dnech je vhodné jizvu masírovat.
Prvních 60 dní po císařském řezu by žena neměla zvedat nic těžkého a nutné je omezit i fyzickou zátěž (výpomoc ze strany partnera a rodiny je tedy žádoucí). Cvičení je možné po zhojení rány bez omezení. Pozor však na posilování břišní stěny! K tomu by mělo dojít nejdříve po čtvrt roce od porodu. Maminka ovšem bývá instruována při propouštění z nemocnice zdravotnickým personálem a je záhodno tyto rady dodržovat.
Kojení miminka po zákroku není vyloučené! Může ale o chvíli déle trvat, než se podaří.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku