Kapesné pro děti: Naučte potomky, jak hospodařit s penězi

Kapesné pro děti: Naučte potomky, jak hospodařit s penězi

Pravidelné finanční obnosy, tedy kapesné, od svých rodičů dostává téměř každé dítě. Kromě vlastních peněz, které si může šetřit a utratit dle své libosti tak postupně získá i užitečné návyky, které se mu v budoucnosti v oblasti financí budou velmi hodit. Kdy začít a kolik dávat dětem kapesné? A jak s kapesným zacházet, aby se dítě skutečně naučilo s penězi hospodařit a uvědomovalo si jejich cenu?

Čtěte také:

Nachystat chutné a zdravé svačiny pro děti není žádná alchymie. Chce to jen cvik!

Kapesné dostává většina dětí

K výchově dítěte by měla patřit i výchova v oblasti financí, kdy by se děti od rodičů měly učit hospodařit s penězi. Pokud rodiče zvolí správný přístup, naučí se dítě šetřit, uvědomí si cenu peněz a také to, že nejsou k dispozici neustále a na všechno, co si zrovna umane. Většina rodičů se shoduje na tom, že by děti kapesné měli dostávat. A také jim pravidelný finanční obnos dává.

Problém je ale v tom, že část rodin nemá jasně stanovená pravidla, jak často kapesné dětem dávat a v jaké výši. Ve finále to vypadá tak, že dítě dostane peníze pokaždé, když si o ně řekne, když je potřebuje nebo když je rodiče zrovna mají. Takový postup jen stěží naučí dítě správnému hospodaření a zvládání své budoucí finanční situace. Může totiž snadno získat pocit, že peníze jsou k dispozici kdykoliv dle jeho potřeby. Děti se tak stávají nezodpovědnými a v budoucnu jim může hrozit třeba i to, že snadno zabřednou do dluhů. 

Kapesné pro děti není jen o penězích, ale také o hospodaření

Část rodičů navíc považuje kapesné za zbytečné, protože peníze dávají dětem podle potřeby, když si o ně dítě řekne. Nicméně kapesné pro děti znamená mnohem víc než jen fakt, že dostanou peníze, ve chvíli, kdy je potřebují nebo chtějí. Hlavním úkolem kapesného je naučit dítě hospodařit s daným množstvím peněz. Děti se tak učí chápat hodnotu peněz, postupně zjistí, že když si kapesné utratí, nedostanou automaticky další peníze, ale musí čekat na stanovené datum „výplaty“ kapesného. 

Děti díky kapesnému také zjistí, že může být poměrně obtížné si z menšího finančního obnosu našetřit na věci, které si přejí. Tím pádem si víc rozmyslí, co si skutečně přejí, a přestanou utrácet peníze za cokoliv. Naučí se zkrátka stanovovat si priority, za co kapesné a naspořené peníze utratí. Zároveň má ale dítě díky kapesnému možnost vlastní volby a mělo by být na něm, co si za peníze pořídí. 

Kapesné pro děti s jejich nástupem do školy?

O tom, jaký význam má kapesné pro děti a jejich budoucí schopnosti hospodařit s financemi, není pochyb. Rodiče spíše váhají, kdy dětem začít kapesné dávat. Většinou se jako ideální období jeví nástup do školy. Důležité je vysvětlit dětem pravidla kapesného, tedy za jakým účelem, jak často a jakou částku budou dostávat. Zároveň děti upozorněte na to, že pokud si peníze utratí, další dostanou až v den, který si určíte pro vyplácení kapesného. Stanovit jasná pravidla hned od začátku je velmi důležité. Jejich dodržování je pak snad ještě důležitější.

A co dělat, pokud má školák mladší sourozence, kteří by peníze také rádi dostávali? Vysvětlete jim, že kapesné začnou dostávat také s nástupem do školy. Pro děti předškolního věku jsou vlastní peníze ještě zbytečné, měly by však mít alespoň tušení, že peníze existují a že je rodiče vydělávají prací. 

Kolik dávat dětem kapesné?

Další potíž souvisí s otázkou, kolik dávat dětem kapesné. Obecně platí, že výše kapesného záleží na možnostech rodičů a na vzájemné domluvě s dítětem. Pravidelná suma by se měla odvíjet i od toho, co všechno si dítě z kapesného platí, tedy zda jsou to peníze pouze na jeho osobní útratu, anebo by si z nich mělo platit také třeba účet za telefon nebo cokoliv jiného. 

Žáci základní školy dostávají většinou měsíční kapesné ve výši 100 až 500 korun, středoškoláci si často musí vystačit s měsíčním přídělem v rozmezí 300 až 1000 korun a stejně tak vysokoškoláci. U nich se ale předpokládá, že si část svých financí sami vydělají na brigádách či v práci, kterou zvládají při studiu.

Částky však nejsou nijak stanovené a vždy záleží zejména na ekonomické situaci rodiny. Pokud si navýšení kapesného nemůžete dovolit, dítěti to vysvětlete. Jedině tak získá představu o tom, jak těžké je peníze vydělat a naučí se stanovit si priority, za co peníze utratí. Pokud si vyplácení vyššího kapesného dovolit můžete a požadavky dítěte jsou rozumné, není třeba se bránit vyšší částce. 

Děti a kapesné

Na domluvě a možnostech rodičů záleží také to, jak často budou kapesné pro děti vyplácet. Většina rodičů dává dětem kapesné jednou týdně nebo měsíčně. Záleží na tom, co které rodině vyhovuje. Nejdůležitější je však pravidelnost. Dávejte si pozor na to, abyste na vyplácení kapesného nezapomínali a dítě se vám nemuselo připomínat. Jedině tak budou mít děti ve vás ten správný vzor a příklad. Pokud se někdy stane, že třeba kvůli nečekaným výdajům nemáte na kapesné pro děti peníze, vždy jim situaci vysvětlete.  

Útrata kapesného v režii dítěte

Kapesné pro děti většinou znamená peníze, které mohou utratit za cokoliv. Jsou to tedy peníze jen pro ně a pro jejich zábavu. Pokud potřebují peníze například na nějaký výdaj ve škole, na výlet a podobně, měly by je dostávat na požádání mimo kapesné. Rozhodně by ale dítě nemělo dostávat takto finance navíc proto, že si jednoduše své kapesné utratilo a chce další peníze na zábavu.

Se staršími dětmi se pak můžete domluvit, že budou dostávat kapesné vyšší a musí si z něj platit třeba pravidelný účet za telefon. Váš potomek se tak postupně naučí, že má své finanční povinnosti a nejdřív je třeba zaplatit nutné výdaje. Zbytek pak může použít dle libosti. Ideální je s tímto systémem začít už na druhém stupni základní školy, nejpozději na střední škole. 

Jinak ale nechte na dětech, za co své kapesné utratí. Neomezujte je a nezakazujte jim nákup toho, co si přejí. Jedině tak se dítě naučí být zodpovědné a samostatné ve finanční otázce. Místo zákazů a příkazů, jak s penězi nakládat, zkuste s dětmi o tomto tématu spíše debatovat. 

Kapesné pro děti musí mít svá pravidla

Kromě všech výše uvedených pravidel je třeba myslet ještě na pár dalších, která by kapesné mělo mít. Jedině díky jasnému stanovení pravidel a jejich následnému dodržování bude mít kapesné pro děti opravdu smysl a pomůže jim naučit se hospodařit s vlastními financemi.

Nikdy třeba nevyplácejte kapesné podle toho, jak je či není dítě hodné a vzorné nebo podle jeho známek ve škole. Pokud už chcete dítěte pomocí financí motivovat, zvolte spíše metodu odměn navíc. Stanovte pevnou měsíční částku, kterou dítě bude dostávat pokaždé. Když si dítě povede dobře, může dostat peníze navíc. Bude-li zlobit, můžete mu sumu snížit, nikdy ale ne pod minimální dohodnutou částku.

Peníze jen nedávejte, ale také se o nich bavte

Ještě důležitější než samotné kapesné pro děti je také to, aby se s nimi rodiče o penězích bavili. To, jak finanční debaty pojmete, záleží samozřejmě na věku dítěte. Je ale vhodné začít co nejdříve, aby už předškolní dítě mělo o penězích povědomí.

Nejprve bude stačit vysvětlit, odkud se peníze k rodičům dostávají a co pro to musí udělat. Dále je třeba dětem vysvětlovat hodnotu peněz a to, že některé věci jsou zkrátka příliš drahé a nelze je jen tak koupit. Časem můžete dětem objasnit principy spoření, půjčování peněz a vracení dluhů, ale také problémy, které hrozí při jejich nesplácení. Bavte se s dětmi i o tom, jaké jsou vaše pravidelné měsíční výdaje. Dítě sice ví, že platíte za jídlo, jsou ale i výdaje, které na první pohled nejsou vidět a váš potomek o nich nejspíš nemá ani ponětí. 

Hovory o financích a pravidelné kapesné s jasně stanovenými pravidly jsou základem pro správnou výchovu dětí v otázce peněz. Už odmala se tak učí s financemi správně hospodařit, zjistí, že je nutné si stanovit priority, přemýšlet nad rozpočtem a nad tím, za co si mohou dovolit své peníze utratit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.