Kdy se rodí dvojčata
Co způsobuje narození dvojčat
To, že se někomu narodí dvojčata, způsobuje z velké části růstový faktor IGF. Je to protein, který uvolňují játra živočichů (i lidí) v reakci na růstový hormon. IGF zvyšuje ovulaci a pomáhá embryím přežít počáteční stadia jejich vývoje. Z krve se do stává do mateřského mléka přes mléčnou žlázu.
Mléko jako důležitý faktor
Jako jednu z příčit nárůstu počtu dvojčat uvádí Steinman podávání růstového hormonu dojným krávám za účelem zvýšení produkce mléka. Steinman porovnával výskyt dvojčat u žen, které se stravovaly běžným způsobem a měly v jídelníčku zařazené mléčné výrobky a u žen, jejichž jídelníček žádné mléčné výrobky neobsahoval (veganek). Veganky měly dvojčata pouze z jedné pětiny počtu, který byl zjištěn u ostatních žen. Ženy, konzumující mléčné výrobky, měly také koncentraci IGF o 13 % vyšší, než tomu bylo u veganek.
„Protože jsou vícečetná těhotenství náchylnější ke komplikacím, jakými jsou například předčasné porody, vrozené vady dětí a těhotenstvím vyvolaný vysoký tlak u matek, než těhotenství s jedním plodem, tak výsledky této studie naznačují, že ženy uvažující o těhotenství by mohly zvážit nahrazení masa a mléčných produktů jinými zdroji bílkovin, a to zejména v zemích, které dovolují používání růstového hormonu u skotu,“ řekl doktor Steinman.
Používání růstového hormonu není v Evropě zatím není povoleno, a ani to nevypadá, že by se k tomu schylovalo, takže české maminky si mohou alespoň v tomto případě oddychnout.
Genetické naprogramování
Nejen mléčné výrobky, ale také genetická dispozice hraje velkou roli při narození dvojčat. Byla provedena velká studie, ve které figurovaly afroamerické ženy, asiatky a bělošky. Zjistilo se, že u afroameričanek jsou hladiny IGF nejvyšší, tzn.šance na dvojčata geneticky vyšší. Nejnižší hladina IGF byla u asiatek. Tyto výsledky potvrzoval i počet narozených dvojčat v těchto demografických skupinách. Šance na dvojčata tedy přímo souvisí s hladinou IGF v krvi ženy.
V předchozích šesti studiích o vzniku dvojčat doktor Steinman zjistil tyto další okolnosti:
- Ženy, které otěhotní během kojení, mají devětkrát větší pravděpodobnost, že budou mít dvojčata
- U jednovaječných dvojčat jsou častější holčičky než chlapečci
- Jednovaječná dvojčata jsou náchylnější k potratu než dvouvaječná
- Jak stoupá počet jednovaječných plodů, tak stoupá úroveň fyzické odlišnosti mezi nimi
- Při metodě asistované reprodukce se zvyšuje výskyt jednovaječných dvojčat
- Ženy, oddalující mateřství, porodí častěji dvojčata, a to i když k početí došlo přirozeným způsobem
Diskuse k článku