Návod na správné cvičení pro teenagery. Jak by se dospívající jedinci měli správně hýbat?
O tom, že je cvičení zdravé, netřeba pochybovat. A rozhodně to platí i v případě cvičení pro teenagery. Právě v období puberty pomáhá cvičení hezky formovat tělo, je prevencí nadváhy a může být i prevencí proti případné pozdější bolesti zad, která trápí drtivou většinu společnosti.
Cvičení pro teenagery je v dnešní době vlastně nejen prospěšné, ale i velice důležité. Pomáhá vyvážit čas, který teenageři tráví ve škole, případně u počítače. Podle průzkumů se děti v pubertě dnes hýbou skutečně málo. Ovšem chceme-li udržet pevné zdraví, zvlášť u mladého člověka ve vývoji, pak je pohyb přímo nezbytný. Ostatně právě rozvíjení zdravých návyků v období dospívání vede k lepšímu zdraví i spokojenosti. Navíc vytváří návyky, které mohou přetrvat až do do dospělosti.
Cvičení pro teenagery jako povinnost?
Zatímco dospělým stačí dvacet minut pohybové aktivity denně, u dětí v pubertě se hovoří až o hodině střední či vysoké intenzity. Minimálně by to však měla být alespoň půlhodina každý den. Podle expertů je zcela jednoznačné, že děti, které cvičí, mívají silnější kosti a svaly. A zároveň také optimálnější složení těla a menší množství tělesného tuku. V neposlední řadě pak cvičení pro teenagery pomáhá zahánět deprese a stres. Děti, které cvičí, mají prokazatelně nižší výskyt psychických obtíží a bývají v lepší náladě.
Čchi-kung: relaxační a regenerační cvičení pro lepší život
Bungee workout: Zábavné cvičení pro hubnutí i posílení, při kterém budete létat
Ani cvičení pro teenagery se nesmí přehánět
Mezi nejvhodnější cvičení pro teenagery patří sportovní hry nebo aerobní cvičení jako je běh, jízda na kolečkových bruslích, případně i posilování. A stejně jako u čehokoliv jiného, i v tomto případě platí, že bychom měli také pohyb dávkovat rozumně. Je špatně, pokud se teenager nehýbe vůbec, a zároveň je špatně i to, pokud to s pohybem extrémně přehání. A právě také nadbytek pohybové aktivity může vést k některým zdravotním problémům. Pokud má dítě úzkosti z toho, že nemůže trénovat, bojí se vynechat trénink, příliš hubne, jí stále méně jídla, případně dívky ztratí menstruaci, pak je rozhodně na místě řešit situaci s odborníkem. Tyto situace bývají častější u teenagerů, kteří se věnují nějakému sportu skutečně intenzivně nebo na vyšší úrovni. Rozhodně je tedy dobré s dítětem o pohybu i správných návycích mluvit. Nejlepší variantou pochopitelně je, pokud je rodič vzorem. Tedy sám je rozumně pohybově aktivní, zdravě se stravuje a je navíc schopen své dítě v těchto směrem podpořit a vše mu ukázat a vysvětlit.
Nejoblíbenější cvičení pro teenagery
Kvalitní cvičení pro teenagery by mělo obsahovat jak kardio trénink, tak i silové cvičení. U dospívajících pak není rozhodně na škodu ani rehabilitační cvičení, díky kterému se naučí správně sedět, protahovat se a sám si pomoci v případě nějakých drobných obtíží.
Pro tento účel je skvělá například metoda McKenzie cvičení. Co se týče silového tréninku, rozhodně by se neměl mladý člověk přetěžovat. je lepší využívat nižší váhy činek a závaží a zvýšit počet opakování. Snažit se zvedat co nejvyšší váhu je rozhodně špatná cesta k navýšení svalové hmoty u teenagera. Pokud si v tomto směru nejste jistí, pak se obraťte na zkušeného trenéra, který má s cvičením pro teenagery zkušenosti.
Protahovací cvičení pro teenagery
Ač je například jóga považována za cvičení spíše pro dospělé ženy, u kterých je ostatně velice populární, patří i mezi vhodné cvičení pro teenagery. Nejen, že perfektně protáhne celé tělo, ale má také značný vliv na psychický stav dospívajícího jedince. Jóga může prokazatelně snižovat úzkosti, následky stresu i školního přetížení. Zlepšuje duševní zdraví a pomáhá zklidnit se.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku