Neslyšící dítě v rodině: Jak si počínat při výchově?
Neslyšící dítě může vyvolávat v rodičích značné obavy z budoucnosti. Matka i otec se mohou ptát sami sebe „Najde se svým deficitem kamarády, partnera nebo práci?“. Zvýšený strach o takového potomka je normální, neměl by však zcela pohltit zdravý úsudek. Co je důležité pro dítko, které neslyší? To vám nyní prozradíme.
Výchova neslyšícího dítěte může představovat mnoho úskalí. Netřeba se ale nijak zvlášť obávat toho, že byste ji nezvládli. Chce to jen určitou míru empatie, laskavosti i trpělivosti. Pojďme si tedy říct, jak k potomkovi přistupovat a co nepodcenit.
Kompenzační pomůcky pro neslyšící dítě
Moderní doba již po celá desetiletí umožňuje i neslyšícím dětem vnímat své okolí podobně, jako se děje u zdravých lidí, a to díky pomůckám zvaným sluchadla nebo častěji kochleární implantáty. Ty je dle odborníků zapotřebí implantovat dětem s vrozenou hluchotou co nejdříve (od jednoho roku a nejdéle do šesti let), aby se na ně adaptovaly. V Česku je tato pomůcka plně hrazena ze zdravotního pojištění jen dětem se sluchovou vadou. Díky kochleárnímu implantátu může mít neslyšící kvalitnější život. Je to tedy neocenitelný pomocník!
Věděli jste, že kochleární implantát lékaři zpravidla zamítají v případě, že neslyšící dítě nemá dostatečnou rodičovskou péči a podporu?
Komunikace s neslyšícím dítětem
S neslyšícím dítětem hovořte zcela přirozeně a třeba si společně i hrajte a zpívejte. Právě díky kochleárnímu implantátu vás bude vnímat o mnoho lépe. Možná zpočátku nebude rozumět vašim slovům, ale bude registrovat alespoň tón vašeho hlasu. Naučí se také rozeznávat, co bude v rámci každodenní rutiny následovat – týká se krmení, mytí a podobně. Správným přístupem a vhodnou komunikací tak můžete své dítko během růstu také rozmluvit.
Důležitá je láska a podpora. Tak bude neslyšící dítě vyrovnané, sebevědomé a klidné
Pokud máte doma neslyšící dítě, je více než důležité podporovat ho ve všem, do čeho pustí. Také jej nezapomeňte pochválit, když se mu něco podaří. Může jít klidně i o maličkosti. Tak v něm poroste zdravé sebevědomí a nebude se v budoucnu cítit méněcenně kvůli své sluchové vadě. A v neposlední řadě projevujte mnoho rodičovské lásky, dávejte najevo, že dítě není méně milované, protože je „jiné“. Tohle vše jej připraví plnohodnotně do dospělého života.
Neizolujte své neslyšící dítě od okolí
Mnoho úzkostlivých rodičů se může o své neslyšící dítě bát více, než je nutné. Proto zde existuje riziko ochuzení od běžných dětských aktivit či koníčků. Pakliže potomek projeví zájem o jakýkoliv sport nebo kreativní činnost, zkuste to. A také mějte na paměti, že u něj nemusíte být ve dne v noci. Přenechejte zodpovědnost. Nebojte se toho. Tak dáte svému dítěti opět indicii k tomu, že je plnohodnotnou součástí společnosti a nemusí mít z ničeho strach.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku