Pupečníková krev může zachraňovat životy. Odebrat lze hned po porodu
Každá těhotná žena asi slyšela o pupečníkové krvi. Jedná se o velmi vzácnou tekutinu, která může v konečném důsledku zachraňovat životy. O jejím významu se však obecně velmi málo mluví a ví. Darování pupečníkové krve je přitom nesmírně dobrý a prospěšný skutek. Pokud vás zajímá, jak odběr pupečníkové krve probíhá a k čemu je vlastně dobrá, čtěte dál.
Co je to pupečníková krev?
Pupečníková krev je velmi vzácný druh krve, která zajišťuje výměnu kyslíku a živin mezi plodem a matkou, a po narození zůstává v pupeční šňůře a v placentě. Pupečníková krev se nemísí s krví matky, jedná se tedy o čistou krev dítěte. Obsahuje obrovské množství kmenových buněk, které ještě nejsou nijak specializované, což znamená, že nemají žádnou konkrétní úlohu.
Kmenová buňka se je schopna přeměnit na buňku jakéhokoli orgánu, čehož se využívá při obnově poškozených buněk u lidí. V pupečníkové krvi se nacházejí buňky krvetvorné, ale i mezenchymální, tvořící svaly, chrupavky, kosti, srdeční svaly, játra a podobně.
K čemu se pupečníková krev používá?
Díky vysokému obsahu těchto univerzálních kmenových buněk se pupečníková krev používá k obnově poškozených buněk v lidském těle, a tím i k léčbě mnoha chorob. Důležitou roli má pupečníková krev i při obnově krvetvorby po chemoterapii a v rámci regenerativní medicíny.
Existují tři druhy transplantace kmenových buněk:
- alogenní transplantace (mezi anonymním dárcem a příjemcem)
- transplantace mezi sourozenci
- autologní transplantace (stejnému člověku, kterému byly dříve odebrány)
Transplantace vlastních kmenových buněk člověku, kterému byly odebrány, však u řady diagnóz není žádoucí. Existují ale i choroby, u kterých naopak velmi přínosná je. Je vždy na lékaři, aby určil, jestli je transplantace kmenových buněk v daném případě vhodným řešením.
Co se stane po porodu s pupečníkovou krví?
Jakmile žena porodí dítě, jsou tři možnosti, co se může stát s pupečníkovou krví:
- likvidace pupečníkové krve jakožto biologického odpadu
- darování pupečníkové krve
- odběr pupečníkové krve a její uskladnění pro vlastní pozdější potřebu
Vzhledem k tomu, jak je pupečníková krev vzácná, je poměrně velká škoda nechat ji zlikvidovat. Bohužel k tomuto kroku přistupuje většina rodiček, protože jim často nejsou představeny a vysvětleny jiné možnosti.
Co se týče darování pupečníkové krve, jedná se o velmi dobrý skutek, díky němuž může rodička zachránit jinému člověku život. Kmenové buňky z její pupečníkové krve mohou být použity pro obnovu poškozených a nemocných buněk jiné osoby. Odběr pupečníkové krve pro potřeby jiného člověka je bezplatný. Kmenové buňky jsou po odebrání zařazeny do celosvětového registru.
Odběr pupečníkové krve je ale možno podstoupit i s tím záměrem, nechat si ji uskladnit a mít ji k dispozici pro případ, že by například dítě samotné potřebovalo v budoucnu zdravé kmenové buňky. V tomto případě odběr není bezplatný. Pokud se však rodiče rozhodnou pro uskladnění pupečníkové krve pro dítě, může se stát, že tato krev nebude nikdy využita, že ji zkrátka dítě nebude potřebovat, protože bude zdravé. Tento transplantát však dodává jistotu, že jako rodiče udělali maximum pro budoucí zdraví svého dítěte.
Jak probíhá odběr pupečníkové krve?
Pupečníkovou krev je možné uchovávat zamraženou v tekutém dusíku spoustu let. Pokud ale k tomuto kroku chce nastávající matka přistoupit, je nutné, aby se rozhodla a podnikla patřičné kroky již v těhotenství. Odběr pupečníkové krve se totiž dělá ihned po narození dítěte a je k němu zapotřebí odborný personál. Běžný personál porodního sálu tuto službu sám od sebe nenabízí. Některé porodní sály k tomuto zákroku ani nejsou připraveny, je tedy nutné vybrat si takovou porodnici, kde odběr pupečníkové krve provádí. Jakmile vás porodnice bude přijímat k porodu, musíte zdravotnickému personálu sdělit, že vám má být odebírána pupečníková krev.
Samotný odběr pupečníkové krve provádí specialista bezprostředně po porodu, a sice po přerušení pupečníkové šňůry do speciálního vaku z placenty. Tento zákrok je zcela bezbolestný a bezpečný, ale pro jeho uskutečnění je nutné, aby těhotenství i porod probíhal bez komplikací a žena byla zdravá a měla v pořádku určité testy.
Jak se pupečníková krev uchovává, chci-li ji nechat pro vlastní potřebu?
Pokud se rozhodnete pro odběr nikoli kvůli darování pupečníkové krve, ale pro uchování pro vlastní potřebu, vaše krev bude uskladněna zamražená v tekutém dusíku. V tomto případě ale zpracování, vyšetření a uskladnění krve není hrazeno z pojištění a pacient si musí zákrok hradit. Cena se pohybuje okolo 40 tisíc korun.
Nabízí se tedy otázka, jestli se odběr pupečníkové krve pro vlastní potřebu vyplatí, vzhledem k tomu, že nikdo neví, jestli ji bude vůbec potřebovat. Záleží samozřejmě na finančních možnostech konkrétních rodin. Vzhledem k tomu, že se ale stále prodlužuje seznam nemocí, které se prostřednictvím kmenových buněk dají léčit, stojí uchování vlastní pupečníkové krve minimálně za zvážení.
Kde se mohu dozvědět více o možnostech uchování či darování pupečníkové krve?
Podrobné informace o darování pupečníkové krve či jejím odběru pro vlastní potřeby by vám měli dát ve vaší prenatální poradně. Je důležité dopředu kontaktovat porodní sál, na kterém chcete své dítě přivést na svět a informovat se, zda vůbec a za jakých podmínek zde odběr pupečníkové krve dělají. Tento zákrok totiž není automatický ve všech porodnicích, je tedy potřeba vybírat.
Diskuse k článku