Sourozenecká konstelace v praxi: Jak moc vás ovlivní fakt, že jste jedináčci, prvorození, prostřední nebo nejmladší?
Sourozenecká konstelace je vlastně zjednodušeně řečeno pořadí, ve kterém jste se narodili. Mnozí vědci a psychologové z celého světa se tímto tématem rádi zabývají. Primárně řeší, jak může to, zda jste jedináček nebo například druhorozený ovlivnit život v dospělosti. Zjistěte společně s námi zajímavé informace, o kterých jste možná ani nevěděli.
O sourozeneckých konstelacích panují různé řeči. Obecně se má za to, že prvorození nebo jedináčci bývají v životě úspěšnější, spolehlivější a opatrnější. Vědci proto mají jasné vysvětlení – tyto děti totiž dostávají daleko více nepřerušované pozornosti od svých rodičů, což je může motivovat k lepším životním výkonům a rozhodnutím. Též z toho mohou profitovat na poli inteligenčním. A jak je to s těmi prostředními nebo nejmladšími?
Sourozenecká konstelace a život prvorozeného/nejstaršího
Podle rakouského psychoterapeuta Alfreda Adlera mohou být prvorození velmi poslušnými a také konzervativními osobnostmi. S příchodem sourozence se však u nich může objevovat neurotické chování, neboť jsou vlastně „sesazeni z trůnu“. Z čeho však mohou nejstarší děti v rodinách těžit je to, že oplývají velmi často vůdčími schopnostmi. Snadno se tak dostávají v dospělosti na vedoucí pozice. Sami můžete charakteristiku této sourozenecké konstelace posoudit. Jste prvorození a nacházíte se nyní v pozici lídra, nebo ve svém oboru vynikáte?
Sourozenecký horoskop napoví rodičům, jak si jejich děti budou rozumět podle znamení zvěrokruhu
Sourozenecká konstelace a život jedináčka
Jedináčci jsou zpravidla už od dětství obklopováni z větší části pouze dospělými lidmi (socializaci s ostatními dětmi mají pouze ve škole nebo školce) a mohou tak snadno přejímat jejich chování. Stávají se „malými dospěláky“ – rychle vyspívají na svůj věk, avšak nejsou zvyklí dělit se o pozornost, věci či prostor. Z hlediska sourozenecké konstelace to může v takovém člověku podporovat inteligenci, píli, svědomitost, zásadovost a kreativitu. Má to ale i své stinné stránky, a to možný rozvoj tvrdohlavosti, perfekcionalismu a neústupnosti.
Sourozenecká konstelace a život druhorozeného nebo prostředního
O prostředních dětech se často hovoří jako o mírotvůrcích. Není neobvyklé, pokud mají kolem sebe široký okruh přátel. V mezilidských vztazích mívají tito lidé skvělé vyjednávací schopnosti. Dokážou jemně navést ostatní na tu správnou cestu. Jsou to krom jiného velcí bojovníci za spravedlnost a umí dělat bez problémů kompromisy. Dle sourozenecké konstelace se toto pořadí narození jeví skutečně jako „zlatá střední cesta“, kdy dítě nemá potřebu s někým bojovat a žije si svým vlastním tempem.
Sourozenecká konstelace a život nejmladšího/juniora
Nejmladším sourozencům/juniorům bývá zase dle sourozenecké konstelace přisuzována společenskost, bezstarostnost ale také sebestřednost. Tito lidé milují zábavu nejen v dětství, ale i v dospělosti. Jako děti těží z pozornosti rodičů nejvíce, což je může utužit v sociálních dovednostech. Ve společnosti známých a přátel jsou tedy obvykle oblíbení a dokážou kdekoho okouzlit. Pakliže junior získá v rodině pocit jistoty a bezpečí, může se stát v budoucnu velmi tvůrčím člověkem. Výjimkou ovšem není ani jistá rebelie. Tu je potřeba ukočírovat zejména v období dospívání, aby nedocházelo ke zneužívání alkoholu nebo návykových látek.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku