Těhotenská cukrovka jako „strašák“ maminek v očekávání. Jak jí efektivně předejít?
Těhotenská cukrovka se může vyskytnout během těhotenství zejména u žen, které trápí nadváha anebo obezita. Její rozvoj však ovlivní i celá řada jiných faktorů, jako například vyšší věk nastávající matky, nezdravý životní styl či nedostatek pohybové aktivity.
Je zcela jisté, že těhotenská cukrovka není prospěšná jak pro ženu, tak především pro vyvíjející se dítě v děloze. Představuje určitá rizika, jako například potíže s metabolismem cukrů u ještě nenarozeného potomka. Proto je záhodné těmto obtížím včas předcházet. Řekněme si tedy jak.
Těhotenská cukrovka a rizikové faktory spojené s jejím vznikem
Těhotenská cukrovka se může velmi snadno vyskytnout u žen, které mají vyšší hmotnost. Ohrožené jsou tedy nastávající matky s nadváhou a obezitou. Mezi další rizikové faktory můžeme zařadit i následující:
-
diabetes mellitus v rodině
-
syndrom polycystických vaječníků v gynekologické anamnéze ženy
-
hypertenze a vysoký cholesterol v anamnéze nastávající maminky
-
prediabetes v anamnéze
-
potrat v minulosti
-
věk těhotné ženy nad 25 až 30 let
Těhotenská cukrovka a mechanismus jejího vzniku
Během gravidity dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám, které mohou ovlivnit i sekreci inzulínu ze slinivky břišní. Tento hormon, nezbytný pro správnou regulaci cukru v krvi, nemusí být tím pádem efektivně využíván. A tak ve výsledku vzniká tzv. inzulínová rezistence, jež zvyšuje právě potřebu inzulínu. Výše zmíněný proces více méně nastává u většiny těhotných dam. Ovšem některé z nich mají inzulínovou rezistenci ještě před otěhotněním a právě u nich je nejvyšší riziko, že se těhotenská cukrovka rozvine. U mnoha nastávajících maminek se dokonce může v čase rozvinout diabetes mellitus 2. typu. Lze tomu ale zabránit správným přístupem ke svému zdraví, tedy kontrolovat si pečlivě hladinu glykémie v krvi, konzumovat hodnotnou, pestrou stravu a hýbat se.
Těhotenská cukrovka a její projevy
Každou ženu bude nejspíš zajímat, jak se taková těhotenská cukrovka může projevit. Příznaky jsou velice podobné klasickému diabetu. Nastávající maminka může pociťovat větší žízeň než obvykle a zvýší se i močení přes den. Dostavovat se může i takzvaný „vlčí“ hlad. Obvykle ale těhotné ženy nemívají zjevné projevy gestačního diabetu.
Těhotenská cukrovka a její působení na vyvíjející se dítě
I přesto, že je těhotenská cukrovka onemocněním gravidní ženy, má přímý vliv i na jejího nenarozeného potomka. Jak tedy gestační diabetes může dítě ovlivnit?
-
Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko předčasného porodu.
-
Ženy s gestačním diabetem mohou porodit větší a těžší dítko než je obvyklé.
-
Narozené dítě může mít v životě potíže s rozvojem diabetu 2. typu.
-
Těhotenská cukrovka ovlivní negativně hladinu glykémie miminka (může mít hypoglykémii, tj. nízkou hladinu cukru v krvi).
Těhotenská cukrovka a prevence + léčba
Těhotenská cukrovka se nemusí stát pomyslným „strašákem“ žádné ženy, pokud si bude hlídat optimální hmotnost ještě před otěhotněním. Vhodná je tedy pravidelná fyzická aktivita dle obliby. Odborníci však nedoporučují zahajovat hubnutí během gravidity. Aby bylo miminko skutečně zdravé, je nutné spíše trochu přibrat (nikoliv ale rychle). Gynekolog vám může poradit, jaká váha je ve vašem případě ideální, pokud čekáte dítě. V rámci léčby gestačního diabetu je pak nutné, hlídat si hladinu glykémie v krvi a stravovat se zdravě i pravidelně. S výhodou budou rovněž rychlejší procházky, jelikož pohyb zlepší citlivost na inzulín. Nutností je mimo jiné dodržování nastaveného léčebného plánu od ošetřujícího lékaře, tj. užívání případných antidiabetik či inzulínu při těhotenské cukrovce.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku