Některé ženy s těhotenskou cukrovkou si musí aplikovat předepsaný inzulín.

Těhotenská cukrovka jako „strašák“ maminek v očekávání. Jak jí efektivně předejít?

Těhotenská cukrovka se může vyskytnout během těhotenství zejména u žen, které trápí nadváha anebo obezita. Její rozvoj však ovlivní i celá řada jiných faktorů, jako například vyšší věk nastávající matky, nezdravý životní styl či nedostatek pohybové aktivity.

Je zcela jisté, že těhotenská cukrovka není prospěšná jak pro ženu, tak především pro vyvíjející se dítě v děloze. Představuje určitá rizika, jako například potíže s metabolismem cukrů u ještě nenarozeného potomka. Proto je záhodné těmto obtížím včas předcházet. Řekněme si tedy jak.

Těhotenská cukrovka a rizikové faktory spojené s jejím vznikem

Těhotenská cukrovka se může velmi snadno vyskytnout u žen, které mají vyšší hmotnost. Ohrožené jsou tedy nastávající matky s nadváhou a obezitou. Mezi další rizikové faktory můžeme zařadit i následující:

Čtěte také:

Kořen pampelišky čistí játra a ledviny a pomáhá při hubnutí i cukrovce

  • diabetes mellitus v rodině

  • syndrom polycystických vaječníků v gynekologické anamnéze ženy

  • hypertenze a vysoký cholesterol v anamnéze nastávající maminky

  • prediabetes v anamnéze

  • potrat v minulosti

  • věk těhotné ženy nad 25 až 30 let

Těhotenská cukrovka a mechanismus jejího vzniku

Během gravidity dochází v těle ženy k mnoha hormonálním změnám, které mohou ovlivnit i sekreci inzulínu ze slinivky břišní. Tento hormon, nezbytný pro správnou regulaci cukru v krvi, nemusí být tím pádem efektivně využíván. A tak ve výsledku vzniká tzv. inzulínová rezistence, jež zvyšuje právě potřebu inzulínu. Výše zmíněný proces více méně nastává u většiny těhotných dam. Ovšem některé z nich mají inzulínovou rezistenci ještě před otěhotněním a právě u nich je nejvyšší riziko, že se těhotenská cukrovka rozvine. U mnoha nastávajících maminek se dokonce může v čase rozvinout diabetes mellitus 2. typu. Lze tomu ale zabránit správným přístupem ke svému zdraví, tedy kontrolovat si pečlivě hladinu glykémie v krvi, konzumovat hodnotnou, pestrou stravu a hýbat se.

Těhotenská cukrovka a její projevy

Každou ženu bude nejspíš zajímat, jak se taková těhotenská cukrovka může projevit. Příznaky jsou velice podobné klasickému diabetu. Nastávající maminka může pociťovat větší žízeň než obvykle a zvýší se i močení přes den. Dostavovat se může i takzvaný „vlčí“ hlad. Obvykle ale těhotné ženy nemívají zjevné projevy gestačního diabetu.

V rámci léčby gestačního diabetu je nutná kontrola hladiny glykémie v krvi.

Těhotenská cukrovka a její působení na vyvíjející se dítě

I přesto, že je těhotenská cukrovka onemocněním gravidní ženy, má přímý vliv i na jejího nenarozeného potomka. Jak tedy gestační diabetes může dítě ovlivnit?

  • Těhotenská cukrovka zvyšuje riziko předčasného porodu.

  • Ženy s gestačním diabetem mohou porodit větší a těžší dítko než je obvyklé.

  • Narozené dítě může mít v životě potíže s rozvojem diabetu 2. typu.

  • Těhotenská cukrovka ovlivní negativně hladinu glykémie miminka (může mít hypoglykémii, tj. nízkou hladinu cukru v krvi).

Těhotenská cukrovka a prevence + léčba

Těhotenská cukrovka se nemusí stát pomyslným „strašákem“ žádné ženy, pokud si bude hlídat optimální hmotnost ještě před otěhotněním. Vhodná je tedy pravidelná fyzická aktivita dle obliby. Odborníci však nedoporučují zahajovat hubnutí během gravidity. Aby bylo miminko skutečně zdravé, je nutné spíše trochu přibrat (nikoliv ale rychle). Gynekolog vám může poradit, jaká váha je ve vašem případě ideální, pokud čekáte dítě. V rámci léčby gestačního diabetu je pak nutné, hlídat si hladinu glykémie v krvi a stravovat se zdravě i pravidelně. S výhodou budou rovněž rychlejší procházky, jelikož pohyb zlepší citlivost na inzulín. Nutností je mimo jiné dodržování nastaveného léčebného plánu od ošetřujícího lékaře, tj. užívání případných antidiabetik či inzulínu při těhotenské cukrovce.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.