Úplněk
Úplněk a jeho vliv (nejen) na člověka
Úplňku je často přisuzována schopnost působit na zdraví, psychiku a energii, kterou lidé disponují. Možná jste i vy na sobě vypozorovali, že když se úplněk blíží nebo je přímo den, kdy se na obloze objeví, trápí vás nespavost, bolesti hlavy či celkový pokles výkonnosti. Jaký vliv na vás úplněk má? O tom se dozvíte na této stránce, kde je úplněk zmíněn nejen v souvislosti s lidským organismem, ale také ve spojitosti s přírodou.
Věděli jste, že úplněk má moc dodat větší sílu například léčivým rostlinám? Podrobný popis všech vlivů na každý den přináší jedinečný lunární kalendář, který pomáhá harmonizovat život podle Měsíce, a to nejen v době, kdy se na obloze vyjímá úplněk. I v ostatních fázích může Měsíc méně nebo více zasahovat do běžného chodu života. Lunární kalendář napoví, jak se chovat a co dělat, aby byla moc Měsíce využita ve váš prospěch.
Úplněk – v létě blíže, v zimě dál
V letních měsících se úplněk nachází téměř nad obzorem, zcela naopak je tomu v zimě. V tomto období je možné pozorovat úplněk vysoko na obloze. Co tento jev způsobuje? Samotný pohyb Měsíce. Ten je uskutečňován, obdobně jako u Slunce, po ekliptice, která svírá s rovinou oběhu Měsíce kolem Země úhel o přibližné velikosti 5°. Díky tomu se úplněk v zimě o půlnoci dostává do zhruba stejné výšky jako Slunce v poledne v létě. A naopak v létě je úplněk nízko nad obzorem, protože se v tomto ohledu zachová podobně jako Slunce v poledne v zimě.
Chcete-li se dozvědět, kdy nastane úplněk 2011, navštivte tuto stránku. Zajímá vás, kdy úplněk ozáří oblohu v roce 2012? Pak je pro vás připravený přehled konkrétních dní pro úplněk 2012, a to zde.
Když úplněk není vidět aneb zatmění Měsíce
Občas může nastat astronomický jev, při kterém úplněk není vidět. Tento stav se nazývá zatmění Měsíce a je velmi populární nejen mezi odbornou obcí, ale především mezi širokou veřejností, protože ho lze při dobrých podmínkách poměrně snadno vidět. Zatmění vznikne ve chvíli, kdy se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné rovině, čímž dojde k tomu, že se úplněk schová ve stínu Země. Oproti zatmění Slunce je tento jev mnohem lépe pozorovatelný, během roku k němu dochází přibližně dvakrát až třikrát, ne vždy je však z tuzemska viditelný.
Tři druhy zatmění Měsíce
Podle toho, jakým způsobem a intenzitou je úplněk zastíněn, se rozlišují tři hlavní typy zatmění:
- polostínové
- částečné
- úplné
Při polostínovém zatmění Měsíce není zastínění tak viditelné, a proto může být celá situace snadno přehlídnuta. V zásadě se jedná pouze o pokles míry jasnosti Měsíce a ne o zatmění jako takové. Nastane-li částečné zatmění, nachází se povrch měsíčního kotouče ve stínu Země jen z nevelké části. Při kompletním zatmění se úplněk ocitne ve stínu Země celým svým povrchem. Ať už se jedná o jakýkoliv typ zatmění, je vždy Měsíc vidět, protože zemský stín není úplně temný, a to díky tomu, že do něj vniká velké množství slunečního světla, o což se zasluhuje lom a rozptyl světelných paprsků v zemské atmosféře. Kvalita tohoto stínu se pak podílí na tom, jak se úplněk při zatmění zabarví – od oranžové barvy až k hnědočerveným odstínům.
Diskuse k článku