Angína v létě není neobvyklá. Jaké jsou příznaky a co na ni pomáhá?
Angína v létě není ničím neobvyklým, i když leckoho může překvapit, jak je možné, že v tak krásném a teplém počasí někdo onemocní. Virové či streptokokové angíny se neobjevují jen v typickém zimním období, ale i v létě, kdy působí spousta rizikových faktorů, které mohou angínu způsobit. Jak se s takovou letní angínou vypořádat a co na ni nejvíce platí?
Druhy angíny, které se vyskytují i v létě
Angínu mohou vyvolávat jak bakterie, zejména streptokokové bakterie, tak i viry nebo případně kvasinky. Streptokokové angíny se vyskytují nejčastěji a mohou být i hnisavé, nebo chronické. V těchto případech je nutná léčba antibiotiky a také důsledná prevence či dlouhodobá léčba a detoxikace. Virové angíny vznikají méně často a spíše jako následek virózy, kdy se viry také usadí v krku a vyvolají zánět. Virová angína se přenáší kapénkovou infekcí a užívání antibiotik je v tomto případě zbytečné. Někdy může angínu vyvolat i rozsáhlá kvasinková infekce, třeba jako důsledek užívání antibiotik a přemnožení plísní v těle.
Existuje i závažnější spálová angína, která se projevuje i vyrážkami po těle (hrudník, vnitřní strana končetin nebo podbřišek) a typicky malinovým zbarvením jazyka s bílým povlakem, který se po pár dnech začne loupat. Inkubační doba spálové angíny trvá až pět dnů a tato angína se objevuje často u malých dětí. Spálovou angínu je nutné léčit antibiotiky.
Angína – příznaky
Mezi typické příznaky angíny patří:
- silná bolest v krku
- zvětšené uzliny
- bolest a škrábání v krku při polykání
- zarudnutí a otok krčních mandlí
- čepy na mandlích
- celková únava a schvácenost
- zvýšená teplota nebo horečka
- bolest hlavy, uzlin a krční páteře
Angína v létě – příčina a rizikové faktory
Angína v létě dokáže člověka pěkně potrápit. Mezi hlavní rizikové faktory patří prudké změny teplot, které na člověka vůbec nepůsobí dobře. Může jít například o častý pobyt v klimatizovaném prostředí, nebo když uhřátý člověk skočí do ledové vody či se napije ledového nápoje, dá si ledovou tříšť. Právě tyto prudké teplotní rozdíly, které mohou být až o 20°C (35°C na slunci a 15°C v klimatizovaném prostředí s ledovým foukáním přímo na vás), způsobují lidem nastuzení a následný sekundárně vzniklý zánět jako důsledek snížení tělesné obranyschopnosti. Tělo dostává teplotní šok a začne se chovat nepřiměřeně a spouští poplach. Kromě angíny totiž díky výrazným teplotním skokům organismu hrozí také další zdravotní následky a potíže.
Ideální je vždy pít spíše vlažné nápoje, anebo jen přiměřeně studené. V oblastech, kde je velmi velké horko, jsou lidé zvyklí popíjet teplý čaj, který – ač se to zdá neuvěřitelné – ochlazuje. Rovněž v případě koupání by neměl být obrovský teplotní rozdíl mezi teplotou vody a teplotou vzduchu. Pokud máte sníženou obranyschopnost, trpíte revmatismem a bolestmi páteře a máte sklon ke chronickým onemocněním dýchacích cest, zánětům dutin či chronickým angínám, měli byste se klimatizovaným místům vyhýbat co nejvíce to jde, nejlépe jako čert kříži.
V létě také dbejte větší opatrnosti na kvasinky a plísně, které vznikají mnohem častěji jako důsledek horkého a vlhkého prostředí, zapaření různých tělesných míst a podobně. Při napadení trávicího traktu kvasinkami a plísněmi, počínaje střevy či pohlavními orgány, může dojít také ke kvasinkové infekci krku – kvasinkové angíně.
Co pomáhá na angínu?
V případě chronických angín je potřeba také dbát na prevenci, kromě výše uvedených opatření, jak předcházet angíně v létě, dbejte i na to, abyste se vyhýbali alergenům, které vám způsobují potíže – může jít hlavně i o potravinové alergeny, které vám mohou podněcovat rozvoj chronických zánětů v krku. V případě opakovaných streptokokových angín se člověk nevyhne častému užívání antibiotik, což stejně jako odstranění krčních mandlí, které lékaři někdy doporučují, nebývá pro organismus zcela bez následků.
Po angíně mohou v těle zůstávat a opakovaně narůstat ložiska streptokoků. K očištění od streptokokových toxinů pomůže bioinformační preparát Kok od firmy Marion. Pokud se léčíte antibiotiky, v těle pak po jejich užívání zůstává a dále se usazuje spousta toxinů i kvasinek. Proto je vhodné po jejich dobrání a ukončení léčby zapojit preparát Anbio, který organismus vyčistí od těchto nežádoucích látek. Především je potřeba dát do pořádku zažívání a nejíst moc cukrů, pro úpravu střevní mikroflóry, která je nezbytná pro správnou funkci imunitního systému jsou ideální preparáty Anti-Anti B a Mun. Informačně aktivují obranyschopnost organismu. V případě kvasinkových infekcí je také užitečný preparát Myk, který pomáhá s detoxikací od různých druhů plísní.
V neposlední řadě vám může být prospěšný preparát Imunokomplex, protože po nemocích v organismu zůstávají právě nevyloučené imunokomplexy. V kombinaci s preparátem Mitox, který stimuluje detoxikaci po mikrobiálních infekcích, tak účinně můžete očistit organismus po prodělané angíně a vyhnout se opakovanému onemocnění. Detoxikací totiž přispíváme k lepší funkci imunitního systému a tělo je schopné se lépe bránit dalším možným nástrahám. Pro likvidaci streptokoků je pak vhodná i lichořeřišnice větší v podobě tinktury, anebo její listy i květy můžete rovnou pojídat ze svých letních zahrádek.
Nezapomínejte také, že první obranou linií jsou dýchací cesty, preparát Hepcirk pomáhá k tomu, aby se přes plíce nedostaly do našeho organismu žádné viry a bakterie, které způsobují angínu i jiné zdravotní potíže. Je proto vhodné myslet na tuto prevenci především s nástupem podzimu.
Diskuse k článku