Byliny na vysoký cholesterol mohou skutečně pomoci. Které pomáhají a jak je používat?
Jestliže váš lékař zjistí, že máte zvýšený cholesterol, s největší pravděpodobností vám předepíše medikaci. Avšak hladinu cholesterolu je možné upravit také prostřednictvím životního stylu, stravy a některých druhů bylin.
Jakou máte hladinu cholesterolu, můžete s jistotou zjistit pouze prostřednictvím krevního testu. Příliš vysoká hladina špatného (LDL) cholesterolu se musí sledovat, neboť ten se může při oxidaci podílet na vzniku ateromových plátů, tedy na ukládání tuku v cévách nebo na ateroskleróze. Ta pak může vést k tromboembolickým příhodám. Zvýšená hladina cholesterolu rovněž může mít na svědomí vznik ischemické choroby srdeční. Tedy onemocnění tepen, které prokrvují srdce. Řešení vysoké hladiny cholesterolu je tedy rozhodně na místě.
Byliny na vysoký cholesterol
Některé byliny mohou skutečně pomoci udržet zdravou hladinu cholesterolu nebo snížit takzvaný špatný (LDL) cholesterol. Tyto byliny totiž působí přímo na jaterní metabolismus cholesterolu nebo na jeho střevní vstřebávání. Je však nutné zmínit, že samotné užívání bylin na úpravu cholesterolu rozhodně nestačí. Vždy je nutné upravit také jídelníček a zařadit do svého životního stylu více pohybu, případně zhubnout. Mezi byliny, které cholesterol skutečně umí snižovat, patří například rozrazil, pýr, pampeliška, čekanka, ostropestřec, smil, řepík, jmelí bílé, ginkgo biloba, lékořice nebo rakytník řešetlákový. Rovněž je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny, které cholesterol prokazatelně snižují. Například česnek, artyčoky, zázvor či salátové okurky.
Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou
Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu
Populární doplňky stravy: Jak může pomoci lecitin srovnat hladinu cholesterolu?
Cholesterol a červená kvasnicová rýže
Červená kvasnicová rýže je potravinou, která je u nás známá teprve několik málo let, avšak v některých zemích je už po staletí vysoce ceněna pro své zdravotní účinky. Fytoterapie využívá červenou kvasnicovou rýži již dlouho na léčbu vysokého cholesterolu. Jde o jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků na léčbu vysokého cholesterolu vůbec. Je to jeden z mála doplňků stravy, jehož účinné látky jsou prakticky stejné jako v lécích na předpis. Ostatně z toho důvodu není vhodné kombinovat ji se syntetickými statiny. Případně se v takovém případě poraďte ideálně s odborným fytoterapeutem nebo s lékárníkem. Avšak přiměřená konzumace červené kvasnicové rýže by neměla dělat žádné problémy.
Sója, lecitin a cholesterol
Mezi populární doplňky stravy, které se pyšní tím, že mohou snižovat vysokou hladinu cholesterolu, patří sójový lecitin. Jde o poměrně běžný doplněk stravy, který je k mání v lékárnách. Několik studií dokonce jeho vliv na snižování vysoké hladiny cholesterolu potvrdilo. Sójový lecitin totiž podporuje schopnost rozpouštění tukových látek v krvi, zejména cholesterolu a zabraňuje jejich usazování na stěnách tepen. Podobně je schopen pomáhat také pupalkový olej. I ten se na vysoký cholesterol s úspěchem využívá.
Artyčok a jeho vliv na cholesterol
Skvělý vliv na hladinu cholesterolu má i obyčejný artyčok. Můžete jej jíst nebo jej také můžete užívat jako doplněk stravy. Artyčok je schopen snižovat špatný cholesteol a zvyšovat ten dobrý. Běžně se dá sehnat ve formě kapslí nebo tekutého extraktu.
Úprava životního stylu a vliv na cholesterol
Jestliže vás trápí hladina vysokého cholesterolu, je nutné dbát na vyvážený jídelníček, ve kterém je nutné vyhýbat se většímu množství tuků živočišného původu, s ohledem na velký podíl nasycených a transmastných kyselin. Naopak je nutné zaměřit se na tuky s obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin (vhodné jsou například tučné ryby). A je dobré přijímat i dostatek vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo…). Z dalších přírodních prostředků, je možné sáhnout po kopřivě, houbě reishi nebo po hlívě a pomoci může i přeslička, kotvičník, hořec, arónie, rdesno nebo tolice vojtěška. Nejlépe uděláte, necháte-li si namíchat bylinnou kúru přímo od fytoterapeuta vám na míru.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku