Čistička vzduchu může přispět k lepšímu dýchání i kvalitnějšímu spánku
Čistička vzduchu se může stát velmi vítaným pomocníkem v domácnosti. Zejména pak tehdy, pokud se léčíte s astmatem či sezónními alergiemi. Ocení ji však i chovatelé domácích mazlíčků, neboť všudypřítomné chlupy kvalitnímu ovzduší v interiéru též nepřispívají. Už jste o tomto moderním výdobytku doby uvažovali? Pak mu dejte šanci, pokud máte zájem zlepšit své zdraví.
Když už vezmete v potaz, že doma trávíte notnou část svého života, jistě se budete zajímat nejen o kvalitní vybavení interiéru ale i o dobré ovzduší. To můžete samozřejmě udržovat tím, že budete pravidelně svůj byt či dům uklízet, tj. vysávat i vytírat podlahy a otírat povrchy od prachu. Osvědčená čistička vzduchu vám v tomto ohledu ale také poslouží – respektive, v jistém smyslu vám může ušetřit práci (na filtru se uchytí prachové částice a ve vzduchu jsou eliminovány viry a bakterie, tj. povrchy nebudou tolik zaprášené a vyvarujete se také častým nemocem).
Jak funguje čistička vzduchu?
Čistička vzduchu funguje tak, že prostřednictvím ventilátorů nasává vzduch z vnitřního prostředí bytu či domu a na filtru zachycuje různé škodlivé nečistoty. Mezi ty lze zařadit například prach, pyl, viry nebo bakterie. Jde v podstatě o systém cirkulace vzduchu, kdy si přístroj nasaje vzduch, očistí ho a posléze vypustí zpět do interiéru. Zdaleka nejlepšími a nejúčinnějšími čističkami v tomto ohledu jsou ty, které využívají tzv. HEPA filtr.
Benefity čističky vzduchu
Pokud zvažujete čističku vzduchu, určitě neváhejte ani minutu. Může vám zkvalitnit život, a především pak zlepšit zdraví. Jaké výhody tedy má tento praktický přístroj?
- Snižuje množství alergenů v místnosti, které mohou ztěžovat dýchání a způsobovat různé nemoci či alergie. Běžnými alergeny v domácnosti jsou - prach, pyl, roztoči nebo i chlupy od domácích mazlíčků, pokud je chováte. Čistička vzduchu vám s tímto pomůže a škodlivé částice ze vzduchu odstraní či eliminuje.
- Neutralizuje nepříjemné pachy. Ať už třeba vaříte rodinný oběd, kouříte na balkoně, nebo malujete zdi ve vedlejším pokoji, vždy vytváříte specifické pachy, které mohou v domácnosti setrvávat dlouhé hodiny. Kvalitní čistička vzduchu si poradí i s tímto problémem a vám se bude daleko lépe dýchat!
- Chrání před nemocemi přenosnými vzduchem, jako je například chřipka. V chřipkové sezóně tedy můžete být více ochráněni (hlavně, pokud je nemocný někdo v rodině), neboť kvalitní čistička vzduchu pohltí i škodlivé patogeny způsobující respirační choroby.
- Odstraňuje chemikálie z ovzduší. Pakliže používáte při úklidu chemické čistící prostředky, např. s obsahem chlóru, může je čistička vzduchu odfiltrovat.
- Zlepšuje spánek. Budí vás v noci kašel či rýma a ráno se cítíte unavení? Potom pomůže čistička vzduchu umístěná v ložnici.
Upozornění: Nezapomeňte, že filtr čističky vzduchu je potřeba v určitých doporučených intervalech vyměňovat nebo čistit (pokud je omyvatelný). Údržbu přístroje tedy nepodceňte, pokud chcete, aby efektivně fungoval.
Čistička vzduchu usnadní práci – pravidelnému úklidu se ale nevyhnete
I přesto, že si v interiéru pomůžete čističkou vzduchu, pravidelnému úklidu domácnosti se zkrátka nevyhnete. Abyste žili ve zdravém prostředí, vsaďte na následující:
- Důkladně byt vysávejte (zejména v ložnici) a vytírejte šetrnými čistícími prostředky.
- Otírejte také zaprášené plochy nábytku v domácnosti.
- Pravidelně vyměňujte (perte) ložní prádlo nebo deky na sedačce – hlavně v případě, že máte domácí mazlíčky.
- Nezapomeňte v domácnosti větrat v pravidelných intervalech.
- A v neposlední řadě se pokuste vyhnout kouření v domácnosti.
Čistička vzduchu: Jak ji vybrat?
Když už se rozhodnete do čističky vzduchu investovat, pečlivě vybírejte typ. Zaměřit byste se měli na tyto základní parametry: druh filtrace, hlučnost, spotřeba energie a vzduchový výkon.
- Druh filtrace: na trhu jsou běžně dostupné čističky vzduchu s HEPA filtrem (jsou nejdoporučovanější), s elektrostatickým filtrem, s uhlíkovým filtrem a s antibakteriálním filtrem. Existuje však i produkt s UV lampou likvidující alergeny a jiné patogeny.
- Hlučnost: uvádí se v decibelech. Platí tedy – čím vyšší hodnota dB, tím vyšší hlučnost. Pohybovat by se měla hlučnost v ideálním případě mezi 30 až 40 dB – preferujte nižší, pakliže čističku umisťujete do ložnice, aby vás nerušila během spánku.
- Spotřeba energie: zde budete sledovat hodnotu příkonu, který je uváděn ve Wattech. Nejčastěji se setkáte s příkonem mezi 30 až 60 W. Čističky vzduchu obecně platí za úsporné spotřebiče, jejichž provoz vás vyjde maximálně do stokoruny měsíčně.
- Vzduchový výkon: tento parametr je důležitý, neboť vám dává informaci, kolik metrů krychlových vzduchu projde za hodinu čističkou. Mnoho čističek vzduchu má však uvedeno již v produktových listech, do jak velké místnosti jsou doporučované (obvykle v metrech čtverečních) – tedy nemusíte složitě počítat, zda je dané zboží vhodné pro tu či onu místnost.
Neméně důležitým parametrem pro výběr čističky vzduchu je samozřejmě i její cena. Tento produkt se obvykle pohybuje v cenové relaci od jednotek tisíc korun až po desítky či stovky tisíc korun. V tomto ohledu záleží na vašich preferencích. Každá čistička vzduchu má totiž jiné vlastnosti či přídatné funkce. Na trhu dokonce najdete i takové, které mají k dispozici zvlhčovač vzduchu nebo třeba Wifi připojení – můžete je tak ovládat na dálku ze svého chytrého telefonu a sledovat přes doporučenou aplikaci kvalitu ovzduší v domácnosti.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku