Vyrobte si vlastní přírodní osvěžovač vzduchu. Snadno a za pár korun
Kdo by nevyužíval osvěžovač vzduchu? Doma zařídí, že to bude krásně vonět. A perfektně si poradí i s prostorem auta. Jenže osvěžovače vzduchu, které jsou běžně k mání v obchodech, jsou plné chemie a zbytečně drahé. Poradíme vám, jak si snadno vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu.
Čerstvý vzduch i vůně by bezesporu měla být součástí každého domova. Jde o maličkost, která udělá hodně. Osvěžovač vzduchu zařídí příjemné prostředí. A podle toho, jaké vůně využijeme, tak se budeme i cítit. Vůně totiž naše rozpoložení značně ovlivňují. A tak nám osvěžovač vzduchu může zajistit i dobrou náladu.
Osvěžovač vzduchu za pár korun
Jestli chcete, aby vám to doma nebo v autě pěkně vonělo, a navíc bez chemických přísad, můžete si vyrobit vlastní osvěžovač vzduchu. A nebude vás to stát ani příliš času, ani peněz. Navíc osvěžovač vzduchu zvládnete hravě sami vyrobit i v případě, že nejste příliš zruční.
Osvěžovač vzduchu umí (téměř) zázraky
Pamatujte na to, že vnitřní prostředí obytných budov má významný vliv na zdraví. I kvalitu našeho života. Aby to u vás doma pěkně vonělo, je také třeba dodržovat zásady, bez kterých ani osvěžovač vzduchu neudělá zázraky. Například pravidelné větrání. Každé ráno bychom měli alespoň pět minut větrat průvanem v celém bytě či domě.
Syndrom nemocných budov: Jak může osvěžovač vzduchu pomoci?
Moderní budovy nejsou pro naše zdraví příliš vhodné. Přitom v nich musíme trávit velmi mnoho času. Minimálně osm hodin v práci, někdy déle. Jenže bylo i vědecky prokázáno, že moderní technologie stavitelství mohou mít vliv na kvalitu vnitřního prostředí. Zde sice osvěžovač vzduchu zázraky neudělá, ale může nám pomoci cítit se lépe. A rozhodně bude lepší volbou využít v práci přírodní osvěžovač vzduchu než běžně používané chemické vůně. Uvnitř budov se může skrývat spousta škodlivin – ftaláty, organické a těkavé látky, formaldehyd, kosmetické a čisticí přípravky a mnoho dalších. Nutným prostředkem k zajištění optimální kvality vzduchu ve vnitřním prostředí je proto větrání. To má obrovský vliv na zdraví i pohodu osob uvnitř budovy. Přírodní osvěžovač vzduchu pak může náladu jen vylepšit.
Osvěžovač vzduchu zajistí svěží vůni
Chcete-li přírodní osvěžovač vzduchu, který zajistí dobrou náladu a odstraní únavu, pak sáhněte po silicích z grapefruitu a citrónu. Na přírodní osvěžovač vzduchu budete potřebovat jednu čajovou lžíci lihu (může být i vodka), deset kapek grepfruitové silice a patnáct kapek citrónové silice. Vše důkladně promíchejte a nalijte do lahvičky o objemu 500 ml. Dolijte čistou vodou. Na přírodní osvěžovač vzduchu nasaďte rozprašovač a používejte dle potřeby.
Přírodní osvěžovač vzduchu: Vůně lesa do města
Pro relaxační vůni přírody můžete smíchat silice z jehličnanů. Takový přírodní osvěžovač vzduchu pak vyrobíte opět z jedné lžíce lihu. Do ní přidejte deset kapek z borovice nebo jedle, deset kapek jalovce a deset kapek z cedru. Promíchejte a nalijte opět do lahve s objemem 500 ml. Dolijte vodou, připevněte rozprašovač a můžete používat dle potřeby.
Mimochodem, jehličnany jsou skvělé i v případě, že máte doma krbová kamna. Při přikládání kápněte na poleno pět kapek silice. Během chvilky se místností budou linout velmi příjemná vůně. Krom jehličnanů můžete pro tento účet využít i služeb šalvěje nebo rozmarýnu.
Osvěžovač vzduchu do bytu
Do domácnosti se velmi hodí citrusy. Je to nejlepší osvěžovač vzduchu. Pohlcuje výpary z vaření, likviduje případné viry v ovzduší a pohlcují nepříjemný zápach. Domácí přírodní osvěžovač vzduchu však může být nejen z citrusy, ale pokud uklízíte například koupelnu či toaletu, můžete přidat i několik kapek eukalyptové silice. A bude mít zároveň vydezinfikováno. Silice můžete přidávat i přímo do vody, kterou omýváte například umyvadlo nebo wc.
Přírodní osvěžovač vzduchu na plotnu
Při vaření pak můžete jednoduše vyrobit parní osvěžovač vzduchu. Do kastrolu dejte citrón nebo pomeranč a přidejte i skořici, hřebíček nebo několik lístků máty. Nechte povařit. Směs krásně provoní celou kuchyň a zároveň odstraní nežádoucí zápach.
Diskuse k článku