Vyrobte si podzimní osvěžovače vzduchu na doma i do kanceláře
Osvěžovač vzduchu je doplněk, který je dnes už v každé domácnosti a nezřídka jej míváme i v kancelářích, aby místnost byla příjemně provoněná. Méně se už ale zajímáme o to, co vlastně takový osvěžovač vzduchu v sobě ukrývá a jestli je pro naše zdraví nezávadný. Rozhodně lepší je sáhnout po přírodní variantě osvěžovače. Případně si jej rovnou můžeme sami vyrobit. Je to jednoduché a nenákladné.
Osvěžovač vzduchu bez chemických přísad je pochopitelně možné koupit i v mnohých obchodech. Počítejte ale s tím, že za něj vydáte mnohem větší částku než za obyčejný chemický osvěžovač vzduchu. Přitom doma vykouzlíte přírodní osvěžovač vzduchu doslova za pár minut.
Osvěžovač vzduchu a čistý vzduch
Je nutné podotknout, že ač osvěžovač vzduchu umí příjemně osvěžit vzduch v místnosti, je i tak nutné pravidelně a dostatečně větrat. Právě větrání má velký vliv na zdraví a pohodu osob v budově. Zajišťuje přívod čerstvého vzduchu a odvod vzduchu vydýchaného, škodlivin, prachu, vlhkosti a pachů. Nedostatečné větrání má prokazatelně negativní vliv na zdraví.
Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?
Vůně pro dobrou náladu, které vám zaručeně zlepší náladu
Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu
Vykouzlí osvěžovač vzduchu svěží vůni?
Pokud máte rádi svěží vůně, zkuste si vyrobit domácí osvěžovač vzduchu s vůní levandule a grapefruitu, který navíc neutralizuje výpary vzniklé například při vaření. Budete potřebovat jednu čajovou lžíci vodky, patnáct kapek levandulové silice a deset kapek grapefruitové silice. Vše smíchejte v lahvi s rozprašovačem a přidejte půl litru vody. Ovšem pozor, tento osvěžovač vzduchu neaplikujte na tkaniny a dřevěné povrchy, mohly by se poškodit.
Přírodní osvěžovač vzduchu s vůní přírody
Máte-li rádi vůni lesa, pak smíchejte jednu čajovou lžičku alkoholu (například vodky nebo slivovice) s deseti kapkami santalové, borovicové a jalovcové silice. Důkladně promíchejte a přidejte půl litru vody. Máte-li krbová kamna, kápněte sem tam při přikládání na polena dvě kapky silice. V místnosti se rozhostí příjemná vůně. Dobrým tipem je cedrová, jalovcová, borovicová, ale i skořicová silice. Další možností je k hořícím polenům či uhlí přihodit snítku čerstvého rozmarýnu, šalvěje nebo levandule.
Antiseptický osvěžovač vzduchu
Jestliže se o vás pokoušejí bacily nebo jste nachlazení či nemocní, pak si můžete vyrobit snadný antiseptický osvěžovač vzduchu. Vám pomůže k tomu, abyste byli rychleji fit a lidé, kteří se vámi sdílejí domácnost, budou díky obsaženým ingrediencím lépe chráněni před případnými bacily. Smíchejte po dvaceti kapkách esenciální oleje z borovice, jalovce, levandule a eukalyptu. K nim přidejte panáka silného alkoholu a půl litru vody. Směs můžete použít například do rozprašovače, případně do elektrického difuzéru.
Čisté byliny pro osvěžovač vzduchu
Chcete-li využít sílu čerstvých bylin, pak pochopitelně můžete. Čerstvě natrhané byliny příjemně provoní místnost a vydrží ve váze s vodou i přes týden. Můžete je také sušit a vytvořit bylinné potpourri. Nejlépe se hodí levandule, meduňka, rozmarýn nebo máta. Vůni můžete podpořit bylinnými silicemi, které nakapete na kosmetický tampon a vložíte do mělké misky. Příjemné vůně docílíte i pár kapkami vanilkového extraktu.
Osvěžovač vzduchu s citrusy neutralizuje pachy
Například výpary vznikající při vaření se velmi rychle rozšíří po kuchyni. Pro osvěžení vzduchu během vaření vložte do rendlíku několik plátků citrónu nebo pomeranče, zalijte několika hrnky vody a půl hodiny povařte. Nezakrývejte poklicí. Pokud máte rádi kořeněné vůně, můžete přidat pár kousků skořice a několik hřebíčků. Nemáte-li místo na plotně, položte na radiátor misku s vodou, do ní dejte několik plátků citrónu a pokapejte citrónovou silicí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku