5 jednoduchých tipů, jak udržet zdravý domov i v zimě
Přes zimu vzduch v domě hůř cirkuluje, což může přispívat ke množení mikrobů. Mimo jiné. Chcete-li mít zdravý domov, pak je třeba, abyste věnovat více času a úsilí na to, aby byl uvnitř čistý vzduch. A jen větrání stačit opravdu nemusí.
Ač si říkáme, jak jistě máme doma zdravé prostředí, nemusí tomu tak být. Vzduch doma může být 5-10krát více znečištěný než vzduch venku. Tedy účinné větrání je pro zdravý domov rozhodně nebytné. Větrejte rychle, nejlépe průvanem. A co dál můžeme udělat pro zdravý domov v zimě?
Co dělat, aby poinsettie neboli vánoční hvězda krášlila váš domov po celý rok?
Jak šetřit své finance i zdraví pomocí rekuperace vzduchu
Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu
Zdravý domov: Hygiena ochrání zdraví
Nic se nemá přehánět, ani nadměrný úklid není potřeba. Místo spousty chemických prostředků raději přidejte do vody na mytí podlah trochu dezinfekce. Přeci jen, právě nyní je období, kdy se rychle množí bakterie a viry. Tedy nejrůznější respirační onemocnění mají cestu k nám domů otevřenou. Nebojte se omýt dezinfekcí také kliky, splachování na wc, záchodou mísu, zástěny atd. Zkrátka místa, kterých si jinak příliš nevšímáte. Místo klasické chemické dezinfekce můžete využít například i služeb citrónového nebo eukalyptového esenciálního oleje. Oba dokonale dezinfikují a navíc váš domov skvěle provoní. Stejně tak se pokuste vyměnit klasické chemické čisticí a mycí prostředky za přírodní. Místo pracího prášku používejte mýdlové ořechy. Místo čističů zase třeba jedlou sodu a ocet. A nezapomínejte pravidelně utírat prach.
Zdravý domov: Nepřetápějte a zvlhčujte
Čím větší zima venku je, tím větší tendence přitápět doma máme. To však není ta správná cesta. Jednak bakterie a roztoči teplo milují. A druhak se budete potýkat s obrovskými teplotními změnami, půjdete-li ven či z venku domů. Pokuste se udržet doma konstantní teplotu. Nastavte termostat třeba na 21 stupňů a tuto teplotu udržujte. Mělo by vám být příjemně, nikoliv horko. Zároveň sledujte i optimální vlhkost, která je pro zdravý domov nezbytná. Příliš vlhké prostředí vede k alergiím a respiračním problémům. Pokud je příliš suchý vzduch, vysychají sliznice. Ideální vlhkost by se měla pohybovat okolo 50 procent.
Tip: S udržením zdravé domácnosti v zimě vám také dokáže výrazně pomoci větrání s rekuperací. Rekuperace zajišťuje stálý přísun čerstvého vzduchu bez nutnosti větrat a zároveň snižuje hladinu vlhkosti v domácnosti, což vám doma zajistí zdravější a příjemnější atmosféru.
Zdravý domov: Pořiďte si spoustu rostlin
Existují rostliny, které fungují jako taková přírodní čistička vzduchu. Patří mezi ně například toulitka, břečťan, areka, banánovník, zelenec, tchýnin jazyk, lopatkovec… Tyto rostliny mají příznivé účinky na zdravý domov. Rozmístěte je rovnoměrně po bytě. Nejen, že to bude hezky vypadat, ale zároveň budete mít ochránce zdravého domácího prostředí.
Zdravý domov: Voňavý vzduch
Chcete-li doma provonět vzduch, zvlášť třeba nyní před Vánoci, zapomeňte na chemické vůně, konvenční svíčky a v drogeriích běžně dostupné syntetické domácí parfémy. Místo toho raději využijte služeb esenciálních olejů. Pořiďte si nejlépe difuzér, nalijte do něj vodu, přidejte pár kapek vybraného esenciálního oleje nebo směsi a rozptylujte po místnosti. Například tymián, eukalyptus, pomeranč nebo grep dokonale vyčistí vzduch a jsou i prevencí respiračních onemocnění. A směs pomeranče, hřebíčku a skořice zase dokonale navodí vánoční atmosféru.
Zdravý domov: Lůžkoviny a záclony
Nejlepší čas vyprat ložní prádlo a záclony či závěsy v celém bytě je právě nyní. Usazuje se na nich totiž pořádné množství prachu. Lůžkoviny vyperte na 60 stupňů, abyste zlikvidovali veškeré roztoče a mikroby. Záclony a závěsy po vyprání ihned znovu pověste. Rychleji uschnou a hezky vám to doma provoní. A zdravý domov můžete ještě podpořit důkladným, nejlépe mokrým vysáváním. I v koberci se udržuje spousta prachů a nevítaných “breberek”. Důkladným mokrým čištěním je hravě odstraníte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku