Co nejíst při bolestech hlavy
Výživa pro nervovou soustavu
Aby mozek a nervový systém správně fungovali, potřebují dostatečný příjem vitamínů skupiny B. Při chybějícím vitaminu B se může dostavit podrážděnost, nervozita, únava, ale také deprese. Pro správnou činnost mozku a celé nervové soustavy potřebujeme také minerály, a to především hořčík a nenasycené mastné kyseliny, obsažené v ořeších. Naopak nadměrné množství cukru a umělé přísady v potravinách nervovou soustavu negativně ovlivňují a dokonce způsobují změny v chování.
Co na migrény a bolesti hlavy?
Příčin bolestí hlavy je mnoho, jedna z nich je stres a nervové napětí. Zatím nebyla zjištěna potravina, která odstraňuje bolest hlavy, ale ví se o těch, které ji zhoršují nebo zapříčiňují. Jakmile ucítíte první náznak bolesti hlavy, vyhněte se těmto potravinám: Alkohol, čokoláda, uzené sýry, měkkýši, konzervované maso, přísady do jídel, bílý cukr, mléčné výrobky, zmrzlina a citrusové plody.
Zde jsou další tipy, které potraviny mají negativní vliv na ostatní neurotické a psychické problémy:
-
Deprese
Při depresích bývají časté sklony k přejídání se sladkostmi a tučnými jídly, to ale pouze tento stav zhoršuje. Při nezvladatelné chuti na sladké je vhodnější vzít si sušené ovoce, melasu nebo med, tyto potraviny obsahují vitamíny a minerály, díky kterým se sacharidy snáze z těla odbourají. Jako strava je při depresích vhodný oves, pšeničné klíčky a cizrna – připravené jednoduchým způsobem. Dále všechny druhy ořechů, avokádo, pivovarské kvasnice, mateří kašičku a potraviny obsahující lecitin, kyselinu listovou, a vitaminy B1, B6, C. Omezit nebo úplně vyloučit by se měl cukr, alkohol, povzbuzující nápoje a nasycené tuky.
-
Stres
Stres přichází, když člověk není schopen vyrovnat se s každodenní zátěží, ať psychickou či fyzickou. Stres ovlivňuje srdce, kardiovaskulární a imunitní systém. Tělo je oslabené a náchylné k různým onemocněním, většinou infekčním, ale také k rakovině. Při stresu je vhodné konzumovat ořechy, cizrnu, pšeničné klíčky, proteiny a sacharidy, vitaminy skupiny B a vitamin C. Vyhněte se alkoholu, bílému cukru a povzbuzujícím nápojům.
-
Nervozita
Při nervozitě tělo reaguje i na běžné podněty nepřiměřeně. Nejčastěji nervozitu vyvolávají návykové látky, jako káva, alkohol, tabák, drogy. Nejprve přichází uvolnění a úleva, poté se ale dostavuje podráždění ještě ve větší míře. Tyto látky narušují citlivou rovnováhu nervové soustavy. Nervozitu zmírňuje vydatná snídaně, která předchází hypoklykemii (nedostatku cukru v krvi) a pravidelné jídlo. Dbejte na dobrý spánek a pravidelný pohyb. Ke konzumaci se doporučuje oves a pšeničné klíčky, slunečnicová semínka, para a vlašské ořechy, kešu, avokádo, hlávkový salát, hrášek, maracuja, meruňky. Omezte nebo vylučte alkohol, cukr a povzbuzující nápoje.
-
Nespavost
Strava velmi ovlivňuje kvalitu spánku. Doporučuje se 2-3 hodiny před spánkem nejíst, obzvláště ne tučná a těžká jídla. Pijte bylinný čaj s medem - má sedativní účinky. K jídlu se doporučuje oves, hlávkový salát, med a nápoje ze sladu. Vyhněte se povzbuzujícím nápojům, čokoládě, koření, masu, nealkoholickým nápojům, zralým sýrům a proteinům.
-
Hyperaktivita a agresivita
Na poruchy chování má strava značný vliv. Bylo prokázáno, že nedostatečná snídaně způsobuje u dětí , ale i u dospělých nervozitu, dostavuje se únava a podrážděnost a objevují se sklony k agresivitě. Ve stravě omezte umělé přísady do jídel, bílý cukr, povzbuzující nápoje a alkohol a také maso a bílé pečivo. Doporučuje se jíst celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a vitamin B1.
-
Úzkost
Úzkost je bezdůvodný emotivní stav provázený psychosomatickými příznaky, jako jsou zrychlení srdeční činnosti, žaludeční bolesti, podrážděním střev. Z hlediska stravování mají na úzkost negativní vliv nevyvážené redukční diety se sníženým obsahem sacharidů, vitaminů a minerálů, dále pití alkoholických a povzbuzujících nápojů a užívání návykových látek. Doporučuje se jíst pšeničné klíčky, celozrnné potraviny, banány, ořechy, jogurt, vitamin B6 a hořčík.
Diskuse k článku