Domácí zubní pasta a její výhody: Vyjde vám levněji a chrup stejně dobře vyčistí jako ta kupovaná!
Domácí zubní pasta obsahuje pouze přírodní ingredience, které vašemu chrupu rozhodně neuškodí. Kromě jiného s ní ušetříte i rodinný rozpočet. Dokonale zuby vyčistí, vybělí a dutinu ústní vydezinfikuje. Potřebujete jen tři běžně dostupné složky a výsledek je na světě!
Pokud přemýšlíte nad tím, jaké že to suroviny domácí zubní pasta obsahuje, zde je jejich výčet: je to kokosový olej, který má antimikrobiální účinky, jedlá soda, jež zuby skvěle vybělí a několik kapek éterického oleje z máty peprné. Ta vám dodá svěží dech. Je to tak jednoduché a přitom účinné!
Domácí zubní pasta a její výhody: Jak si čistili chrup v dávných dobách?
Nejprve nahlédněme tak trochu pod pokličku historie domácí zubní pasty. Například ve starověkém Egyptě lidé neznali dnes nám známé složky, tudíž používali k očistě chrupu například popel ze spálených volských kopyt. Zní to dost nevábně, ale je tomu tak. Jako další přírodní ingredienci na čištění zubů Egypťané dle všeho užívali i semleté vaječné skořápky. Když se ale ponoříme do dějepisu hlouběji, zjistíme, že člověku pravěkému stačil třeba jen obyčejný klacík. V dnešní době máme bohudík na výběr i celou řadu jiných variant hygieny dutiny ústní, ovšem někteří jedinci stále dávají přednost jakési přírodní metodě a s oblibou skupují kartáček zvaný Siwak Miswak, který vás do doby pravěké tak trochu opět zavede.
Domácí zubní pasta je přírodní, levná a efektivní. Jaké složky obsahuje ta průmyslově vyráběná?
Obecně se dá říct, že zubní pasta plní funkci preventivní a terapeutickou. Jejím pravidelným používáním tak předejdete tvorbě kazů, preventivně zapůsobíte proti vzniku paradontózy, eliminujete zubní kámen a odstraníte nežádoucí plak. Většina produktů kromě jiného také chrup vybělí. A co všechno vlastně obsahuje kupovaná zubní pasta? Zde je malý přehled:
- Složky působící proti tvorbě kazu, jako například fluorid: ten pomůže k takzvané remineralizaci chrupu. Dokáže zastavit tvorbu kazu v počátku. Domácí zubní pasta by tuto složku neměla raději obsahovat. Ve vyšším množství totiž může být toxická.
- Antihypersenzitivní složky: do těch spadá například fluorid cínatý, draselné soli, amorfní fosforečnan vápenatý, kasein fotopeptidu a fosforečnan vápenatý.
- Antimikrobiální složky: sem patří triklosan, citrát zinečnatý anebo již zmíněný fluorid cínatý.
Dále pak zubní pasta z drogérií obsahuje některé abrazivní látky na bázi oxidu křemičitého a enzymy, které odstraňují nežádoucí zabarvení chrupu. Také v některých produktech naleznete například sacharin, glycerol a peroxid vodíku.
Domácí zubní pasta a její jednoduchá výroba
Jak již bylo uvedeno, domácí zubní pasta se může skládat i z pouhých tří ingrediencí. Nyní si prozradíme, jak produkt vyrobit. Na směs k čištění chrupu si připravte čtyři lžíce povoleného kokosového oleje, dvě lžíce jedlé sody a 30 až 40 kapek éterického oleje s aroma máty peprné. Směs umíchejte v uzavíratelné čisté nádobě a uložte na temnější místo, například do koupelnové skřínky. Použijte na kartáček menší množství směsi a zuby jako obvykle vyčistěte - ráno a večer.
Domácí zubní pasta a její složení: Jaké další ingredience může obsahovat a jakým se raději vyhnout?
A na závěr si ještě uveďme, jaké další ingredience může efektivní domácí zubní pasta obsahovat. Přidat do ní můžete například jemnou mořskou sůl, prášek do pečiva (nahradí jedlou sodu), guarovou gumu ve formě prášku (ta zubní pastu zahustí a prodlouží její trvanlivost), kurkumu (podpoří bělení chrupu a jeho remineralizaci), stevii, xylitol anebo jiné éterické oleje dle obliby. Vyhnout byste se pak měli při vlastnoruční výrobě pasty na zuby například těmto látkám: sacharinu, glycerinu, peroxidu vodíku, propylenglykolu, nebo triklosanu.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku