Homeopatie je účinná alternativní metoda

Homeopatie jako jemný způsob celostního léčení. S čím vším nám může pomoci?

Homeopatie je poslední desetiletí značně na vzestupu. Jde o šetrnou metodu, která si umí poradit s mnoha zdravotními obtížemi. Homeopatie je poměrně mladý druh alternativní medicíny. Objevil ji německý lékař dr. Samuel Hahnemann, který žil v 18. – 19. století.

Jak tedy vlastně vznikla homeopatie? Dr. Hahnemann vystudoval medicínu, nechtěl ale praktikovat tehdejší škodlivé a toxické lékařské (pouštění žilou, pijavico, „toxické“ léky). Aby se uživil, začal překládat cizojazyčnou odbornou literaturu. Při překladu práce dr. Cullena o malárii se setkal s autorovým názorem, že chinin léčí malárii, protože má horké a svíravé účinky. Tehdejší medicína rozlišovala podle Hippokrata nemoci i léky na vlhké, suché, horké, studené apod. Hahnemannovi se toto vysvětlení účinku chininu nezdálo, protože znal jiné léky stejně hodnocené, které neměly na malárii žádný léčebný účinek. Domníval se, že důvodem účinnosti musí být něco jiného.

Historie homeopatie

Napadlo ho proto, že zkusí užívat chinin. Po několika dnech užívání začal mít příznaky malárie. Silnou zimnici, třesavku, posléze mu vystoupila horečka a začal se potit. Nápadná podobnost příznaků vyvolaných chininem a příznaků malárie mu vnukla myšlenku, že právě schopnost vyvolat příznaky podobné malárii je základem účinnosti chininu při její léčbě. Rozhodl se svou teorii ověřit a začal v lékařské literatuře vyhledávat případy, kdy došlo k trvalému nebo aspoň dlouhodobému vyléčení nějaké nemoci. Věděl, že již Hippokrates uvedl, že nemoc lze léčit prostředkem s účinkem opačným nebo podobným (homo – podobný, odtud homeopatie). Přičemž prostředek s podobným účinkem byl považován na trvalejší. Hahnemann zjistil, že kdykoli došlo k takovému vyléčení, způsobil ho léčebný prostředek homeopatický. Vztahy mezi různými nemocemi Hahnemann pečlivě pozoroval a popsal pravidla, kterými se řídí.

Čtěte také:

Homeopatika na chřipku – z čeho můžeme vybírat?

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Homeopatie: Dlouze zkoumaná metoda

Hahnemann si velmi dobře uvědomoval, že léčit jednu nemoc druhou není ideální, proto hledal léky, jejichž účinek by se dal řídit. Začal tedy systematicky zkoušet různé léky. Používal tehdy běžně dostupná léčiva, ale v mnohem menších dávkách, aby nebyla toxická. Během svého života vyzkoušel a používal asi stovku léků. Používal tedy to samé, co jeho konvenční kolegové, ale v jiných dávkách a podle jiných indikací. Na konci 19. století se alopatický a homeopatický seznam používaných léků v podstatě shodoval. Hahnemann měl velké úspěchy. Rozkvět homeopatie v 19. století stál především na úspěšném léčení infekčních nemocí. Běžná medicína mívala úmrtnost při epidemiích řádově desítky procent, homeopatie řádově procenta. Tyto zkušenosti se opakovaly v čase i na různých místech světa.

Odborná homeopatie

Homeopatie je vědecká. Má ucelený systém, umí vyhodnotit stav zdraví pacienta, ví přesně, jak se nemoc a uzdravení má vyvíjet, je schopna vyhodnotit postup léčby. Dokáže dát řád potížím pacienta. Navíc je od běžných léčiv mnohem levnější. Homeopatie se i dnes těší stálé oblibě a podpoře v zemích, jako je Indie, Brazílie, Mexiko apod. Právě tam, kde se osvědčila a kde nemají peníze na drahé západní léky. Homeopatická praxe v těchto zemích ukazuje, že jde o medicínu účinnou, levnou a bez vedlejších účinků.

Homeopatické léky jsou velmi ředěné

Je homeopatie lék nebo placebo?

Homeopaté používají substance různého původu – minerály, rostliny, zvířata, ale i produkty nemoci nebo moderní chemické látky – připravené metodou potencování. Léky se standardně podávají v podobě cukrových kuliček nebo lihového roztoku. A jak vypadá návštěvu homeopata? Nebude ho tolik zajímat diagnóza. Ale především váš psychický stav, povaha, okolnosti, za kterých nemoc vznikla, chuťové preference, spánek atd. Již Hahnemann si totiž všiml, že nemoc i homeopatický lék mění psychický stav. Proto se v homeopatii příznaky posuzují podle hierarchie: nejvýše stojí psychické, pak emocionální, generálie (tj. menses, spánek, regulace teploty, chutě apod.) a nejníže fyzické přiznaky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

  • Lucie

    15:41 31. 12. 2020 0
    podle mně je to pouze placebo. na mně a moje děti to nějak nefunguje. Co ale vím, že zabírá josu probiotika laktobacily
    • Lukina

      21:36 31. 12. 2020 +1
      Probiotika jsou snad o uplne necem jinem. O strevech hlavne. Homeopatika resi problemy cloveka spise celostne. To je jakoby nekdo zpochybnil ucinnost bylin a rekl, ze mnohem lepsi treba meditace.

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.