Jak je to ve skutečnosti s cholesterolem ve vejcích?

Jsou vejce zdravá nebo nám mohou spíš uškodit? Jaká je pravda?

Vejce byla ještě nedávno zapsána na černé listině potravin. Říkalo se o nich, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Moderní výzkumy však přišly na to, že to byl omyl.

Vejce byla celou dobu dehonestována zbytečně. Zjistilo se, že jsou naopak zdraví velmi prospěšné. Obsahují totiž celou paletu živin a mohou dokonce i předcházet mnohým chorobám.

Vejce a jejich druhy. Vyznáte se v nich?

V případě, že hovoříme o vejcích, obvykle máme na mysli vejce ptačí, převážně tedy slepičí. Ovšem konzumují se i vejce křepelčí, husí, kachní, pštrosí, bažantí a také vejce perliček (hlavně v Africe) a racků (ve Velké Británii a Skandinávii). Na živiny bohatá jsou i vajíčka šnečí či rybí, takzvaný kaviár. Ptačí vejce se rozlišují podle velikosti a barvy skořápky, jejich nutriční hodnoty jsou ale velmi podobné. Barva skořápek nemá spojitost se složením bílku a žloutku, hlavní roli hraje druh ptáka, způsob chovu a používané krmivo. Vejce domestikovaných vodních ptáků, jako jsou husy a kachny, mívají o něco vyšší obsah tuků a slabě olejnatou příchuť a častěji bývají infikována salmonelami. Křepelčí vejce a světle tyrkysová vejce chilských slepic Araukana by údajně měla být chudší na cholesterol, nicméně žádný výzkum toto nepotvrdil.

Čtěte také:

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Vejce benedikt s holandskou omáčkou

Chov pštrosů vám zajistí chutná vejce i maso. Pštros dvouprstý potřebuje jen dostatek prostoru a kvalitní stravu

Vejce a optimální skladování

Navzdory tomu, co se říká, bychom vejce v žádném případě neměli umývat. Zvyšuje se totiž tak propustnost skořápky pro vzduch i patogenní mikroorganismy. Vejce bychom měli skladovat špičkou dolů v nenasákavých stojáncích a ve stálé teplotě, nejlépe v rozmezí od 5 do 8 °C. 

Složení vejce: Bílek a žloutek

Vaječná skořápka neboli přirozený tvrdý křehký obal vejce je tvořena převážně uhličitanem vápenatým, v menší míře je obsažen i uhličitan hořečnatý, fosforečnany vápníku a hořčíku a barviva. Pod skořápkou se nacházejí dvě papírové blány. Pod papírovými blánami je tekutý bílek, z nějž devadesát procent tvoří voda a deset procent bílkoviny. Sacharidy jsou přítomny pouze v nepatrném množství a tuky prakticky vůbec, z mikroživin jsou v bílku zastoupeny hlavně vitamíny skupiny B. Uprostřed bílku je pak poutky napojenými na blány upevněn žloutek. Polovinu obsahu žloutku tvoří voda, více než čtvrtinu tuky, okolo patnácti procent bílkoviny, devět procent lecitin a jen necelá čtyři procenta sacharidy, je ale bohatý na vitamíny a minerály. 

Fámy o vejcích už byly vyvráceny, jde o velice prospěšnou potravinu

Složení vejce: mikroživiny

Vejce jsou samozřejmě zdrojem tuků a bílkovin, vynikají obsahem aminokyselin s antioxidačnímu účinkytryptofanu a tyrosinu. Tryptofan má blahodárné účinky i na spánek. Z celého vajíčka je pak nejvýživnější žloutek. Ten je velmi bohatý na vitamíny a minerály. Zastoupeny jsou hlavně vitamíny A, D, E, K vitamíny skupiny B, karotenoidy (lutein a zeaxanthin), koenzym Q10, selen, síra (sirné látky ve vejcích obsažené podporují imunitní systém a rovněž kvalitu vlasů a nehtů), železo, zinek, vápník a fosfor. Žloutky také obsahují životně důležité a zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny ikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA).

Vejce: V hlavní roli cholesterol

Přibližně tři čtvrtiny cholesterolu si lidské tělo vyrábí v játrech samo, je nezbytný pro stavbu buněčných membrán, tvorbu žlučových kyselin, vitamínu D i hormonů. Sám o sobě problémy nezpůsobuje, pouze zalepuje místa v cévách poškozená zánětlivými procesy. K zánětlivému prostředí v organismu přispívá vysoká konzumace sacharidů, omega-6 mastných kyselin a trans tuků, stres, kouření a nízká hladina vitamínu C. Jenže vejce tu až takový vliv nemají. Naopak, jsou i schopny mírně snižovat hladinu “špatného” cholesterolu. U naprosté většiny lidí proto nepředstavuje ani denní konzumace vajec žádný problém, naopak tedy může mít preventivní až léčebný charakter. Vejce mohou pomáhat v boji proti kardiovaskulárním chorobám, vysokému tlaku krve, cukrovce 2. typu a obezitě.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?