Jak je to ve skutečnosti s cholesterolem ve vejcích?

Jsou vejce zdravá nebo nám mohou spíš uškodit? Jaká je pravda?

Vejce byla ještě nedávno zapsána na černé listině potravin. Říkalo se o nich, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Moderní výzkumy však přišly na to, že to byl omyl.

Vejce byla celou dobu dehonestována zbytečně. Zjistilo se, že jsou naopak zdraví velmi prospěšné. Obsahují totiž celou paletu živin a mohou dokonce i předcházet mnohým chorobám.

Vejce a jejich druhy. Vyznáte se v nich?

V případě, že hovoříme o vejcích, obvykle máme na mysli vejce ptačí, převážně tedy slepičí. Ovšem konzumují se i vejce křepelčí, husí, kachní, pštrosí, bažantí a také vejce perliček (hlavně v Africe) a racků (ve Velké Británii a Skandinávii). Na živiny bohatá jsou i vajíčka šnečí či rybí, takzvaný kaviár. Ptačí vejce se rozlišují podle velikosti a barvy skořápky, jejich nutriční hodnoty jsou ale velmi podobné. Barva skořápek nemá spojitost se složením bílku a žloutku, hlavní roli hraje druh ptáka, způsob chovu a používané krmivo. Vejce domestikovaných vodních ptáků, jako jsou husy a kachny, mívají o něco vyšší obsah tuků a slabě olejnatou příchuť a častěji bývají infikována salmonelami. Křepelčí vejce a světle tyrkysová vejce chilských slepic Araukana by údajně měla být chudší na cholesterol, nicméně žádný výzkum toto nepotvrdil.

Čtěte také:

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Vejce benedikt s holandskou omáčkou

Chov pštrosů vám zajistí chutná vejce i maso. Pštros dvouprstý potřebuje jen dostatek prostoru a kvalitní stravu

Vejce a optimální skladování

Navzdory tomu, co se říká, bychom vejce v žádném případě neměli umývat. Zvyšuje se totiž tak propustnost skořápky pro vzduch i patogenní mikroorganismy. Vejce bychom měli skladovat špičkou dolů v nenasákavých stojáncích a ve stálé teplotě, nejlépe v rozmezí od 5 do 8 °C. 

Složení vejce: Bílek a žloutek

Vaječná skořápka neboli přirozený tvrdý křehký obal vejce je tvořena převážně uhličitanem vápenatým, v menší míře je obsažen i uhličitan hořečnatý, fosforečnany vápníku a hořčíku a barviva. Pod skořápkou se nacházejí dvě papírové blány. Pod papírovými blánami je tekutý bílek, z nějž devadesát procent tvoří voda a deset procent bílkoviny. Sacharidy jsou přítomny pouze v nepatrném množství a tuky prakticky vůbec, z mikroživin jsou v bílku zastoupeny hlavně vitamíny skupiny B. Uprostřed bílku je pak poutky napojenými na blány upevněn žloutek. Polovinu obsahu žloutku tvoří voda, více než čtvrtinu tuky, okolo patnácti procent bílkoviny, devět procent lecitin a jen necelá čtyři procenta sacharidy, je ale bohatý na vitamíny a minerály. 

Fámy o vejcích už byly vyvráceny, jde o velice prospěšnou potravinu

Složení vejce: mikroživiny

Vejce jsou samozřejmě zdrojem tuků a bílkovin, vynikají obsahem aminokyselin s antioxidačnímu účinkytryptofanu a tyrosinu. Tryptofan má blahodárné účinky i na spánek. Z celého vajíčka je pak nejvýživnější žloutek. Ten je velmi bohatý na vitamíny a minerály. Zastoupeny jsou hlavně vitamíny A, D, E, K vitamíny skupiny B, karotenoidy (lutein a zeaxanthin), koenzym Q10, selen, síra (sirné látky ve vejcích obsažené podporují imunitní systém a rovněž kvalitu vlasů a nehtů), železo, zinek, vápník a fosfor. Žloutky také obsahují životně důležité a zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny ikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA).

Vejce: V hlavní roli cholesterol

Přibližně tři čtvrtiny cholesterolu si lidské tělo vyrábí v játrech samo, je nezbytný pro stavbu buněčných membrán, tvorbu žlučových kyselin, vitamínu D i hormonů. Sám o sobě problémy nezpůsobuje, pouze zalepuje místa v cévách poškozená zánětlivými procesy. K zánětlivému prostředí v organismu přispívá vysoká konzumace sacharidů, omega-6 mastných kyselin a trans tuků, stres, kouření a nízká hladina vitamínu C. Jenže vejce tu až takový vliv nemají. Naopak, jsou i schopny mírně snižovat hladinu “špatného” cholesterolu. U naprosté většiny lidí proto nepředstavuje ani denní konzumace vajec žádný problém, naopak tedy může mít preventivní až léčebný charakter. Vejce mohou pomáhat v boji proti kardiovaskulárním chorobám, vysokému tlaku krve, cukrovce 2. typu a obezitě.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...