Kyseliny pro krásnou pleť. Vyznáte se v nich? Která kyselina je vhodná právě pro váš obličej?
Slovo “kyselina” v nás evokuje hodiny chemie na základní škole. Bublající zkumavky, agresivní tekutinu a obavy z ošklivých popálenin. Ale nebojte se, není čeho. Jestliže se kyseliny používají ve správných koncentracích, pak nám mohou být ku prospěchu. A zvlášť v péči o pleť mohou značně prospívat.
Kyselina salicylová, kyselina glykolová, kyselina mandlová, kyselina azelaová, kyselina askorbová… Je jich opravdu mnoho. Jestli netušíte, jak se v kyselinách vyznat, je tu právě pro vás srozumitelný průvodce. Zjistěte, která kyselina se hodí nejlépe na vaši pleť.
Kouzelné kyseliny
Kyseliny jsou velmi zajímavé, dalo by se říci až zázračné prostředky, které pomáhají v boji proti akné, vráskám, jizvám, stařeckým skvrnám a dokonce umí sjednotit i tón pleti. Jenže v obchodech s kosmetickými produkty se to nejrůznějšími kyselinami jen hemží a všechny slibují zázraky. Jak poznat, která kyselina je pro naši pleť ta správná? Je třeba se odrazit od toho, jakou máte pleť a co od kyseliny očekáváte. Pak už bude výběr toho správného produktu poměrně snadný.
Domácí masti a pleťové masky za pár korun a s viditeným efektem
Kyselina hyaluronová: Kosmetický zázrak, nebo jen obyčejný polysacharid?
Moringa olejodárná, cenná směsice vitaminů, antioxidantů i aminokyselin
Kyselina na akné
Zejména mladé dívky v době dospívání se potýkají s nepříjemnými pupínky na pleti a vzhledem k hormonální bouři, která u nich v tomto období probíhá, není jednoduché se jich zbavit. Podobně na tom mohou být i ženy v období těhotenství nebo po porodu. V boji s akné je osvědčeným a funkčním prostředkem kyselina salicylová. Umí dokonale vyčistit pleť a stará se o to, aby póry zůstaly čisté. Už jen to samo o sobě pomáhá akné redukovat. Kyselina salicylová se prodává v pleťových sérech i prostředcích na čištění pleti, většinou v koncentraci 0,5 až 2 procenta. Ve vyšších koncentracích se pak používá jako peelingový prostředek a rovněž jako prostředek pro odstranění bradavic a kuřích ok. Vzhledem k tomu, že je kyselina salicylová příbuzná kyseliny acetylsalicylové (aspirin), má i protizánětlivé vlastnosti. Což je rozhodně hodí i u léčby aknózní pleti.
Kyselina proti stárnutí
Kyselina glykolová je nejoblíbenější AHA (alfa-hydroxykyselina) kyselina, která se v péči o pleť používá. Kyselina glykolová je jeden z nejúčinnějších prostředků proti stárnutí pleti. Dokáže sjednotit tón pleti a “vygumuje” jemné vrásky. Obyčejně se do kosmetických produktů přidává v desetiprocentní koncentraci. Kyselina glykolová se využívá i v peelingových prostředcích. Ovšem pozor: použití kyseliny glykolové zvyšuje citlivost na slunce. Pokud ji tedy používáte, rozhodně nezapomínejte pleť chránit i ochranným solárním prostředkem s vyšším ochranným faktorem.
Kyselina pro sjednocení pleti
Kyselina mandlová je jednou z nejznámějším AHA kyselin. Získává se z hořkých mandlí. A stejně jako kyselina glykolová je skvělá pro prevenci akné, eliminaci jemných vrásek a vyrovnání pigmentace. Neproniká však do pleti tak hluboko, jako kyselina glykolová, tudíž pokožku i méně dráždí.
Kyselina na pupínky i hyperpigmentaci
Kyselina azelaová je látkou, která se běžně vyskytuje na povrchu pleti. Krom toho, že si umí poradit se silnější formou akné, také vyrovná pH pleti, reguluje produkci kožního mazu, likviduje bakterie, snižuje zánět a póry udržuje čisté. Kyselina azelaová je dobře snášeným prostředkem, přesto může u některých jedinců s extrémní citlivostí způsobit zarudnutí, štípání nebo olupování pleti.
Kyselina proti známkám stárnutí
Kyselina askorbová je nejběžnější, ve vodě rozpustná, forma vitamínu C. V péči o pleť se využívá pro své účinky proti stárnutí. Najdete ji ve většině anti-aging krémů. Podporuje tvorbu kolagenu a pleť pomáhá zpevňovat. Kyselina askorbová je rovněž silný antioxidant a chrání buňky před poškozením volnými radikály. Poradí si s pigmentovými i stařeckými skvrnami a sjednocuje tón pleti. Rovněž poskytuje ochranu pleti před poškození slunečním zářením. Kyselina askorbová je protizánětlivá, tedy je schopna poradit si s drobnými poraněními či jizvičkami, například po akné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku