Nejúčinnější byliny pro nemocné srdce. Mohou být doplňkem stravy, ale i léčivem
Srdce je nejdůležitějším orgánem lidského těla. Pracuje nepřetržitě a svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve do plicního či velkého tělního oběhu, čímž zprostředkovává přenos dýchacích plynů, živin a odpadních látek. Proto bychom se o něj měli starat, jak nejlépe můžeme.
Samozřejmostí by měla být kvalitní zdravá strava a hodně pohybu. Součástí našeho jídelníčku by měl být dostatek ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, vláknina a nejméně dvakrát týdně ryba. Pomoct si ale můžeme i bylinkami a vhodnými bylinnými čaji.
Máte nemocné srdce? I přírodní léčbu řešte s odborníkem
Musíme mít však stále na paměti, že domácí léčba srdce je pouze podpůrná k léčbě odborné. I když může být velmi účinná, musíme ji v tomto případě považovat za doplňkovou. A také v případě, že se rozhodneme některou z bylin vyzkoušet, měli bychom ji v každém případě konzultovat s odborníkem. Některé léky na srdce a přírodní prostředky se mohou vzájemně velmi ovlivňovat!
Energetické dráhy: Meridián srdce ovlivňuje lásku, radost i sebevědomí
Psychosomatika srdce: Jak se vyhnout onemocnění srdce?
Potraviny pro zdravé srdce: Rajčata, salát i sklenka červeného
Jmelí bílé pro nemocné srdce
Ačkoli ho většina lidí vnímá spíš jako vánoční dekorační doplněk, jmelí může být úžasným pomocníkem. Bílé kuličky jsou sice jedovaté, ale listy a stonky jsou léčivé a výrazně mohou posílit zdraví. Tato bylinka dokáže zmírnit bušení srdce, umí regulovat vysoký i nízký krevní tlak. Poradí si ale i s poruchami srdečního rytmu. Nejkvalitnější je jabloňové, hlohové a borové jmelí. Nejvíce účinných látek je v listech. Důležitá je i doba sklizně, nejvíce léčivých látek obsahují listy sebrané v březnu, listopadu a prosinci. Ze jmelí se nejčastěji využívá tinktura. Léčbu jmelím je však nutné konzultovat s lékařem. Překročení povoleného dávkování může mít totiž vedlejší účinky.
Kokoška pastuší tobolka na cévy i nemocné srdce
I kokoška má podobné účinky jako jmelí. Vysoký krevní tlak sníží a naopak. Tu na rozdíl od jmelí ale nemusíme předem louhovat. Stačí, když jednu lžičku přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, necháme chvíli odstát a po přecezení pijeme po doušcích ideálně dva šálky denně. Kokoška působí blahodárně také proti kornatění cév, napomáhá ovlivňovat funkci jater a sleziny. Umí rozpustit vápenaté usazeniny v krevních cestách, tím je prospěšná při chorobách srdce a krevního oběhu. Rovněž užívání doplňků stravy z kokošky by mělo být konzultováno s lékařem, protože může nepříznivě ovlivňovat účinky léků užívaných na krevní tlak či srdeční činnost. V žádném případě kokošku nesmí užívat těhotné ženy, protože ovlivňuje činnost hladkého svalstva a vyvoláním stahů může způsobit předčasný porod.
Hloh jednosemenný na zklidnění a bušení srdce
Hloh je jednou z nejúčinnějších bylinek při onemocnění srdce. Posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje i povzbuzuje jeho činnost, umí odstranit silné bušení i arytmii, rozšiřuje věnčité cévy srdce, zlepšuje i stabilizuje srdeční činnost a je ideálním pomocníkem při léčbě anginy pectoris. Mimo to umí velmi dobře snížit obsah cholesterolu v krvi. Čajovou směs připravte z květu hlohu, natě třezalky, natě srdečníku a natě meduňky. Dvě čajové lžičky této směsi zalijte 500 ml vroucí vody, přikryjte a nechte patnáct minut vylouhovat. Po přecezení pijte třikrát denně jednu třetinu výluhu.
Routa vonná pro pevné cévy i na nemocné srdce
Tento stálezelený polokeřík patří k voňavým darům jižní Evropy. Při správné péči ale roste a prosperuje i v severnějších polohách. Využívají se žluté květy, jemně dělené listy i malá černá semena. Díky obsahu flavonového derivátu rutinu zpevňuje v lidském těle cévy a brání praskání vlásečnic. Čaj připravujeme vždy pouze ze sušené bylinky, kdy jednu čajovou lžičku přelijeme čtvrt litrem vody, necháme vylouhovat, přecedíme a pijeme ideálně třikrát denně.
Srdečník obecný jako přírodní léčivo na nemocné srdce
Srdečník je bylinkou, která se v lidovém léčitelství hojně využívá na veškerá onemocnění kardiovaskulárního systému. Především pomáhá s vysokým tlakem, při srdeční slabosti a dokonce léčí i anginu pectoris.
Srdečník má na lidské tělo značně zklidňující účinky. Ne nadarmo se hojně přidává i do čajových směsí na chmury a depresivní stavy. Pro odvar použijeme jednu až dvě lžičky sušeného srdečníku, které povaříme dvě minuty v šálku vody. Pro výluh necháme stejné množství vylouhovat asi deset minut v horké vodě. Odvar i výluh pijeme dvakrát denně.
Kotvičník zemní zabírá na nemocné srdce i na neplodnost
Tato jednoletá bylinka pomáhá s problémy kardiovaskulárního systému, léčí onemocnění močového ústrojí a její pomoci je dokonce využíváno v případě léčby neplodnosti. Kotvičník je skutečně cenným pomocníkem při vysoké hladině cholesterolu, kterou umí účinně snížit. Dále tlumí zvýšenou tepovou frekvenci, jež může vést až k infarktu. Díky schopnosti rozšiřovat cévy umí účinně snižovat krevní tlak. V případě chorobného zvýšení krevní srážlivostí ji pomáhá optimalizovat. Popíjí se čaj z nati. Připravíte jej tak, že jednu čajovou lžičku sušené nati zalijete půl litrem vody a povaříte třicet minut. Scezený odvar nechte mírně zchladnout a vypijte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku