Ochlazení nablízku: Jak se na něj připravit? Změňte jídelníček

Ochlazení nablízku: Jak se na něj připravit? Změňte jídelníček

Blíží se podzim a s ním ochlazení. Jak je letos zvládnout s minimem zdravotních škod a psychických propadů? Cesta samozřejmě není jedna, stejně jako naše osobnosti nejsou stejné. Určitá pravidla však existují napříč všemi typy. Základem je samozřejmě správná a pravidelná podpora imunity, pohyb a změna jídelníčku, která odpovídá ročnímu období.

Ochlazení: Podpořte svá střeva

Střevní mikroflóra (mikrobiom) je považován za sídlo naší imunity. Jen pro úplnost: tenké střevo je zodpovědné za vstřebávání potřebných látek, tlusté střevo nás zbavuje všeho již neupotřebitelného či dokonce toxického. Pokud máme střevní spoje pevné a mikrobiom pestrý (k tomu přispívá i pestrá a vyvážená strava, ideálně přizpůsobená ročnímu období), pak je i naše imunita efektivnější. Jestliže je střevo naopak propustné, vzniká v těle řada zánětů, jež mohou vyústit v záněty chronické či nějakou z autoimunitních nemocí. To imunitu oslabuje. A bez funkční imunity se ochlazení špatně zvládá.

Ochlazení a změna jídelníčku

Uvědomte si, že změna jídelníčku by měla být postupná. Stejně jako léto pomalu přechází do podzimu. Důvodem je, že se mikroorganismy v našich střevech musí změně přizpůsobit, to znamená vybudovat si příslušné kolonie, jež jsou schopny dodanou potravu zpracovat. Jinak může i vhodná strava organismus paradoxně zatížit, případně být chvilkově nedostatečná. Tělo ji není schopno v dodatečné míře zpracovat.

Změna jídelníčku: Zařazujte potraviny, které zahřejí

Zatímco v létě jste si smlsli na okurce, salátu či cuketě, nyní bychom měli jídelníček obohatit spíše o potraviny, které naše tělo zahřejí. Letní dobroty totiž obsahují velké množství vody a zpravidla tělo ochladí. To samé platí pro potraviny, které dovážíme z „teplých“ krajů (pomeranče, citróny, mandarinky…). Výjimku tvoří banány. Lehkou nápovědou, jak se na podzim a při ochlazení stravovat nám může být naše zahrada. Příroda totiž ví, že změna jídelníčku je potřebná pro naši imunitu, ale i psychiku a kondici.

Mezi zahřívací potraviny patří: dýně, luštěniny, pohanka, vejce, tepelně opracované maso, vařená či grilovaná zelenina, chřest, kozí a ovčí sýry, zázvor, pepř, rozmarýn, skořice, hřebíček, křen, česnek a cibule, kakao (holandského typu), rýže… Neutrálně působí například kořenová zelenina či červená řepa.

Změna jídelníčku: Hledejte a kombinujte

S příchodem ochlazení samozřejmě není třeba rezignovat na zeleninu, která v syrovém stavu ochlazuje. Dalšími ochlazujícími potravinami jsou například kravské mléko, džusy, jogurty a například máta. Prvním krokem tedy je zeleninu tepelně opracovat, případně si připravit zeleninový (či masový vývar). Ten se ostatně považuje za stálici podpory imunity. V syrovém stavu je možné ji doplnit/kombinovat o kozí sýr, zálivku, semena, ořechy, švestky, luštěniny či mořské plody (ty patří mezi potraviny neutrální).

Změna jídelníčku tak nemusí být v potravině samotné, ale v její úpravě. Například kvalitně vás zahřejí, imunitně posílí a dodají imunitu snídaně v podobě obilných kaší, které doplníte o povařená jablka či hrušky. Nemusíte doslazovat! Pokud máte chuť na pomeranč. Zkuste ho s čerstvým zázvorem a trochou skořice.

 450

Ochlazení má vliv i na psychiku

Naše psychika je ovlivněna nejen momentální životní situací, množstvím prožívaného stresu a zdravotním stavem, ale také počasím. S podzimem a ochlazením ubývá světla a řada lidí podléhá chmurným myšlenkám. Dešťové plískanice také zrovna nepomáhají. Je třeba si uvědomit, že příroda se připravuje na zpomalení. Naše západní společnost se však od tohoto rytmu odtrhla a vyžaduje stálé výkony. Dopřejte si odpočinek. Nesnažte se dohonit léto. Vedle nižších teplot je to právě nedostatek světla je důležitým faktorem vedoucí k depresím. Osvětlete tedy své domovy, respektive upravte teplotu světla.

Ochlazení: 5 tipů, jak se bránit chmurám

  1. Sladké náladu nezlepší, naopak nás unaví a ochladí. I když možná chvilku pocítíte slast, když se sladkost ocitne v blízkosti chuťových buněk, rychlý příval energie obvykle opadne
  2. Cvičte. Kdo by nemiloval endorfiny, hormony štěstí! Při ochlazení je třeba se dobře rozcvičit a nepodcenit oblečení.
  3. Choďte ven. Moderní materiály nabízí nepromokavou úpravu, takže výmluvy nechte doma. Podzimní příroda dokáže nabídnout mnohé. Stačí jen sledovat proměnlivost.
  4. Otužujte se. Zvolit můžete saunování, ale také například ponory do ledové vody v přírodě či pod dohledem instruktorů.
  5. Zařaďte teplé snídaně. Změna jídelníčku v tomto duchu vaše tělo nejen nakopne, ale i ohřeje.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!