Otoky nohou vám nemusí komplikovat život. Co na oteklé nohy opravdu pomůže?
Nohy nám otékají, jsou těžké a někdy i bolestivé. Nejenom, že jsou oteklé nohy nepříjemné, ale také nám ztěžují každodenní činnosti. Otoky se mohou zhoršovat po dlouhém sezení, v teplém počasí nebo hormonálními výkyvy. Když nás trápí oteklé nohy, příčinou ale může být i vážnější zdravotní problém. Poradíme, jaké nemoci otoky nohou způsobují a co na oteklé nohy opravdu pomáhá.
Oteklé nohy: Příčina může být sedavá práce i hormonální změna
Když se objeví oteklé nohy, příčinou může být jak špatný životní styl, tak zdravotní problém. Zatímco mírnější otoky se objevují hlavně nevhodným každodenním režimem, za výraznějšími otoky může stát onemocnění. Způsob vzniku otoků je ale stejný. V cévách se správně drží tekutina, kde na sebe krevní bílkoviny vážou vodu. V některých případech ji ale cévy propouští do okolí. Zejména, když je tlak v cévách příliš velký. Tekutina se začíná hromadit mimo cévy a vznikají otoky. Co může otékající nohy zhoršovat?
- Zaměstnání, v kterém převážně sedíme. V nohách je příliš velký tlak. Stejně tak je nevhodné i dlouhé stání, například v práci, ve frontách nebo na výletech. Gravitace zvyšuje tlak v cévách.
- Mezi rizikové faktory, co na oteklé nohy působí, patří obezita a těhotenství.
- Oteklé nohy způsobují i horké lázně nebo sauna.
- Jestliže se u žen objeví oteklé nohy, příčina může spočívat i v menstruačním cyklu. Nohy otékají v období těsně před menstruací.
- Co na oteklé nohy nepomáhá, je také těsné oblečení. Opět, tlak v cévách se jím zvyšuje.
- Pokud nás trápí oteklé nohy, příčina může být i v hormonálních změnách a výkyvech.
- Nohy, které jsou dlouhou dobu ohnuté v koleni nebo skrčené mají také větší šanci otékat.
Nebojme se zjistit, co na oteklé nohy řekne lékař
Za oteklými nohy mohou bohužel stát zdravotní problémy. Ty sami doma nevyřešíme a musíme vyhledat lékaře. Pomůže nám najít řešení, co na oteklé nohy pomůže. Jaká může být zdravotní příčina oteklých nohou?
Žilní trombóza: V žilách se může objevit krevní sraženina. Ta žílu ucpe a brání proudění krve. Na zasažené noze se objeví bolestivý otok. Noha je také kvůli špatné cirkulaci krve chladnější a studenější.
Žilní nedostatečnost: Pokud se nás týkají oteklé nohy, příčina je nejčastěji právě žilní nedostatečnost. Aby krev mohla žílami proudit i směrem vzhůru, nachází se v žilách chlopně. Ty pomáhají krev pumpovat. Pokud ale chlopně a žilní stěny ochabují, krev se hromadí a vrací se zpět. Navíc vznikají křečové žíly. Řešením, co na oteklé nohy a křečové žíly pomůže, nemusí být vždy jen operace. Nebojme se proto lékaře navštívit.
Onemocnění srdce: I problémy se srdcem mohou způsobit otoky nohou. Takzvané pravostranné srdeční selhání je způsobené neschopností srdce přečerpávat krev do plic. Tekutina z krve se dostává do okolí. Můžeme vypozorovat i rychlý přírůstek na váze. Onemocnění nejen způsobuje oteklé nohy, příčina je závažnější. Srdeční selhání musí bezpodmínečně vyšetřit lékař.
Nemocné ledviny: Jestliže trpíme chorobou ledvin, skoro vždy se dostaví otoky nohou. Nejprve řešíme, co na oteklé nohy, a později se už otoky objevují na celém těle. Otok se vyskytuje na kotnících a poté postupuje směrem výše. Pro ledvinová onemocnění je charakteristické, že se otoky přesouvají a zároveň se objevuje i rychlé přibírání. Je potřeba navštívit doktora.
Jak na oteklé nohy? Pohyb, masáž a aloe vera
Oteklé nohy čas od času trápí každého z nás. Pokud jde o mírnější otoky, které nepřetrvávají po delší období, můžeme problému pomoci sami vhodnou změnou režimu. Co pomáhá na oteklé nohy?
- Dodržujme dobrý pitný režim. Při nedostatku tekutin v těle se voda zadržuje a vznikají otoky nohou. Klíčem k tomu, jak na oteklé nohy, je dostatečná hydratace.
- Omezme sezení. Pokud máme otoky ze sedavého zaměstnání, občasné procházky nám pomohou. Zlepší se nám krevní oběh.
- Nohy dávejme do vyvýšené pozice. Položením nohou na stůl nad úroveň srdce ulehčíme krevnímu oběhu. Zkusme alespoň na pár minut, za to několikrát za den. Na konci dne nám uleví studený ručník, který si pod nohy podložíme.
- Důležitá je masáž. Léčivý chladivý gel nám uleví. Na oteklé nohy je výborná rostlina aloe vera. Dejme si ale pozor, abychom sáhli po kvalitním gelu, který je vyroben z dužiny aloe vera. Při průmyslovém zpracování dochází ke ztrátě léčivých účinků aloe, které podporují krevní oběh a dokáží výrazně snižovat otoky nohou.
- Buďme v pohybu. Nezdravý životní styl, stejně jako obezita, mohou vést k otokům. Jak na oteklé nohy vyzrajeme? Právě pravidelným pohybem. Cvičení, běhání nebo plavání zlepšují celkové prokrvení organismu a zabrání otokům.
- Dejme si sprchu. Střídání teplé a studené vody zlepšuje krevní oběh – umožňuje lepší proudění krve.
Kvalitní aloe vera ulevuje od otoků
Rostlinka aloe vera je v tom, jak na oteklé nohy, obzvlášť blahodárná. Obsahuje hned několik látek, které s otoky pomáhají. Navíc působí jak zvnějšku, tak zevnitř. Má protizánětlivé účinky a ulevuje od bolesti a napětí. Aloe vera zklidňuje tkáň a podporuje krevní oběh. Gel z aloe vera aplikujme několikrát za den. Vmasírujme jej od kotníků směrem k lýtkům. Aloe vera dokáže působit i proti zadržování tekutiny v těle, stačí si dát dvě lžíce koncentrátu z aloe vera k snídaní. Pokud proto řešíme, co na oteklé nohy, aloe vera nám pomůže více způsoby. Dejme si ale pozor na kvalitu kupovaných produktů. Jak vypadá opravdu kvalitní přípravek z aloe vera?
- Přípravek je vyrobený z kvalitních rostlin z úrodných oblastí, které jsou starší jak 3 roky.
- Použitá aloe by měla být lisovaná za studena. Jinak přichází o své cenné látky.
- Gel či koncentrát musí mít vysoký podíl aloe vera.
- Nejlevnější variantou je výroba produktů z prášku, který se získává zpracováním aloe. Tak ale rostlina aloe vera přijde o většinu důležitých látek. Proto by přípravek měl být vyrobený ze 100% koncentrátu nebo šťávy z čerstvé aloe.
- Důležitý je neprůhledný obal, světlo aloe vera znehodnocuje.
Diskuse k článku