Jak se vyhnout zadržování vody v těle?
Zadržování vody v těle je problém, se kterým se během života potýkají zejména ženy. Některé přebytek vody trápí jen v období menstruace, někdy zavodnění ale dělá potíže trvale. Oteklé nohy, prsty, tváře nebo nafouklé břicho, to jsou některé z příznaků, které značí přebytek vody v organismu. Co může signalizovat problém a jak se zadržování vody vyhnout?
Zadržování vody v těle může mít banální příčinu, jakou je například špatná životospráva, někdy ale může značit vážný zdravotní problém jako onemocnění srdce, ledvin, štítné žlázy a jater. Pokud tedy nadměrné zadržování vody přetrvává, je nezbytné navštívit lékaře. Neměli bychom proto podceňovat ani nenápadné příznaky.
Co způsobuje zadržování vody a jaké jsou příznaky?
K nejběžnějším příčinám zavodnění organismu patří špatná strava, nadměrné požívání alkoholu, cukru nebo soli. Zadržování vody v těle mohou vyvolat ale také některé léky, zejména hormonální antikoncepce.
Častým příznakem zadržování vody v těle je kolísání hmotnosti. Lidé, kteří trpí zavodněním, mají obvykle ve večerních hodinách viditelně víc kilo než při ranním vážení. Zadržování vody je jedním z důvodů, proč se nám nedaří zhubnout. S tím úzce souvisí celulitida, která je dalším příznakem zavodnění organismu, stejně jako nadměrné pocení.
Jak bojovat se zavodněním?
Omezte sůl
Méně solit a vyhýbat se příliš slaným jídlům je naprostý základ při boji s odvodněním. Právě sůl zadržuje vodu v těle. Omezte solení jídel a nesolte už kupovaná jídla nebo jídla z restaurace. Vyhýbejte se uzeninám, chipsům, konzervovaných a průmyslově zpracovaným potravinám. Místo soli dochuťte jídlo raději čerstvými bylinkami.
Doplňte draslík a vitamin B6
Při zadržování vody doplňte tělu draslík. Dostatek draslíku zvyšuje tvorbu moči a pozitivně působí na redukci sodíku v těle. V jídle ho najdeme například v banánech, meruňkách, bramborách, avokádo a dalším ovoci a zelenině. Tyto potraviny jsou bohaté také na vitamin B6, který také může pomoci s odvodněním organismu, zejména pokud je jeho příčinou premenstruační syndrom. Místo přeslazených jídel si proto raději dopřejte ořechy a ovoce.
Vyhněte se sacharidům
Bílý cukr a mouka patří mezi rafinované sacharidy, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru způsobuje horší vstřebávání sodíku v ledvinách a tím ovlivňuje zadržování vody v těle. Místo cukru proto doplňte bílkoviny a bílé pečivo nahraďte celozrnným.
Dejte šanci bylinkám
Některé z bylinek jako kopřivy, přeslička, bříza, brusinky, černý rybíz, černý bez, petržel nebo libeček mají diuretické neboli odvodňovací účinky. Bylinky můžeme konzumovat ve formě čajů, odvarů a tinktur. Všeho ale moc škodí, proto to ani s bylinkami příliš nepřehánějte.
Pijte dostatek vody
Pitný režim je paradoxně skvělým pomocníkem proti zadržování vody v těle. Pokud je organismus dehydratovaný a má málo tekutin, má tendenci přirozeně ukládat vodu pro případ nouze. Měli bychom si proto hlídat pitný režim, pravidelně tělu vodu doplňovat, a to zvláště při fyzické aktivitě.
Hýbejte se
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu vedou rovněž k zadržování vody. Snažte se chodit, co nejvíce to jde a i v práci se alespoň jedenkrát za hodinu protáhněte a projděte. Nevyužívejte výtah, choďte raději pěšky a najděte si sport, kterému se budete pravidelně věnovat. Odborníci doporučují cvičit alespoň půl hodiny denně. Pohyb totiž stimuluje lymfatický systém, který pomáhá dostat přebytečnou vodu pryč z těla.
Změňte hormonální antikoncepci
Změna nebo vysazení hormonální antikoncepce mohou být mnohdy prostředkem, jak zadržování vody vyřešit. Pokud antikoncepci nechcete zcela vysadit, poraďte se s gynekologem o změně hormonálních pilulek.
Autor článku: Klára Hanačíková
Diskuse k článku