Jak na celulitidu?
Pojmenování "pomerančová kůže" pochází z Francie, Francouzi nazývají celulitidu peau d´orange, protože dolíčkování, které na místech postižené kůže vzniká, připomíná vzhledem prohlubeniny na kůře pomeranče. Určité části těla jako jsou především stehna a hýždě mají obzvláště sklon k vzniku celulitidy. Často je její vznik spojen s obdobími hormonálních změn v těle. K takovýmto obdobím patří puberta, těhotenství, klimakterium, důvodem vzniku může být i užívání hormonální antikoncepce.
Jak celulitida vzniká
Většina lidí, u kterých se vyskytuje celulitida, má problémy s nadváhou. Přibýváním na váze dochází k zvětšování tukových buněk. Nepružné svazečky vazivové tkáně probíhají mezi kůží a hlubšími tkáněmi, jsou pevně zakotvené a shluky tukových buněk se pak vyklenují jediným možným způsobem, směrem vzhůru proti kůži. Tím se vytváří typický dolíčkovitý vzhled kůže při celulitidě. K rozvoji celulitidy může navíc značně přispívat nedostatečný mízní oběh. Míza neboli lymfa je mléčně zabarvená tekutina, která odvádí mízními cévami odpadové látky a toxiny z tkání a z mezibuněčných prostor. Pokud je lymfa zanešená, pak je celý mízní oběh nedostatečný, následkem čehož se tyto nadbytečné produkty ukládají v tkáních. To vysvětluje výskyt celulitidy i u žen, které netrpí nadváhou.
Příznaky a projevy celulitidy
Dolíčkovitá a hrbolatá kůže, připomínající zvrásnění kůry pomeranče se nejčastěji objevuje na stehnech, hýždích a bocích. V některých případech se však může objevit i na rukou či na břiše.
Stupeň |
Projev |
Možnosti zmírnění projevů nebo léčby |
První |
Náznaky pomerančové kůže jsou vidět pouze, když zmáčkneme kůži prsty |
Při pravidelné péči není problém ji odstranit |
Druhý |
Je vidět při zatnutí svalů a při sezení na tvrdém povrchu |
Není zde jistota úplného odstranění, ale lze ji výrazně zmírnit při pravidelné péči |
Třetí |
Dolíčky na kůži jsou vidět vždy, bez ohledu na to, zda sedíme, máme zaťaté svaly nebo jen stojíme |
Projevy se dají zmírnit při důsledné péči a dodržování léčebných doporučení |
Čtvrtý |
Hrubé nerovnosti, viditelné, důsledek neléčené celulititdy |
Toto stádium je již nevratné |
Prevence vzniku pomerančové kůže
Prevence neboli předcházení je vždy lepší nežli léčba samotná. Základním předpokladem k tomu, aby u Vás nedošlo k rozvoji vzniku celulitidy je, udržovat svoji váhu v rozumných mezích. Dávejte si pozor na rychlé a nekontrolované váhové přírůstky. Skvělou prevencí je také pravidelný pohyb a cvičení. Cvičením podpoříte mízní i krevní oběh a zbavíte tělo nadbytečného tuku. Procvičujte především svaly stehen a zadečku. Pijte hodně vody, omezte pití alkoholu a nepijte nápoje s obsahem kofeinu. Pětkrát denně jezte ovoce nebo zeleninu.
Rizikové faktory vzniku celulitidy
Rizikový faktor |
Období vzniku |
Prevence |
Změna hormonů v krvi |
Puberta, Menopauza, Těhotenství |
100% není, pomůže úprava stravy a pravidelný pohyb |
Hormonální antikoncepce |
Během celého období užívání hormonální antikoncepce i po vysazení |
Vyvarovat se dalšímu příjmu estrogenu, ať už ve stravě nebo v různých léčivech a doplňcích |
Ochabování vazivové tkáně a nadváha |
Kdykoliv v průběhu života |
Pravidelný pohyb a vyvážená strava |
Špatná činnost jater |
Kdykoliv v průběhu života |
Podpora metabolismu, činnost jater podporuje ostropestřec mariánský |
Dědičnost |
Kdykoliv v průběhu života |
Snaha o odbourání dalších rizikových faktorů vzniku celulitidy |
Detoxikační dieta
Základem detoxikační diety je dostatečný příjem tekutin, především pak čerstvé pramenité vody. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové džusy a bylinkové čaje. Úplně vynechat byste měli alkohol a nápoje s obsahem kofeinu. Do svého jídelníčku zařaďte co nejvíce čerstvé a syrové zeleniny a ovoce. Ovoce a zelenina obsahují mnoho vitamínů, vlákniny a dalších důležitých látek, které jsou snadno stravitelné a jsou typem stravy, který pomáhá zpevnit Vaši kůži. Vhodné jsou obilné a fazolové klíčky a rovněž různé druhy semínek. Omezte příjem živočišných produktů a živočišných tuků, ani mléčné výrobky nejsou při detoxikační dietě vhodné. Takovýto typ diety by měl zbavit organismus nadbytečných tekutin, odpadových látek a toxinů.
Nastartujte metabolismus
Metabolismus neboli látková výměna je souhrn biochemických procesů v těle, během nichž se kalorie přijaté v potravě proměňují na energii. Sedmdesát procent těchto kalorií se využije pro základní procesy a funkce těla, mezi které patří dýchání, cirkulace krve a termoregulace, dalších 20 procent se využije k fyzické aktivitě, chůzi a cvičení, zbývajících 10 procent náš organismus spotřebuje pro trávení potravy. Rychlost metabolismu závisí hlavně na genetické výbavě, kterou jsme dostali do vínku od rodičů. Ženský metabolismus bývá často pomalejší, než ten mužský a ženské tělo má navíc tendenci udržovat více tuků pro případné těhotenství. Některými postupy lze však metabolismus zrychlit.
- Hlavním pravidlem pro zrychlení metabolismu je nezapomínat na snídaně. Během noci se proces látkové výměny značně zpomalí a tak je správné jej ráno řádně nastartovat. Kdo podceňuje snídaně, ten má zpravidla tendence se odpoledne přejídat. Kortizol je hormon, který pomáhá využívat kalorie pro stavbu svalové hmoty. Po ránu je hladina tohoto hormonu v organismu nejvyšší a tak je Vaše snídaně a obsah kalorií v ní je připraven k proměně ve svalovou hmotu.
- Dalším pravidlem pro skvělý metabolismus je pravidelná strava. Vynechání jídla ponechává metabolismus bez práce. Pokud nejíte déle než 4 hodiny, pak se organismus dostává do stavu, který naše tělo vyhodnocuje jakožto nouzový a začne ukládat tuky. Nejlepším řešením je tedy jíst po menších porcích, ale častěji za den. Celodenní sezení u počítače zpomaluje metabolismus a to i přesto, že pravidelně a poctivě cvičíte. Máte-li tedy sedavé zaměstnání, myslete na to, abyste neseděli celý den. Zařaďte jakýkoliv pohyb alespoň každé 2-3 hodiny do svého denního režimu, pomůže i krátká procházka.
- Látkovou výměnu urychlí také zelený čaj, jablka, sója a některá ostrá jídla například chilli, tabasco nebo čerstvý zázvor.
Jak rozproudit v těle krev a lymfu
Prevencí vzniku a dalšího rozvoje celulitidy je také zdravý a funkční krevní a lymfatický systém člověka. Oběhovému i lymfatickému systému samozřejmě prospívá, pokud je nezatěžujeme tučnou a nevyváženou stravou. Jejich správnou funkci rovněž podpoříme dostatečným pitím obyčejné neochucené vody, ředěných ovocných a zeleninových šťáv i neslazeného čaje. Dobrým způsobem, jak rozproudit v těle krev a lymfu je sprchování se střídavě studenou a teplou vodou a také sauna. Další účinnou metodou jsou lymfatické masáže, které pročišťují a obnovují průchodnost lymfatického systému. Prospěje Vám i domácí masáž problematických partií žínkou nebo hrubou rukavicí krouživými pohyby každý den po sprše.
Domácí léčba celulitidy
V případě, že trpíte prvním nebo druhým stupněm celulitidy, pak zcela jistě započněte s její léčbou a zmírňováním za pomoci domácí léčby. Krom výše zmíněných rad ohledně úpravy jídelníčku, metabolismu, pravidelného pohybu, případně i masáží, můžete odstranění celulitidy napomoci díky různým zábalům, krémům, koupelím, které není problém připravit si i v domácích podmínkách.
Břečťanový krém na celulitidu
Kvalitní břečťanové krémy je možné běžně zakoupit, pokud byste si však chtěli vyrobit svůj vlastní domácí krém, pomůže Vám následující recept.
Suroviny k přípravě břečťanového krému
- 10 ml včelího vosku
- 5 ml emulgujícího vosku
- 15 ml mandlového oleje
- 5 ml avokádového oleje
- 60 ml břečťanového odvaru dvojnásobné koncentrace
- 8 kapek oreganové, fenyklové a rozmarýnové silice
Postup přípravy
V misce s dvojitým dnem roztavte vosky, oleje zahřejte a pak je vmíchejte do vosků. Břečťanový odvar všlehejte do směsi a nechte vychladnout. Po vychladnutí vmíchejte silice. Hotovou směs plňte do kelímků.
Zábal z bahna z Mrtvého moře
Bahno z Mrtvého moře obsahuje vysokou koncentraci solí a minerálů. Toxiny, které tukové buňky váží, se uvolní a vyloučí ven z těla. Unikátní složení bahna z Mrtvého moře zajistí okamžitý efekt tím, že se aktivuje lymfatický systém a organismus okamžitě začne reagovat.
Potravinové doplňky a vitamíny
- Aloe Vera: obsahuje enzymy a minerály, které jsou tělu prospěšné při boji proti celulitidě
- Gingko biloba: podporuje správnou funkci oběhového systému
- Hroznový extrakt: je dobrý v prevenci i léčbě celulitidy
- Kyselina mléčná: má podpůrný vliv proti stárnutí pokožky
- Kyselina glykolová: urychluje proces obnovy buněk
Přístrojová léčba celulitidy
Celulitidu lze léčit a zmírňovat za pomoci nejrůznějších přístrojů, které se využívají k léčbě nejrůznější onemocnění, avšak ukázalo se, že je lze využít i v rámci zmírňování projevů celulitidy.
Terapie rázovou vlnou je bezbolestná neinvazivní metoda, která se využívá především v ortopedii pro léčení pohybového aparátu, rázové pulzy vyvolávají regenerační a hojivé procesy v tkáních. Akustická vlna rozrušuje ložiska tuku, zpevňuje vazivo a tím vypíná a vyhlazuje kůži a podkoží. Dochází ke zpevnění kůže a zlepšení její textury, navrácení přirozené pružnosti, aktivaci vazivové tkáně, zmenšení objemu a redukci celulitidy. Estetická rázová vlna vylepšuje nejen celulitidu, ale využívá se i pro léčbu a vyrovnávání strií – pajizévek vznikajících na kůže v místech, kde došlo z důvodu rychlé změny hmotnosti nebo těhotenství ke změnám na kůži. Rázová vlna se také dá využít k celkovému zpevnění kůže, omlazení a zvýšení její elasticity, za pomoci rázové vlny lze odstranit lymfatické otoky. Léčba celulitidy rázovou vlnou by měla zahrnovat alespoň 6 sezení, optimálně dvakrát v týdnu, s tím, že aplikace je vždy na stejnou lokalitu těla. Po 4 zákrocích dochází k zpevnění a zlepšení struktury kůže. Pro lepší efekt léčby se doporučuje udržovací aplikace jedenkrát za měsíc. Ke zlepšení dochází postupně, obvykle jsou výsledky viditelné po několika týdnech nebo měsících. Můžete se setkat také s názvem AWT léčba.
Další možností je léčba celulitidy ultrazvukem. Ultrazvuková liposukce je neinvazivní a bezbolestná. Dochází během ní k rozpouštění nadbytečné tukové tkáně ultrazvukovým přístrojem. Během liposukce ultrazvukem však nedochází pouze k aktivaci štěpení tukových buněk, ale rovněž k napínání a zpevňování podkožního vaziva a k aktivaci a zprůchodnění lymfatického systému.
Diskuse k článku