Zadržování vody v těhotenství: Účinné tipy pro první pomoc
Zadržování vody v těhotenství trápí obrovské množství nastávajících maminek. Zadržování vody totiž podporují různé fyziologické změny během období očekávání. Mírné zadržování vody v těhotenství problém být nemusí, avšak jde-li o vážnější problém a trápí-li vás dlouho, pak je na místě určitá dávka obezřetnosti.
Zadržování vody v těle je pochopitelně i téma, které s vámi lékař bude probírat v těhotenské poradně. A uzná-li, že se může jednat o problém, pak situaci bude rozhodně řešit. Zadržování vody v těhotenství se projevuje otoky určitých částí těla. Nejčastěji se jedná o kotníky, zápěstí, prsty nebo obličej.
Příčiny zadržování vody v těhotenství
Zadržování vody v těhotenství se může projevit už koncem prvního trimestru a postupem času má tendenci se spíše zhoršovat. Příčin může být pochopitelně mnoho, od těch banálních až po nebezpečné. Rozhodně je na místě říci, že tělo ženy v těhotenství obsahuje mnohem více vody než normálně. V průměru to může být o šest až osm litrů navíc.
Co byste měli vědět o správné výživě během těhotenství?
Sex v těhotenství není pro dítě nebezpečný. A pro ženu může patřit k těm nejintenzivnějším zážitkům
Strie v těhotenství jsou noční můrou každé ženy. Víme, jak na strie vyzrát!
Problém mohou být i hormony a utlačování některých cév rostoucím dítětem na konci těhotenství. Různé tělesné tekutiny, zejména krev a lymfa, pak cirkulují hůře. A následkem toho vznikají otoky. Rovněž vysoká hladina progesteronu vede ke ztrátě soli. K překonání tohoto jevu se zvyšuje hladinu aldosteronu. Tedy steroidního hormonu, jehož jedním z účinků je zadržování soli. A ta má pochopitelně tendenci přitahovat do tkání vodu. Dalších faktorů, které vedou k zadržování vody v těhotenství je mnoho, avšak značně přitěžujícím faktorem je rovněž dědičnost.
Zadržování vody po porodu
Dobrou zprávou je, že i když vás zadržování vody v těhotenství trápí hodně, po porodu problém spontánně zmizí. Většinou zhruba do deseti dnů. Tělo totiž začne postupně vylučovat různé tekutiny, které se během těhotenství nahromadily. Většinou se to projevuje častým močením a silným pocením. Z těchto příznaků proto nemějte obavy, jedná se o normální fyziologický proces.
Tipy proti zadržování vody v těhotenství
-
Dávejte nohy nahoru, jak je to jen možné. Vždy si pod nohy dejte nějakou podložku, abyste je měli výš. Podpoříte tím žilní návrat.
-
Noste kompresní punčochy. Domluvte se s vaším ošetřujícím gynekologem, zda vám je může předepsat.
-
Udržujte pravidelnou fyzickou aktivitu, pochopitelně přizpůsobenou vašemu aktuálnímu stavu. Ideální je alespoň chůze nebo plavání. Stimulujete tím žilný i lymfatický oběh.
-
Omezte sůl ve svém jídelníčku. Zkuste ji vyměnit za koření nebo čerstvé bylinky. Není nutné přestat solit úplně, ale omezit příjem soli je rozhodně žádoucí. Pamatujte také na to, že obrovské množství soli je v průmyslově zpracovaných potravinách.
-
Vyhýbejte se potravinám s vysokým glykemickým indexem, která vyvolávají kolísání hladiny cukru v krvi a podporují vysokou sekreci inzulínu. To má ve výsledku tendenci zhoršovat zadržování vody.
-
Dbejte na optimální pitný režim. Dobrá hydratace rozhodně nemá za následek zadržování vody. Ba právě naopak. Správná hydratace podporuje činnost ledvin i vylučování odpadních látek. Působí tedy proti zadržování vody v těhotenství.
-
Proti zadržování vody v těhotenství mohou pomoci i některé byliny. Například černý rybíz, borůvka nebo maliník. Avšak byliny si v těhotenství rozhodně neordinujte sama. Požádejte o radu zkušeného fytoterapeuta nebo lékárníka. Mnoho bylin je totiž v těhotenství kontraindikováno.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku