Periferní neuropatie neznamená neřešitelný problém. Jaké jsou její projevy?
Mezi časté nemoci nervové soustavy patří periferní neuropatie, která je důsledkem poškození nervů z různých příčin. Jak se neuropatie projevuje a proč k ní dochází? Je poškození nervů nevratné? Které možnosti léčby nám mohou pomoci?
Příčiny periferní neuropatie
Mezi primární příčiny neuropatie patří například různé infekce (borelióza), autoimunitní a metabolická onemocnění (roztroušená skleróza, diabetes, poškození jater, revmatoidní artritida,...), dále také poškození nervů při úrazu, vrozené vady, alkoholismus, užívání léků, rakovina nebo nedostatek vitamínů.
Sekundární příčinou je pak poškození nervů, které bohužel může být i nevratné! V mnoha případech se ale dá ještě ledacos zachránit, a to především vhodnou léčbou a prevencí, která spočívá v dodržování zdravého stravování s dostatkem vitamínů skupiny B a hořčíku ve stravě.
Jak se projevuje neuropatie?
Neuropatie se projevuje obvykle jako brnění, mravenčení a poruchy citlivosti nervů v různých částech těla. Může jít o poškození jednoho nervu, nebo vícero nervů v konkrétních oblastech z různých důvodů. Neuropatie se také může stát chronickým onemocněním, anebo se projevovat i výrazně akutně se silnými a nepříjemnými příznaky. Pokud jde o útlak nervů, příkladem je například syndrom karpálního tunelu. Některé útlaky nervů mohou způsobovat i nádory u onkologických onemocnění.
Soustava periferních nervů funguje jako internet. Poškození nervů způsobuje slabost, bolest a svalovou únavu.
Kromě typického mravenčení může poškození nervů způsobovat bolest, někdy dochází až k ochrnutí postižené oblasti. Mezi další různé projevy neuropatie patří slabost končetin, zakopávání, svalová únava a bolest, nejistota při chůzi, poruchy vnímání doteku, tepla nebo zimy na kůži, arytmie, slabost žaludku, poruchy trávení a potíže s udržením moče a stolice, které jsou typické pro roztroušenou sklerózu. U polyneuropatie dochází k poškození mnoha nervů po celém těle a postižení není přesněji lokalizováno.
Jak řešit periferní neuropatii?
Boj s periferní neuropatií není snadný. Jedná se o dlouhodobou změnu životního stylu a zásady preventivních opatření, které se týkají především stravování. Je třeba podpořit jak imunitní systém a celkovou detoxikaci těla, tak zajistit dostatečný přísun vitamínů skupiny B a hořčíku, ideálně ve správném poměru s vápníkem. Je také potřeba mít zdravá střeva, případně i doplnit do organismu dostatek omega 3 a omega 6 mastných kyselin.
Projevy periferní neuropatie jsou zrádné, bolest často přisuzujeme např. potížím s klouby, ve skutečnosti je však problém právě v nervové soustavě, kde dochází k paralýze vlivem různorodých toxinů. K detoxikaci periferních nervů přispívá např. informační preparát Penev. Jeho užívání je vhodné doplnit také preparátem Anti-Anti B, který podporuje zdravá střeva a tím i posiluje celkovou imunitu našeho organismu, která je nezbytná pro boj našeho těla s různými nástrahami i chronickými problémy – k detoxikaci je potřeba přistupovat celostně a mít v pořádku střevní mikrobiom. Pokud na sobě sledujete projevy možné přicházející neuropatie, doporučujeme obrátit se na terapeuta Marion, který vám poradí, jak tato metoda funguje, zjistí které toxiny vám kde škodí a doporučí vám vhodné preparáty.
Prevence neuropatie a stravování
V rámci prevence je zásadní mít dobré zdroje vitamínů skupiny B, zejména vitamínu B1, B6 a B12, které potřebujeme pro zdravé nervy. Velký nedostatek zásob vitamínu B12, například u dlouhodobých veganů a vegetariánů, kteří vitamín B12 nesuplementují, může mít za následek vznik polyneuropatie, kdy poškození nervů může být i nevratné!
Vhodným zdrojem vitamínu B jsou ořechy – můžete si o ně obohatit například snídani nebo smoothie.
Vitamín B12 je lepší čerpat z živočišných zdrojů a pro jeho snazší vstřebávání se při suplementaci volí možnost podání injekční formou. V rostlinných zdrojích se vitamín B12 přirozeně příliš nevyskytuje, spíše pouze v souvislosti s fermentací potravin a přítomností určitých bakterií, které pracují na rozkladných procesech. Co se týká ostatních vitamínů skupiny B, vhodným zdrojem je například droždí, celozrnné obiloviny, nebo také semena a ořechy.
Vitamíny skupiny B i hořčík, které jsou zásadní pro dobré fungování našich nervů velmi rychle spotřebovává alkohol, kofein a další stimulanty a návykové látky. Proto pokud jste pravidelnými a častými pijáky alkoholu, kávy či silného čaje, buďte raději na pozoru a hlídejte si správný přísun vitamínů.
Diskuse k článku