Jak se zbavit stresu a účinně bojovat s psychickou zátěží?
Stres v zimním období, potažmo během celého koronavirového loňského roku, nenechal a nadále nenchává nikoho chladným. Pokud se stresem neumíme efektivně bojovat, mohou se u nás po různě dlouhé době projevit následky v podobě nejrůznějších symptomů. Svou roli hraje psychosomatika, které se již naštěstí věnuje dost pozornosti. Nikoho pak ani nepřekvapí bolest hlavy, horečka ze stresu, bolest břicha ze stresu, vyrážka ze stresu nebo třeba i kašel ze stresu. A jestliže i tyto projevy stresu opomíjíme, přichází již následky v podobě vážnějšího onemocnění. Dá se s tím ještě něco dělat?
Co nás stresuje a proč?
Všudypřítomný stres na nás útočí ze všech stran. Velkou roli v současné době hraje pandemie koronaviru, která značně omezila naše životy. V ovzduší je spousta negativních emocí, ať už je to strach z nákazy či ze ztráty zaměstnání, obava o zdraví našich blízkých, tak také smutek a beznaděj i vztek a vzdor vůči vládním opatřením. V průběhu současného zimního období nás stresuje především nedostatek slunce, tedy nepřítomnost světla a tepla, ponurost všedních dnů a lezavá zima i vlhkost, které mnozí lidé nesnášejí dobře.
Ať už je naše životní situace jakákoliv, například máme osobní či vztahové problémy, přišli jsme o práci a obáváme se, jak uživíme rodinu, anebo jsme ztratili někoho blízkého, záleží jen na nás, jak s tím vším naložíme. Je to pouze naše věc, a záležitost naší psychické odolnosti a stavu nervové soustavy, do jaké míry se necháme soustavně stresovat.
Projevy stresu a jeho následky
Projevy stresu si nemusíme uvědomovat hned. Jsou lidé, kteří na stres reagují okamžitě v podobě křiku, pláče, nervozity či vzteku a snaží se své negativní emoce rychle projevit. Jsou ale lidé, kteří se navenek neustále snaží působit v pohodě a všechny své křivdy si ukládají hluboko do sebe. Snaží se negativní emoce potlačovat a neuvědomují si, že si tím ještě více škodí. Mezi typické projevy stresu patří jak psychické příznaky, tak i příznaky fyzické, které se mnohdy objeví až druhotně.
Pokud si stále neuvědomujeme, že máme problémy a fungujeme jako stroj, obvykle se pak velmi divíme tomu, že nás bolí hlava, máme poruchy trávení, před konkrétními situacemi se začínáme klepat, nebo se nám dělá špatně od žaludku či dostaneme průjem, spustí se nám alergie, nemůžeme otěhotnět a tak dále. Ničím neobvyklým není ani horečka ze stresu nebo po nějakém velkém psychickém vyčerpání. Často se pak po nějaké době mohou projevit i vážnější nemoci, které už nejsou pouhými příznaky v důsledku přímé reakce na stres, ale pak již může dojít k prokázanému poškození funkce našich orgánů včetně imunitního systému.
Jak se zbavit stresu: očista psychické zátěže krok za krokem
Jak dlouhodobě bojovat s psychickou zátěží? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a vyžaduje velkou práci člověka sama na sobě. Zásadní je dokázat si přiznat problémy a uvědomit si, jaké situace v nás stres vyvolávají. Dalším krokem by měla být co největší eliminace stresu tak, abychom se nedostávali na pokraj svých fyzických a psychických sil a neriskovali psychosomatické onemocnění ze stresu, syndrom vyhoření, psychické zhroucení či vážnější autoimunitní nebo onkologické onemocnění. Za mnohými vážnými nemocemi stojí právě vystavení se dlouhodobému stresu a psychickému tlaku.
Chování a sebeovládání, které časem přestaneme plně zvládat pak může nepříznivě ovlivňovat celý náš život a často tyto naše nezvládnuté potíže odnášejí naši nejbližší, tedy rodina a děti. Pomoci může i psycholog či vhodně zvolený terapeut, a vlastní snaha o duševní hygienu. Měli bychom dělat to, co nás baví a činí šťastnými, co nás udržuje v klidu. Ať už jsou to procházky v přírodě, cvičení jógy nebo poslech dobré hudby.
Svou obrovskou roli hraje i správná životospráva a to, jak se o sebe staráme. Proto je dobré vsadit na lehkou a zdravou stravu, dopřát si dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu, chodit ven za každého počasí a pokud nám v zimě chybí slunce a jeho síla, udržujme oheň v domácím krbu, nebo si alespoň každý večer zapalme svíčku. Je dobré pečovat o svůj vnitřní oheň a snažit se udržovat svou rovnováhu, někdy se ale nepodaří nepodlehnout smutku a depresím, které se právě v zimě často vyskytují.
Detoxikace psychiky - co může pomoci?
Další cestou, jak zvládnout stres a pomoci si k uzdravení, je detoxikace psychiky. Tak jako detoxikujeme játra či střeva, tak můžeme detoxikovat psychiku. Náš organismus je plný nejrůznějších toxinů z okolního prostředí, které ovlivňují celý náš život a samozřejmě i naši psychiku. Při vyšším stresu a psychické zátěži nemáme tolik ochrany vůči negativnímu působení všech vlivů zvenčí, a také se o sebe méně staráme, proto naše tělo trpí o to víc.
Pokud na sobě cítíte negativní důsledky stresu a jste v dlouhodobém psychickém napětí, i tehdy má smysl začít s detoxikací, dokonce právě o to víc. Jestliže si sami nevíte rady, můžete se obrátit třeba na terapeuta Marion, který vám pomocí měření a metod informační medicíny dokáže poradit s tím, jakému problému váš organismus momentálně čelí a jak s ním bojovat. Vybere vám ty správné informační preparáty pro účinnou detoxikaci celého organismu nejen od psychické zátěže.
Vybrat si vhodný preparát můžete i sami a lze jej užívat také preventivně. Uškodit vám rozhodně nemůže, má čistě bylinné složení. Vyplatí se vyzkoušet kombinaci více preparátů zároveň s úpravou životního stylu a stravy.
Jak informační preparáty zatočí s negativními emocemi?
Jednou z možností je využití detoxikačního preparátu Emotion v podobě spreje. Poskytuje účinnou pomoc při psychických a emocionálních potížích všeho druhu, které způsobují nerovnováhu našeho limbického systému. Preparát Emotion zbavuje limbický systém toxinů a škodlivých programů. Zejména se jedná o takové emoce jako je strach, úzkost a agrese, které mají na nás největší ničivý účinek a dopad. Preparát vám sice nepomůže najít novou práci nebo partnera a odstranit tak příčiny stresu, ale pomáhá odbourat psychické trauma a emocionální konflikty a bloky.
Co ještě zvolit k preparátu Emotion jako další podpůrný prostředek informační medicíny? Když už jsme u detoxikace, právě detoxikace střeva je základem pro obranyschopnost našeho organismu. Špatná psychika narušuje funkci střeva a problémy se zažíváním mají zase vliv na psychiku. Neshromažďujme ve svém těle odpad, ať už se jedná o odpad z nestrávených zbytků potravy, tak třeba i odpad emocionální. K nápravě střevní dysmikrobie a nastolení střevní symbiózy zvolte preparát Anti-Anti B, který můžete užívat současně s preparátem Emotion. Ideálně se domluvte s terapeutem Marion, který vám jistě poradí, co je pro vás individuálně nejvhodnější.
Diskuse k článku