Pijavice lékařská: Opravdu si umí poradit se zdravotními problémy?
Pijavice lékařská je drobný tvor, který se využívá pro metodu hirundoterapie. Jde však o úplně jinou pijavici než tu, co známe z některých českých rybníků. Tenhle parazit určený pro terapii je mnohem čistotnější. Musí být, když nám má pít krev…
Pijavice lékařská je pomyslně zaškatulkována někde do středověkého léčení. Není to zkrátka nic, po čem by moderní člověk toužil sáhnout. Podle zastánců metody hirundoterapie je však pijavice údajně řešením na téměř jakýkoliv zdravotní problém. Údajně dokáže vyléčit i obtíže, na které je dnešní moderní medicína krátká.
Pijavice jako univerzální lék
Pijavice lékařská se řadí do čeledi kroužkovců. A je to vcelku vzácný druh. Vypadá jako tlustší žížala, je tmavě hnědá a dorůstá délky deset až patnáct centimetrů. V přírodě má ráda klidnou a neproudící vodu. A hodně bahnitou. Ostatně na chov je držena v bahnitých nádržích. Pijavice určená pro léčbu se však chová výhradně v čisté vodě. I když existuje asi 600 druhů pijavic, pro léčbu se využívají jen tři druhy. A platí pravidlo, že se využívá vždy jen jedna pijavice pro jednoho jedince. Ani dvě osoby žijící ve stejné domácnosti by si pijavici neměli „půjčovat“.
Hirundoterapie: Jak může pomoci pijavice lékařská?
Lidé, kteří chtějí vyzkoušet metodu hirundoterapie – tedy léčbu pijavicí lékařskou, přijdou k terapeutovi poprvé většinou jen ze zvědavosti. Jenže po prvním sezení není možné čekat zázraky. Navíc pijavice neléčí jen daný problém, se kterým jsme na hirundoterapii přišli, ale léčí člověka komplexně. Podle zastánců metody je blahodárná pro imunitní a lymfatický systém.
Pijavice lékařská: Funguje nebo je to jen byznys?
Pijavice je živý a velmi složitý nespecifický stimulátor imunity. Podle expertů na hirundoterapii dokáží látky, které pijavice vpouští do našeho těla prostřednictvím slin, zlikvidovat veškeré nežádoucí bakterie v těle. Na různé části na těle se pak pijavice přikládají podle určitého schématu. Právě proto vyžaduje metoda hirundoterapie školeného odborníka.
Jedno sezení s ním trvá většinou půl až dvě hodiny. Po odejmutí pijavice zůstane v místě aplikace drobná ranka. Ta se však velmi rychle sama zhojí.
Pijavice jako alternativní metoda: Pouští žilou?
Většina lidí si myslí, že pijavice funguje na principu šílené metody „pouštění žilou“. To je však velký omyl. Její léčba spočívá v tom, že sice saje krev, ale zároveň do těla svého hostitele vpouští aktivní látky s údajně léčivým účinkem. Jsou to pijavice speciálně chované pro tento účel, běžně je v přírodě nenajdete. Terapeuté pak aplikují pijavice na klienta podle jeho zdravotních obtíží, hmotnosti, ale i dalších parametrů. Zatímco někomu bude stačit přikládat jen jednu pijavici, jiný jich bude muset mít každé sezení hned několik.
Pijavice lékařská na doma
Pijavice si dokonce můžete koupit a používat je sami. I když to v žádném případě není nic, co by se dalo doporučit. Avšak po kurzu se školeným hirundoterapeutem nebo odborném zaškolení, může tato alternativa získat reálné obrysy. V žádném případě však nesmí nic takového zkoušet laik. Každá pijavice pak musí mít své místo, kde bude chována. A po aplikaci musí být okamžitě zlikvidována. To je důležité kvůli hygieně, respektive kvůli přenosu některých chorob. Navíc stejně jako u běžné léčby, i zde jsou jisté kontraindikace, které je nutno brát v potaz. V žádném případě by pijavice neměli zkoušet lidé, kteří trpí anémií, hemofilií, extrémně nízkým tlakem nebo alergií na histamin. Vždy je proto výhradně nutné navštívit odborníka a vše s ním probrat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku