Pijavice jako moderní léčebný prostředek? Zjistěte, zda si pijavice lékařská poradí i s vaším zdravotním problémem
Už v dobách starověkého Egypta se pijavice využívaly v lékařství k léčbě mnoha zdravotních obtíží. Především pak na kožní problémy a infekce, bolesti zubů i na problémy s nervovým systémem. Dnes znovu vyplouvá na výsluní pozitivní vliv pijavic na naše zdraví. Jak nám mohou pomoci?
Pijavice dnes spadají spíše pod oblast alternativní medicíny. Metodě, která aplikace pijavic provádí, se říká hirundoterapie. Avšak někde se pijavice využívají i v lékařství, především v mikrochirurgii nebo plastické chirurgii. Zejména tedy proto, že pijavice vylučují peptidy a proteiny, které působí jako prevence krevních sraženin. A navíc pijavice výrazně pomáhají s hojením.
Pijavice pod mikroskopem
Pijavice lékařská patří mezi ektoparazity. Má drobné zuby, kterými se dokáže “prořezat” skrz kůži. Léčí už svými slinami. Pijavice má v sobě více než 150 druhů bioaktivních látek a enzymů, které léčí. Během terapie pije krev z osoby, která podstupuje léčbu. Za jedno sezení však odebere zhruba jen 15 mililitrů krve. Takové léčebné sezení trvá zpravidla dvacet až čtyřicet minut. Ozdravné účinky pak v těle vydrží 3 týdny až měsíc od aplikace. Pijavice může pomoci například lidem, kteří bojují s takzvanou diabetickou nohou a také lidem, kteří mají kardiovaskulární problémy. Právě zde má terapie pomocí pijavice lékařské obří potenciál. Léčba totiž pomáhá léčit zánět a zlepšit průtok krve. Je však vhodné její použití i u lidí, kteří podstupují nějaký kosmetický zákrok a pijavice může být velice prospěšná také při léčbě křečových žil.
Léčení barvami je prastará metoda alternativní medicíny
Norbekova metoda jako alternativní medicína, která vám změní život k lepšímu
Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem
Pijavice a jejich terapie
Pijavice se během sezení přichytí na místo, které je třeba ošetřit. A zde vysává krev, zatímco do těla člověka uvolňuje proteiny a peptidy, které ředí krev a zabraňují srážení. Což následně celkově zlepšuje krevní oběh, rozkládá krevní sraženiny a zabraňuje odumírání tkání. Po terapii pak za sebou pijavice zanechá malou ranku, která se obvykle poměrně rychle zhojí, aniž by po ní zbyla jakákoliv jizva. Ze slin pijavic se dokonce vyrábí i některé farmaceutické léky. Ty jsou určeny především na léčbu vysokého krevního tlaku, křečových žil, hemoroidů, kožních problémů nebo artritidy. Ostatně pijavice mohou být značně prospěšné právě i v léčbě onemocnění kloubů a osteoartrózy. Především z toho důvodu, že protizánětlivé a anestetické vlastnosti ve slinách pijavice snižují bolest i citlivost v místě bolavého kloubu.
Pijavice v kosmetickém odvětví
Pijavice jsou oblíbeným prostředkem také na ochranu měkkých tkání při zákrocích a pro podporu hojení po zákrocích v oblasti obličeje. Především jsou pak skvělé výsledky s aplikací pijavice po plastické operaci nosu, čela či prsou. Pijavice napomáhají tělu i v rychlejším a účinnějším samoléčebném procesu po operaci. V oblasti kosmetiky je zkoumán vliv pijavice také na vypadávání vlasů a v léčbě plešatosti. Dosavadní výzkumy dávají naději, že i zde by terapie pijavicemi mohla mít pozitiva.
Pijavice a vedlejší účinky
Léčba pijavicemi je sice dostupná, rychlá a snadná. Má rozhodně menší rizika než jiné terapie nebo užívání některých chemických léků. Přesto i zde se mohou určité problémy objevit. Je tu například riziko bakteriální infekce. Tedy půjdete-li na pijavice, ujistěte se, že jdete do skutečně kvalitního zařízení ke kvalitnímu terapeutovi, který vše dodržuje a dbá na hygienu. Může se stát i to, že po terapii vyteče krev z oblasti, která byla ošetřena a místo kousnutí pijavicí se nezavře. Někdy se zase pijavice může pokusit přesunout o kus dál než je plánováno, čímž způsobí zbytečnou ztrátu krve. A v neposlední řadě je i u pijavice určité riziko alergické reakce. Tedy přesněji jde o alergii na sliny pijavic. Pokud k něčemu takovému dojde, terapii byste už nikdy neměli opakovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku